چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟

به گزارش مجله همراهان، ترس از آمپول در بزرگسالی، فوبیا و اختلال اضطرابی می باشد که می توان با رواندرمانی و اقدامات پیشگیرانه در زمان تزریق آن را کنترل و درمان کرد.

چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟

ترس از آمپول و تزریق، کودک یا بزرگسال نمی شناسد و در هر سنی ممکن است وجود داشته باشد و به شکلی بیمارگونه خود را نشان دهد. اگر این ترس به مرحله حاد رسیده و در فرد اضطراب فراوان ایجاد کند فوبیا یا هراس بیمارگونه خواهد بود. این ترس می تواند درمان بیمارهای جسمانی که احتیاج به تزریق در آنها ضروریست را دچار اختلال کند. پس اگر دچار ترس از آمپول یا فوبیای سوزن هستید لازم است تا به دنبال راهکارهایی باشید تا بتوانید بر این ترستان غلبه کنید.

ترس از آمپول چیست؟

دو نوع ترس داریم، یکی ترسی طبیعی که برای بقا افراد لازم است تا افراد بتوانند عکس العمل های لازم را به موقع انجام دهند و از خودشان در مقابل خطرها محافظت نمایند. نوع دیگر، ترس غیرطبیعی یا فوبیا نام دارد که به ترس بیش از حد و غیرعقلانی از چیزها و موقعیت های خاص مانند ترس از ارتفاع یا ترس از تاریکی و ترس از بیماری اشاره دارد و موجب اختلال در جریان عادی زندگی می گردد. این هراس ها جز اختلال های اضطرابی قرار می گیرند و طبیعتا باید برای رفع و درمان آنها اقدام کرد.

ترس از سوزن و آمپول، نوعی ترس مرضی است که احتمالا از همان ابتدای اختراع این وسیله درمانی وجود داشته اما فقط 20 سال است که سوزن هراسی، یا ترس از سوزن آمپول را به عنوان یکی از فوبیاها به رسمیت شناخته اند. گزارش های سال های اخیر همچنین نشان می دهد این فوبیا بسیار بیشتر از آنچه گمان می رود رایج باشد. امروزه بعضی از متخصصان روان معتقدند این فوبیا در 10 درصد افراد جامعه دیده می گردد. بعضی مطالعات این فرضیه را مطرح نموده اند که سوزن هراسی یک مساله ژنتیکی باشد و چندان به تربیت و گذشته و ناخودآگاه فرد ربط نداشته باشد.

افراد مقابل ترس از سوزن واکنش های متفاوتی نشان می دهند. شوک وازو واگال که با غش کردن و از حال رفتن فرد همراه است شایع ترین این واکنش هاست که خود را با افت فشار و کاهش هوشیاری نشان می دهد. ترس هایی که ناشی از تجربه دردناک در کودکی باشند جزو این دسته از واکنش ها قرار نمی گیرند. متاسفانه فرد مبتلا به این فوبیا حتما لازم نیست در کلینیک یا درمانگاه یا مطب دکتر باشد تا به این هراس دچار گردد، بلکه محرک های ساده تری در محیط زندگی فرد هم می توانند زمینه ساز کلید خوردن واکنش های هراسی در فرد شوند؛ دیدن زخم ها، سوزن های نوک تیز، بیمارستان و حتی شنیدن بوی ماده ضدعفونی نماینده یا الکل که یادآور تزریقات از طریق سوزن است ممکن است باعث ایجاد این فوبیا در فرد شوند.

روش های مقابله با ترس از آمپول

تکنیک های روانی که برای درمان این فوبیا انجام می گردد بسیار شبیه درمان فوبیاهای دیگر است. مواجهه تدریجی با عامل هراس، اصلی ترین روش درمان است. در این روش ابتدا با شبیه سازی، فرایند آمپول زدن را برای فرد اجرا و سعی می نمایند در هر مرحله کمی از استرس بیمار را کاهش دهند. به بیمار اجازه می دهند خودش یک ست سرنگ را در دست بگیرد و محتویات آن را آنالیز کند. در دفعات متعدد از بیمار می خواهند خودش هر بار یک سرنگ را باز کند و کمی آن را در دستش نگه دارد و بدون فکر به ترسی که در وجودش شکل می گیرد خودش را ریلکس کند. تنفس های عمیق و منظم همزمان با این اقدامات، به ریلکس شدن یاری خواهد نمود.

آگاهی از چیزی که از آن می ترسید به غلبه شما بر این ترس یاری می نماید. سعی کنید مقداری اطلاعات از تاریخچه آمپول و هدف اختراع آن و حتی خطرات آن به دست آورید. عکس های مختلفی از آمپول تماشا کنید تا به مرور ترس از آمپول شما کم گردد. هر چه تماس شما با آمپول و سرنگ بیشتر باشد، ترس از آن سریع تر رفع می گردد.

بعضی افراد به این دلیل از آمپول می ترسند که به آنها صدمه می زند. اغلب کسانی که ترس از آمپول دارند جزو کسانی بوده اند که در زمان کودکی زیاد آزمایش خون داده اند یا در معرض تزریق قرار داشته اند. کمی به عقب برگردید و پیرامون این اتفاقات با والدین خود صحبت کنید. درک ریشه این ترس بیمارگونه می تواند به شما یاری کند تا با آن روبه رو شوید.

به جای این که بیش از حد روی ترس از آمپول خود تمرکز کنید، روی فوایدی که برای شما خواهد داشت توجه کنید و به خاطر داشته باشید که با تزریق آمپول بیشتر از اندک دردی که به دنبال دارد، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. اگر خون اهدا می کنید، به این موضوع فکر کنید که با غلبه بر ترس خود به شمار زیادی از افراد یاری خواهید کرد. ترس ها و نگرانی از تزریق و درد ناشی از آن را به صورت فهرست درآورید و آنها را به صورت معکوس در نظر بگیرید به این معنا که خود را متقاعد کنید که تزریق آمپول باعث حفظ سلامت شما می گردد. درباره بچه ها نیز باید درباره اهمیت تزریق آمپول با آنها صادق باشید و درد ناشی از آن را پنهان نکنید.

اقدامات مفید در هنگام تزریق

 1. به تنهایی برای تزریق نروید. همراه با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که به او اعتماد دارید، برای تزریق بروید. این کار اعتماد به نفس را در شما بالا می برد. بهتر است از فردی که همراهیتان نموده بخواهید هنگام تزریق دست شما را بگیرد.
 2. قبل از تزریق در خصوص فوبیا و ترس از آمپول خود به پزشک اطلاع دهید و از وی بخواهید در صورت امکان روش جایگزینی برای درمان در نظر بگیرد.
 3. دراز کشیدن و پاها را بالا دریافت هنگام تزریق، درد و علایم ناشی از تزریق را کاهش می دهد. دراز کشیدن در حالتی که سر را به پایین نگه داشته اید و بالا آوردن پاها، احتمال از حال رفتن و غش را کاهش می دهد.
 4. بعد از اتمام تزریق هم سعی کنید چند لحظه ای دراز بکشید و سریع از جای خود بلند نشوید. سعی کنید به توصیه های پزشک و پرستار توجه کنید. وقتی دراز کشیده اید، یک دست خود را روی معده قرار دهید و روی تنفس خود تمرکز کنید.
 5. آرامش خود را حفظ کنید. سفت کردن ماهیچه ها هنگام تزریق آمپول درد را بیشتر می نماید و ممکن است به بدن آسیب وارد کند. دست ها، شانه ها و آرواره را شل کنید و روی تنفس خود تمرکز کنید و نفس عمیق بکشید.
 6. از راه بینی نفس بکشید و از دهان هوا را خارج کنید. هنگام تزریق، نفس عمیق بکشید و پیش از بیرون دادن هوا، آهسته از 10 به طور معکوس بشمارید.
 7. حرف زدن با بیمار و یا پخش موسیقی با صدای بلند زمان تزریق باعث می گردد صداهایی که برای بیمار یادآور ترس از سوزن بوده اند، وجود نداشته باشند.
 8. روش تزریق سریع از طریق سرنگ های مخصوص که شکلی متفاوت از شکل سرنگ های رایج دارند یاری می نماید دارو در مدت زمان بسیار کوتاه و به سرعت به بدن بیمار تزریق گردد و فرایند آمپول زدن خیلی کوتاه تر باشد تا وی فرصت فکر به هراس و دچار شدن به فوبیا را پیدا نکند.
 9. در موارد خیلی حاد هم معمولا پزشکان از اسپری های بی حسی، بی هوشی های کوتاه یا دادن داروهای آرامبخش و خواب آور قبل از انجام تزریق استفاده می نمایند.
 10. بنزودیازپین هایی مانند دیازپام و لورازپام، داروهای خوبی برای ریلکس و آرام کردن فرد قبل از انجام تزریق هستند.
 11. تلقین، پرت کردن حواس، ریلکس کردن و استفاده از تصویرهای ذهنی آرامش بخش در زمان تزریق هم از اقدامات اولیه لازم برای مقابله با واکنش های ناشی از ترس از آمپول می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1321

به "چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟" امتیاز دهید

11 کاربر به "چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان بر ترس از آمپول غلبه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید