کهکشانی با قطر فضایی

ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری از یک کهکشان دور منتشر کرده است.

کهکشانی با قطر فضایی

به گزارش خبرنگاران، ناسا اخیرا تصویر کهکشانی را منتشر کرده است که 44 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

شاید با دیدن این تصویر به این فکر کنید که تنها یک نور قرمز معمولی در تصویر قابل مشاهده است اما باید بدانید آن نور قرمز یک کهکشان است که 44 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

ما غالباً از کهکشان ها تصویری همانند بازوهای مارپیچ گسترده یا قرص های ضخیم گرد و غبار در ذهن داریم اما همه کهکشان ها به آن صورت که ما فکر می کنیم نیستند. تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space Telescope) می تواند نور مادون قرمز این کهکشان را تشخیص دهد و به راحتی تصاویر شگفت انگیزی را از تمام زوایا ثبت کند.

نام این کهکشان مشخص نیست و ما تنها می دانیم که 60 هزار سال نوری قطر دارد که این میزان قطر کمی بیش از نیمی از قطر کهکشان راه شیری است.

تلسکوپ فضایی اسپیتزر

تلسکوپ فضایی اسپیتزر (SST) یک تلسکوپ فضایی در طول موج مادون قرمز و چهارمین و آخرین مرحله از پروژهٔ برنامه بزرگ تلسکوپ های ناسا است. در حال حاضر تیم نجومی این تلسکوپ تحت سرپرستی دکتر رابرت گوترموث (Dr. Robert Gutermuth) از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت سونیان اداره می شود. اسپیتزر در دوشنبه 25 اوت 2003 در 1:35:39 (EDT) از سکوی پرتاب کیپ کاناورال همراه با موشک دلتا 2 پرتاب شد. مداری که اسپیتزر دنبال می کند مدار معمول زمین مرکز نیست بلکه یک مدار خورشیدمرکز است و در نتیجه این تلسکوپ سالانه 0.1 واحد نجومی از زمین دور می شود. قطر آینه اصلی آن 85 سانتیمتر است و از برلیم ساخته شده است و تا5.5 کلوین سرد شده است. بنابر برنامه ریزی ها این تلسکوپ در ماه ژانویه سال 2020 بازنشسته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 266

به "کهکشانی با قطر فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهکشانی با قطر فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید