چرا 22 بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند؟

به گزارش مجله همراهان، استاندار یزد گفت: پس از تعرض بیست و دوم به خط آب انتقالی، نمی توان پذیرفت که این حوادث پی در پی در یک نقطه اتفاق می افتد و مسئولان اصفهان به وظایف خود در این مورد عمل می نمایند.

چرا 22 بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند؟

به گزارش مجله همراهان، محمود زمانی قمی در نشست خبری پیرامون موضوع آب اظهار کرد: خط اول انتقال آب به استان یزد قبل از این که امروز مسئله تعرض های متوالی به آن امروز مطرح گردد، در معرض نابودی کامل به لحاظ حقوقی بود ولی خوشبختانه به دنبال پیگیری های مکرر و حمایت مسئولان که از فرودین ماه امسال انجام شد، اکنون برای بقاء از سوی هیچ کسی مورد تهدید نیست.

وی با بیان این که سرچشمه های خط اول انتقال آب به یزد در طول 50 سال گذشته در مقطع اواخر سال 96 تا اوایل سال 1397 شاهد کمترین بارش ها، کمترین ورودی و کمترین حجم آب پشت سد بوده است، گفت: این که اکنون برخی در مورد حق آبه مسائلی مطرح می نمایند در واقع گریه کردن بر سر قبری است که مرده ای در آن وجود ندارد.

به گفته زمانی قمی، با توجه به کمبود منابع آبی موجود در این حوزه، ضمن در اولویت قرار دریافت تامین آب شرب استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و استان یزد، در امسال سهمیه آب اختصاصی به هر سه استان از این محل کاهش یافت و مسئولان هیچ کدام از این استان ها هیچ اختیاری در این مورد نداشتند.

استاندار در مورد شایعاتی در خصوص واگذاری بخشی از آب انتقالی یزد به برخی شهرهای در مسیر اظهار کرد: تا زمانی که استاندار یزد هستم حتی یک لیتر از آب انتقالی یزد را به هیچ جایی نخواهیم داد.

وی به عوامل بروز تعرضات متوالی به این خط انتقال نیز اشاره نمود و گفت: قطعاً مسئولان چهارمحال و بختیاری هیچ دخالتی در این تعرضات ندارند، همانطور که نمی توان گفت که مسئولان اصفهان نیز در این حوادث نقشی داشته اند ولی پس از تعرض بیست و دوم، به هیچ عنوان نمی توان پذیرفت که این حوادث پی درپی در یک نقطه اتفاق می افتد و مسئولان اصفهان به وظایف خود در این مورد عمل می نمایند.

استاندار یزد، خسارت وارده به کشاورزان اصفهان به دنبال خشکسالی ها را تایید و ابراز امیدواری کرد که دولت و بخش هایی مانند فولاد در استان اصفهان که همچنان نیز فعالیت دار ند، بخشی از این خسارت ها را جبران نمایند.

وی متذکر شد: البته امیدواریم که تعرض مجددی دیگر صورت نگیرد ولی اگر هم اتفاق بیافتد، مسئولان استان کما فی السابق تمام کوشش خود را خواهند کرد که در حداقل زمان مسائل را مرتفع و جریان آب به یزد را برقرار سازند.

وی در ادامه به خط دوم انتقال آب به استان یزد نیز اشاره نمود و گفت: این طرح دارای اعتبار ولی بسیار اندک است به نحوی که امسال 6 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده که صرف نگهداری از کارگاه های عملیاتی طرح شده است.

زمانی قمی موضوع مورد بحث در مورد این خط را تامین آب این خط از منطقه بهشت آباد یا خرسان مطرح نمود و گفت: البته آنالیز های کارشناسی بیانگر پایدارتر بودن منبع خرسان است لذا آن را پیشنهاد داده ایم و امیدواریم که این مسیر با نظر قطعی وزیر محترم نیرو، پیش رود.

وی از پیگیری انتقال 20 میلیون مترمکعب آب از طریق خط انتقال خلیج فارس از طریق سنگ آهن چادرملو اطلاع داد و گفت: تمام مجوزهای این خط انتقال از بندر خمیر تا اردکان صادر شده ولی با پیگیری هایی که انجام شد سهمیه مذکور برای استان یزد نیز مستند و تخصیص یافت.

استاندار با بیان این که انتقال آب به یزد از دریا، چه از خلیج فارس و چه از دریای عمان بی شک در توان دولت نیست و تنها از عهده بخش خصوصی برمی آید، اظهار کرد: اجرای این خطوط انتقال به نرخ چهار ماه پیش افزون بر 20 هزار میلیاد تومان اعتبار احتیاج دارد که با مشارکت چندین شرکت توانمند بزرگ با یاری منابع خارجی و فاینانس قابل انجام است و تخصیص آب نیز به شرکت آب منطقه ای یزد داده خواهد شد تا با مدل های طراحی شده به قیمت دولتی در اختیار مردم قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 76

به "چرا 22 بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا 22 بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید