چرا چشممان قرمز می شود؟

به گزارش مجله همراهان، قرمزی چشمان به معنای شرایط التهابی چشم است و دلایل مختلفی مانند سندروم خشکی و یا آماس پلک دارد.

چرا چشممان قرمز می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما، رگ های خونی در چشم معمولا زمانی ظاهر می شوند که در نزدیکی سطح چشم، متورم می شوند. برخی از آن ها باعث ایجاد حس خارش و یا التهاب خواهند شد که شما را مجبور به مراجعه به چشم پزشک می نمایند. قرمزی چشم علل گوناگونی دارد :

سندرم خشکی چشم

سندرم چشم خشک در بین افراد زیادی رایج است و زمانی اتفاق می افتد که یک نوع پارگی رگ در قسمت جلوی چشم اتفاق افتد. زمانی که چشمان شما بیش از حد خشک شود، کم کم قرمز می شود. زمانی که مدت زمان زیادی را مقابل صفحات الکترونیکی مثل کامپیوتر سپری کنید یا خواب کافی نداشته باشید یا به مدت زمان طولانی لنز بگذارید، به این سندرم مبتلا خواهید شد. اگر غده ها در این زمان ها عرق نمایند و یا چربی ایجاد نمایند، خشکی افزایش پیدا می نماید. برای درمان خشکی چشم باید از اشک مصنوعی کمک بگیرید؛ اشک مصنوعی چشم را مرطوب نگه می دارد. با استفاده از اشک مصنوعی، قرمزی والتهاب چشم را می توان کاهش داد.

چشمان صورتی

در برخی از موارد، چشمان قرمز از طریق چشمان صورتی ایجاد می شود که نوعی التهاب یا عفونت است که روی لایه بیرونی چشم اتفاق می افتد. این مورد معمولا به دلیل آلرژی ها، باکتری، ویروس یا مواد سمی رخ می دهد که معمولا مشکل جدی نیست، اما با خارش و سوزش و ترشح، اشک و ترشحات موکولی مانند حساسیت به نور همراه است.

در این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید تا قبل از هر چیز علت معین شود و درمان مناسب را به شما بدهد. درابتدا پزشک علت عفونت چشم را معین می نماید، اگر عفونت ویروسی باشد، 3 تا 2 هفته زمان برای درمان نیاز است. قطره های استروئید می تواند در درمان قرمزی و تورم عفونت ویروسی شدید مفید باشد. در صورت باکتریایی بودن عفونت، پزشک قطره چشمی آنتی بیوتیک تجویز می نماید که دارای اثر تسکین دهنده در عرض چند روز می باشد.

آماس پلک

آماس پلک باعث افزایش التهاب پلک و مژه می شود که به دلیل بهداشت ضعیف پلک اتفاق می افتد. غده های عرقی پلک، واکنش های آلرژیک و عفونت های باکتریایی می تواند عاملی برای آماس پلک باشد. در این شرایط احساس سوزش، پارگی قسمتی از چشم، خارش، پلک متورم و قرمز و چشمان خشک رخ می دهد. این شرایط شیوع ندارد و معمولا آسیبی به بینایی نخواهد زد. در این مورد باید بهداشت چشم را به خوبی رعایت کنید و از اسکراب های مخصوص پلک استفاده کنید و از دارو های تجویز شده پزشک مصرف کنید.

اوویتیس

اوویتیس یک نوع قرمزی، التهاب، درد، تاری دید و حساسیت به نور را ایجاد می نماید. علائم این مشکل معمولا به سرعت بدتر و وخیم می شود.در این مورد حتما باید درمان سریع را به کار بگیرید تا از مسائل سخت تر بعدی جلوگیری کنید.

استفاده زیاد از قطره های چشم

آیا عادت دارید که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، از قطره چشم استفاده کنید؟ استفاده بیش از حد از قطره چشم در واقع علت اصلی قرمز شدن چشم است. استفاده مزمن از قطره چشم باعث التهاب رگ های خونی می شود. قبل از استفاده از هرگونه قطره چشم باید با پزشک مشورت کنید.

استفاده از لنز چشم

استفاده از لنز های چشم گاهی اوقات دلیل قرمزی چشم می باشند. در برخی از افراد بلافاصله بعد از قرار دان لنز، متوجه قرمزی آن خواهند شد. اگر بعد از استفاده از لنز احساس ناراحتی کردید، احتمالا به قطرات مخصوص چشم نیاز دارید، این قطره ها مخصوص استفاده قبل از لنز هستند که از خشکی چشم جلوگیری خواهند کرد.

آسیب دیدگی

گاهی اوقات قرمزی چشم بر اثر آسیب دیدگی اتفاق می افتد. آسیب دیدگی چشم می تواند نتیجه استفاده مکرر از ریمل یا خاراندن چشم با انگشت دست باشد که احتمال انتقال آلودگی از این طریق زیاد است.

عفونت قرنیه

اگر قرنیه چشم عفونت بگیرد، رگ های خونی آن متورم و گشاد می شوند و سلول های آن، قرمزی زیادی را به وجود می آورند. در این شرایط قرنیه به اندازه کافی رگ های خونی در درونش ندارد. معمولا اکسیژن و مواد مغذی زیادی در این شرایط وارد چشم می شود و مواد مغذی بیش از حد زیاد، این عفونت را درون چشم به وجود می آورند. در چنین شرایطی باید درمان مناسب را در پیش بگیرید تا از کاهش دید و کوری جلوگیری کنید. این درمان معمولا آنتی بیوتیک ها را شامل می شود و می توان با دارو های ضد قارچ و یا ضد ویروس نیز به درمان آن ها پرداخت.

خونریزی

در مواقعی که خونریزی داخلی چشم اتفاق بیافتد، قسمت سفید چشم کاملا قرمز خواهد شد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که یکی از رگ های خونی می ترکد و بافت جدیدی روی قسمت سفید چشم را می پوشاند. این خون جایی برای رفتن ندارد و در نتیجه پخش می شود. اگر این رگ ها خونریزی زیادی داشته باشند، خشکی بیش از حدی در چشم رخ می دهد. این پدیده وحشتناک است، اما باعث آسیب جدی و همیشگی به چشم نمی شود. بلند کردن اجسام بیش از حد سنگین، فشار دادن زیاد چشم، عطسه یا سرفه بیش از حد شدید می تواند این مورد را بدتر و وخیم تر کند.

در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش علت معین شود و راهکار های درمانی را در پیش بگیرید. در این موراد، فشار چشم را اندازه می گیرند و به داخل چشم شما نگاه می نمایند تا هرگونه آسیب را در آن تشخیص دهند.

آب سبز چشم

گاهی اوقات قرمزی چشم، سیگنالی برای شرایط جدی است. این شرایط جدی چشم یک نوع مشکل اورژانسی محسوب می شود که باید به سرعت درمان شود، ترشح سبز رنگ زمانی رخ می دهد که فشار درونی چشم با سرعت زیاد افزایش می یابد و باعث قرمزی و درد شدید می شود و تاری دید را نیز ایجاد می نماید. در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

اپیس کلریتیس

این مورد نیز باعث التهاب لایه نازک و شفاف بافت چشم می شود که بین ملتحمه و صلبیه چشم است. اپیس کلریتیس باعث درد خفیف چشم و قرمزی خواهد شد. گاهی اوقات نیز لمس آن، باعث ایجاد حس درد می شود.

در برخی از شرایط برای درمان آن، استروئید را تجویز می نمایند.

آلرژی

چشمان قرمز بر اثر آلرژی با سوزش و خارش همراه است. در این حالت رگ های خونی در قسمت جلویی چشم، بزرگ تر می شود و مایع درون آن نیز باعث ورم خواهد شد.

درمان استاندارد برای آلرژی چشم به کاهش قرمزی آن کمک می نماید. پزشک نیز دستورالعمل های معینی را به شما خواهد داد. برای از بین بردن التهاب و قرمزی چشم، در روز چند بار به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد بر روی چشم استفاده نمائید، با پزشک در مورد آلرژی خود و نحوه کنترل آن صحبت مشورت کنید. معمولا پزشک آنتی هیستامین تجویز می نماید تا باعث کاهش پاسخ بدن به مواد حساسیت زا و التهاب شود. اما آنتی هیستامین ممکن است باعث خشکی چشم شود، بنابراین از اشک مصنوعی نیز به طور همزمان برای جلوگیری از خشکی چشم استفاده نمایید.

بارداری

بارداری باعث ایجاد تغییرات زیادی در هورمون های بدن می شود که این تغییرات می تواند تولید اشک را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین باعث حساسیت چشمان شما می شود و ممکن است که چشمان شما به نور حساسیت پیدا کند.

استفاده کردن از لنز در دوران بارداری بسیار سخت و چالش برانگیز است. بسکمک از خانم های باردار ترجیح می دهند تا بعد از اتمام بارداری به جای لنز از عینک استفاده نمایند.

سندروم بینایی کامپیوتر

چشمان خشک و قرمز می تواند بر اثر کمبود رطوبت باشد. اشک ها باعث تجدید رطوبت چشمان، هنگام پلک زدن می شوند و یکی از سریع ترین رفلاکس ها می باشند. پلک زدن چشم هنگام کار با کامپیوتر به نصف می رسد و در نتیجه خشکی و قرمزی را ایجاد می نماید.

سیگار کشیدن

سیگار باعث آزاد کردن مواد شیمیایی مضر مثل فرمالدئید، آمونیاک و هیدروژن سولفید می شود. این مواد شیمیایی، حساسیت شدیدی را در چشم ایجاد می نمایند و باعث التهاب خواهند شد.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به آب مروارید را نیز افزایش می دهد که یک نوع تاری در لنز چشم است. ترک سیگار و یا تنفس در هوای آزاد و پاک راه درمان قرمزی چشم در این مواقع است.

شنا

برخی از افراد بعد از سپری کردن مدت زمانی در استخر با قرمزی چشم روبرو می شوند که این قرمزی نیز بر اثر بزرگ شدن و حجیم شدن رگ های خونی در نزدیکی سطح چشم اتفاق می افتد. کلر موجود در آب استخر عامل این خارش و حساسیت است و به همین دلیل بهتر است که از عینک های مخصوص شنا استفاده کنید.

شستشوی چشم ها با نرمال سیاهن یا اشک مصنوعی در کاهش قرمزی چشم و تمیزی آن موثر است.

کمبود خواب

اگر خواب کافی نداشته باشید، چشمان شما این را نشان می دهد. چشم ها برای یک عملکرد صحیح و مناسب به به تولید مداوم اشک نیاز دارند که معمولا با پلک زدن اتفاق می افتد. اجازه ندهید که خواب شما طولانی شود و چشمانتان مدت زمان زیادی پلک نزند و با خشکی روبرو شود، از طرفی کمبود خواب نیز جریان مایع را در چشم کاهش می دهد که باز هم عاملی برای قرمزی و خشکی است. بیش از حد بیدار ماندن و کم خوابی عاملی مخرب برای از بین بردن سلامت کل بدن نیز می باشد.

اشک مصنوعی درمان سریع قرمزی چشم است. اما خواب 7 یا 8 ساعته و کافی در طی شبانه روز می تواند از قرمزی و خشکی چشم جلوگیری کند.

عوارض برخی دارو ها

تنها آنتی هیستامین ها اعث قرمزی وخشکی چشم نمی شوند. قرص های خواب آور و دارو های ضد اضطراب و حتی دارو های مسکن مانند ایبوپروفن نیز می توانن منجربه قرمزی چشم شوند. این دارو ها با کاهش جریان خون بافت داخل و اطراف چشم، آن را خشک و قرمز می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1726

به "چرا چشممان قرمز می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چشممان قرمز می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید