آغاز مجدد عملیات نظامی در افغانستان از سوی ناتو توهم است

به گزارش مجله همراهان، نخست وزیر انگلیس در مجلس این کشور در سخنانی اعلام کرد: آغاز مجدد عملیات نظامی در افغانستان از سوی ناتو توهم است.

آغاز مجدد عملیات نظامی در افغانستان از سوی ناتو توهم است

به گزارش خبرنگاران، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در مجلس این کشور در حال دفاع از تصمیم دولت خود برای خروج از افغانستان است و با وجود 20 سال اشغالگری، مدعی شد که برای آینده بهتر مردم افغانستان تلاش می کند!

نخست وزیر انگلیس در سخنان خود گفت: ما در مأموریت مان در متوقف کردن حملات تروریستی که از افغانستان انجام می شد، پیروز شدیم! هر اقدامی را که لازم بود را با هدف ثبات در افغانستان به انجام رساندیم.

بوریس جانسون در ادامه گفت: بدون حضور آمریکا و امکانات لجستیکی این کشور این امکان برای سایر کشورها وجود نداشت که به ماموریت خود در افغانستان ادامه دهند. در طول سالهای گذشته 150 هزار انگلیسی در افغانستان فعالیت داشته اند. فعالیت های ما در افغانستان در سالهای گذشته در وجدان ملی مردم مان ثبت شده است. 150 هزار نظامی در طول 20 سال گذشته در افغانستان داشتیم. مادر فراینده توسعه این کشور مشارکت داشتیم!

وی در ادامه ادعا کرد: هر اقدامی که لازم بود را با هدف ثبات در افغانستان انجام دادیم! فروپاشی در افغانستان سریع تر از آنچه که حتی خود طالبان فکر می کرد رخ داد. منصفانه نیست که بگوییم دولت بریتانیا هیچ آمادگی برای آن نداشت. اوضاع در افغانستان در حال تثبیت است. طالبان اجازه ادامه فرایند تخلیه از این کشور را داده است. طالبان را با اقداماتش قضاوت می کنیم نه با سخنانی که سران آنها در حال بیان هستند.

جانسون در مجلس این کشور افزود: روز گذشته با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو هم صحبت کردم. این عقیده که هر یک از اعضای ناتو در صدد آغاز مجدد اقدام نظامی در افغانستان پس از تصرف این کشور از طریق طالبان باشد، توهم است.

در ادامه این نشست، کریس برایانت از حزب کارگر در مورد طرح نو اجازه ورود 20 هزار پناهجو از جانسون سوال کرد.

وی پرسید که چرا 15 هزار نفر اجازه ورود ندارند؟ بعد از تصرف کابل به دست طالبان، دولت بریتانیا قول داد تا 20 هزار شهفرایند افغانستان را به نام پناهنده بپذیرد. وزارت کشور انگلیس هم گفت که این گروه به تدریج در سال های آینده فرایند اقامت در بریتانیا را طی خواهند کرد و امسال تنها 5 هزار نفر به بریتانیا منتقل می شوند. وی پرسید که 15 هزار نفر دیگر باید چه کار کنند؟

نخست وزیر انگلیس در پاسخ ادعا کرد: عمده تلاش ما در حمایت از مردم افغانستان و منطقه است تا از بحران انسانی بدتر جلوگیری شود. این موضوع از حمایت سران فرانسه و آلمان هم برخوردار است. تعهدی پایدار به همه مردم افغانستان دایم و از سازمان ملل متحد هم می خواهیم تا تلاش های بشردوستانه تازه ای را در منطقه آغاز کند تا از کسانی که از درگیری و تهدید خشونت فرار می کنند، حمایت شود.

نخست وزیر انگلیس افزود: در روزهای آینده ریاست نشست گروه هفت را بر عهده خواهم داشت. موضوع امنیت ملی نگرانی همه متحدان ناتو است.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1800

به "آغاز مجدد عملیات نظامی در افغانستان از سوی ناتو توهم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مجدد عملیات نظامی در افغانستان از سوی ناتو توهم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید