چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی فشم

به گزارش مجله همراهان، چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی اطراف فشم است که مورد توجه بسیاری از گردشگران ایرانی و البته بازدید کنندگان خارجی قرار گرفته است.

چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی فشم

چشمه تلخاب:

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته ،در استان تهران و به خصوص در نزدیکی پایتخت، طبیعت جالبی را میتوان به دید نشست. طبیعتی که گاه شگفت انگیز و بسیار جذاب می شود. یکی از منطقه های طبیعی زیبای اطراف پایتخت، اوشون فشم است.

در اطراف فشم، چشمه ای است که دارای آبی بدطعم و تیره رنگ است؛ این آب، مملو از موادّ کانی می باشد. به علت مزه بد آب چشمه بدان، تلخاب میگویند.

چشمه تلخاب یکی از جاذبه های طبیعی در منظره ای بکر و بی نظیر واقع در در نزدیکی روستای لالون است و در جهت کوهنوردان قلل خلنو واقع شده است. آب چشمه تلخ آب کاملا تلخ است. این مزه ویژه، ناشی از املاحی است که میتواند از نظر درمانی برای اشخاص مفید باشد. این چشمه از زیر سنگی سرخ رنگ می جوشد که این آب سنگ های اطراف آن را هم به رنگ مسی متمایل به سرخ در آورده است.

چشمه تلخاب فشم

به گفته ساکنان چشمه ای آب معدنی گازدار تلخاب سالها قبل بطور کاملاً اتفاقی در منطقه فشم کشف شده است، سالها قبل کودکی در محل کنونی چشمه درگیر بازی با کودک های دیگر بوده و با نوک چوبی زمین را حفر می کرده و این آب بیرون آمده است و از آن هنگام این چشمه می جوشد. (بیشتر بخوانید:آشنایی با آبشار ایگل فشم )

چشمه تلخاب در واقع از سه چشمه تشکیل شده است؛ چشمه نخست دارای آب تلخ مزه و گازداری با زمینه رنگ مسی است. چشمه دوم هم تقریبا چسبیده به چشمه اول است که آب ترش مزه ای دارد و چشمه سوم، در سمت چپ، دارای آب شیرین است.

یکی از خصوصیت های خاص دیگر این چشمه معدنی تفاوت دمای آب در فصل های گوناگون است که سرد بودن آب این چشمه معدنی در فصل تابستان و گرمای آب در فصل زمستان باعث شده تا این منطقه گردشگری در فصل های گوناگون مورد استقبال مسافران و گردشگران بسیاری قرار گیرد.

چشمه تلخاب

استفاده از آب این چشمه جنبه درمانی دارد و بازدید کنندگان خارجی هم دارد ولی خوردن آب آن کار آسانی نیست و طعم گزنده ای دارد ولی بعضی اشخاص با همین آب، دوغ گازدار درست میکنند و بعضی هم آب لیمو به این آب اضافه میکنند و آن را می نوشند. گروهی از کوهنوردانی که تصمیم فتح قله خلنو را دارند هم در کنار این چشمه، مبادرت به شبمانی کرده و بعد صعود میکنند.

برای رسیدن به آبشار و چشمه تلخاب از محل روستای لالون حدود سه ساعت پیاده روی الزامی است. این چشمه در ارتفاع 3070 متری قرار گرفته است.

اقلیم خاص منطقه چشمه تلخاب با پوشش گیاهی که بر اثر خروجی آب چشمه در نزدیکی آن ایجاد کرده، گونه های جانوری مختلفی من جمله مرغابی و مرغ لجن خوار را به این منطقه کشانده و این مقوله در جذب گردشگران تا به حال بسیار تأثیر گذار بوده است.

آدرس چشمه تلخاب:

دوراهی فشم، روستای لالون

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1463

به "چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی فشم" امتیاز دهید

1 کاربر به "چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی فشم" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه تلخاب از جاذبه های طبیعی فشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید