یک شغل خطرناک با دستمزد میلیونی

به گزارش مجله همراهان، از زمانی که برج و بارو های تهران یکی پس از دیگری قد کشیدند و خط ارتفاع در شهر افزایش یافت، صحنه معلق ماندن طناب کاران و ارتفاع کاران از همان برج و بارو ها با هدف نماشویی، برایمان پرتکرار شد. صحنه ای که اغلب با تماشایش از خودمان می پرسیم: حالا برای این همه خطر، چقدر دستمزد می گیرند؟!

یک شغل خطرناک با دستمزد میلیونی

به گزارش همشهری، بیش از یک دهه می گردد که کسب و کار ارتفاع کاران، راپل کاران و شرکت های خدمات نما در ایران و کلان شهر ها رونق یافته است. کسب و کاری که شاید عایدی میلیونی داشته باشد، اما از خطرات آن نمی توان غافل ماند و خیلی از آن هایی که جذب این کار شدند علاوه بر داشتن هیجان و ریسک خطر، بیکار بودند و شاید هم از ناچاری سراغ این شغل آمدند.

احمد یکی از ارتفاع کاران شرکت های خدمات نما می گوید: با توجه به افزایش تعداد ساختمان های بلند در تهران، فعالیت افرادی به عنوان ارتفاع کار و نماشو به یک ضرورت و احتیاج تبدیل شده است. ضرورتی که متاسفانه، خیلی ها یا آن را نمی پذیرند یا قبولش ندارند. متاسفانه نه انجمن و اتحادیه صنفی داریم، نه از بیمه و قرارداد های شغلی خبری است و نه اینکه سازمان و ارگانی، نظارت بر شرکت های خدمات نما را بر عهده می گیرد. اگر اتفاقی برای یکی از ما بیفتد خیلی راحت می گویند خودش این کار را انتخاب نموده!

تقریبا اغلب افرادی که در این شغل کار می نمایند، نمی خواهند در تبادل نظر ها خودشان را دقیق معرفی نمایند، چرا که نگرانند به دردسر بیفتند و همین شغل خود را از دست بدهند.

او البته از عایدی میلیونی شغلش هم می گوید: بله؛ این شغل عایدی خوبی دارد. از 15 میلیون تومان در ماه تا 50 میلیون تومان در برخی از ماه ها که اندازه آن به خیلی از عوامل بستگی دارد. مثلا داشتن مدرک معتبر ارتفاع کاری، فعالیت در شرکت و کارگاه خدمات نما که سابقه و مشتری های زیادی داشته باشد، داشتن ابزار کار شخصی یا تجهیزات پیشرفته، اجرای کار با طناب یا روی داربست، پیچ و رولپلاک و نماشویی برج و مجتمع های دارای ویژگی خاص (نمای ترکیبی، نمای گران قیمت، تاریخی و ...).

آموزش معمولی یا بین المللی؟

تقریبا از اوایل دهه 90 آکادمی های راپل با هدف آموزش افراد ارتفاع کار فعالیت خود را شروع کرد. میثم یکی دیگر از ارتفاع کاران در این ارتباط می گوید: آکادمی های راپل اغلب سوله های بزرگی هستند که بعد از سرانجام دوره آموزشی یا یک مدرک معمولی با هزینه بین 3 میلیون تا 8 میلیون تومان اعطا می نمایند و یا اگر مربی خارجی داشته باشند و مدرک بین المللی بدهند، هزینه ای بیشتر تا 15 میلیون تومان هم دریافت می نمایند.

میثم مکثی کوتاه می نماید، می افزاید: با مدرک بین المللی این حرفه می توان در کشور های عربی همسایه، عایدی های خیلی بیشتر هم کسب کرد. او، سوال چه کسانی بیشتر سراغ این کار و شغل می آیند؟ را اینگونه پاسخ می دهد: معمولا افرادی سراغ ارتفاع کاری می آیند که یا نتوانسته اند کار مناسب پیدا نمایند و یا از هیجان، ارتفاع و ترشح آدرنالین لذت می برند. البته بعد از اینکه که عایدی های خوب هم کسب می نمایند که دیگر هیچ!

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2139

به "یک شغل خطرناک با دستمزد میلیونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شغل خطرناک با دستمزد میلیونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید