ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران: در یکی دو روز گذشته، یک رسانه چینی گزارش داده که مردی در استان یوننان چین مُرده که مبتلا به ویروسی به نام هانتا (Hantavirus) بوده است. این رسانه که تنها منبع خبر است، نوشته 32 مسافر دیگر همراه این مرد هم تست شده اند، اما هیچ جا گفته نشده که مسافران دیگر هم مبتلا شده باشند یا اینکه بیماری آن مرد، همانند کرونا واگیردار بوده باشد.

ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟

جستجو ها نشان می دهد که این بیماری ده ها سال است که وجود دارد، اصلاً هم تازه و جوان نیست و برخلاف نامش که از رودخانه ای در کوریا (کره) جنوبی گرفته شده، بیشتر در آمریکای جنوبی و مرکزی شایع است و در دهه های گذشته، از آن مناطق به ایالات متحده آمریکا هم رفته است.

ویروس هانتا از موش می آید، اما نه الزاماً خوردن گوشت موش، که در مناطقی از چین رواج دارد؛ بلکه در اثر تنفس یا بلعیدن مایعات و مدفوعات موش، مانند بزاق دهان، ادرار و مدفوع وارد بدن ما می گردد.

یادمان باشد که حتی در بدبینانه ترین حالت ممکن، نه در چین، و نه در هیچ جای دیگری از این سیاره کرونا زده، کسی ادرار و مدفوع موش را نمی خورد؛ بلکه ما، در هر جایی از زمین که باشیم، به اشتباه و ناخواسته، مایعات و مدفوعات موش وارد بدن یا دستگاه تنفسی مان می گردد. مانند فضله موش در انبار های غلات، برنج و گندم، یا غبار آغشته به ادرار موش در جایی که گرد و خاک زیاد است، مانند برخی کارگاه ها.

ضمناً همه موش ها الزاماً حامل ویروس هانتا نیستند، بلکه برخی ممکن است از همدیگر هانتا بگیرند؛ مثل خیلی از ما که ممکن است از یکدیگر ویروس بگیریم.

برخلاف کرونا که در ظرف سه یا چهار ماه، 192 کشور دنیا را درنوردیده و حدود نیم میلیون نفر را آلوده نموده، ویروس هانتا معمولاً از انسان به انسان منتقل نمی گردد و قدرت انتشارش قابل مقایسه با ویروس جدید کرونا (کووید-19) نیست.

این را می توان با یک مثال از آمریکا نشان داد:

در ایالات متحده در حدود دو ماه، نزدیک به 47 هزار تن به کرونا آلوده شده اند؛ در حالی که در همین کشور، در فاصله سال های 1993 تا 2017، فقط 728 مورد ابتلا به ویروس هانتا مشاهده شده است که بیشتر مبتلایان هم بهبود یافته اند.

همچنین درحالی که ویروس کرونا در سه - چهار ماه گذشته، جان حدود 20 هزار نفر را در دنیا گرفته، موارد کمی از مرگ در اثر ویروس هانتا در طول سال ها می توان مثال زد.

نکته دیگر اینگه موش ها در همه جای دنیا هستند، از غربی که برایش آخ اوف می کنیم، تا شرقی که برایش اخ و تف می کنیم (اما پول جمع می کنیم تا برای تفریح به آنجا برویم). موش ها، از خیابان های نیویورک و لندن گرفته تا مزارع یوننان، شبکه فاضلاب تهران یا جوی های آلوده کابل، ممکن است حامل ده ها بیماری باشند که نه با خوردن گوشت موش، بلکه با گزیده شدن توسط موش یا ورود مدفوع و ادرار موش به سیستم تنفس یا گوارشی بدن مان، به آن ها مبتلا می شویم.

در میان بیماری هایی که موش ها با خود می آورند، از طاعون و تیفوس و حصبه گرفته، تا سالک و تب خرگوش یا تولارمیا، به جرات می توان گفت که ویروس هانتا در ردیف کم خطر ترین هاست. به قول انگلیسی ها، ویروس هانتا آخرین چیز است که در این روز ها باید نگرانش باشیم.

خلاصه اینکه جوزده نشویم و ویروس هانتا را همانند ویروس کرونا، بهانه جدیدی برای نژادپرستی و عقده گشایی نکنیم.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1126

به "ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید