روسیه قصد تقویت حضور نظامی در دریای عمان را ندارد

به گزارش مجله همراهان، رئیس کمیته امور دفاعی دومای روسیه از عدم لزوم تقویت امنیت کشتی های روسی در حال تردد از تنگه هرمز اطلاع داد.

روسیه قصد تقویت حضور نظامی در دریای عمان را ندارد

با همراهی رزرو تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، ولادیمیر شامانوف رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در گفت وگو با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، خاطرنشان کرد که این کشور قصد ندارد حضور نظامی خود در منطقه دریای عمان را پس از حادثه اخیر حمله به کشتی های نفت کش، افزایش دهد. به گفته وی، هیچ خطری کشتی های روسی در حال تردد در دریای عمان را تهدید نمی کند و به همین دلیل، نیازی به تقویت اقدامات امنیتی وجود ندارد.

این در حالی است که آمریکا، انگلیس و عربستان سعودی با ادعای وجود تهدیدات از جانب ایران برای کشتی های خود اعلام نموده اند، توان نظامی در دریای عمان را افزایش خواهند داد؛ البته به عقیده کارشناسان، سایر کشورها، از جمله کشورهای اروپایی، به این اقدامات تحریک آمیز ضدایرانی نپیوسته و بعید است که روابط خود با تهران را به خاطر حادثه مشکوک اتفاق افتاده در این منطقه تیره نمایند.

رئیس کمیته امور دفاعی دوما در شرح مواضع روسیه در قبال پیروی از آمریکا و بعضی متحدانش در تقویت امنیت کشتی های خود در دریای عمان، شرح داد: هیچ دلیلی وجود ندارد که ما نیروهای مضاعفی برای حفاظت از کشتی های روسی در حال عبور از تنگه هرمز، به منطقه اعزام کنیم. این تنگه دارای اهمیت راهبردی بسیاری زیادی برای بازار دنیای نفت است و حدود 40درصد از صادرات نفت دنیا از این منطقه انجام می گیرد. البته با توجه به وجود کانال های دیگر انتقال نفت، اهمیت تنگه هرمز برای صادرات نفت روسیه چندان زیاد نیست؛ به همین دلیل حضور کشتی های نظامی روسی برای تقویت امنیت کشتی های در حال تردد از این منطقه لازم نیست.

به نوشته این روزنامه، روسیه و چین از مواضع ضدایرانی آمریکا در قبال حادثه حمله به دو کشتی نفت کش در دریای عمان حمایت ننموده اند و این مسئله در جریان نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای در بیشکک و مذاکرات رهبران روسیه و چین با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، کاملاً تعیین بود.

آلمان و فرانسه از مواضع ضدایرانی آمریکا درباره حادثه دریای عمان حمایت نکردند

برخلاف انگلیس، دیگر کشورهای اروپایی شرکت نماینده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، یعنی آلمان و فرانسه، تصمیم گرفتند تا در متهم کردن ایران به دست داشتن در این حادثه نپیوسته و یادآور شده اند که هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات چنین ادعایی به دست نیامده است.

به عقیده ولادیمیر فیتین رئیس مؤسسه خاورمیانه در آموزشگاه علوم روسیه، عدم حمایت برلین و پاریس از مواضع واشنگتن، گویای آن است که کشورهای اروپایی نمی خواهند تا از ادامه مشارکت تجاری - مالی با ایران صرف نظر نمایند.

این کارشناس در گفت وگو با ایزوستیا گفت: اظهارات آمریکایی ها درباره دست داشتن تهران در حمله به تانکرها، اخبار دروغ دیگری، مشابه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم این کشور است. کشورهای اروپایی آنقدر کور نیستند که علت ادعاهای واشنگتن را نبینند. آنها به خوبی درک می نمایند که وارد کردن اتهام بدون دلیل، آینده روابطشان با ایران و همچنین دورنمای حفظ برجام را از بین خواهد برد.

به عقیده فیتین، نباید انتظار داشت که اتحادیه اروپا هم بدون اطمینان پیدا کردن از نتیجه تحقیقات بین المللی درباره این حادثه، اعمال فشار یا تحریمی علیه ایران در نظر بگیرد.

این کارشناس درباره امکان دست داشتن موساد در حمله به کشتی های نفت کش در دریای عمان هم ابراز تردید کرد و این مسئله را از لحاظ فنی بعید دانست.

این روزنامه یادآور شده است، منافع کشورهای عربی منطقه خلیج فارس هم در رابطه با حادثه اخیر متفاوت بود، در حالی که عربستان سعودی فوراً مواضعی علیه ایران گرفت، کشورهای قطر و عمان که روابط خوبی با جمهوری اسلامی دارند، به جریان اقدامات تحریک آمیز علیه تهران ملحق نشدند.

النا سوپونینا کارشناس مسائل ایران و مشاور مدیر مؤسسه تحقیقات راهبردی روسیه به ایزوستیا گفت: عمان مواضع بسیار محتاطانه ای درباره حوادث اخیر در منطقه اتخاذ نموده و بعید است خود را وارد رویارویی آشکار عربستان با ایران کند. در رابطه با قطر هم باید بگویم که پس از بحران سیاسی سال 2017 در میان کشورهای عرب خلیج فارس، دوحه به تقویت روابطش با تهران و آنکارا اقدام کرد.

رئیس مؤسسه خاورمیانه در آموزشگاه علوم روسیه بعید ندانسته است که حمله به کشتی های نفت کش در منطقه خلیج فارس بار دیگر تکرار گردد. به گفته فیتین، آمریکا در آینده نیز از هر فرصتی برای پیشبرد بازی خود علیه ایران استفاده نموده و به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه خواهد داد تا بهانه لازم برای تقویت حضور نظامی این کشور در منطقه فراهم گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 697

به "روسیه قصد تقویت حضور نظامی در دریای عمان را ندارد" امتیاز دهید

2 کاربر به "روسیه قصد تقویت حضور نظامی در دریای عمان را ندارد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه قصد تقویت حضور نظامی در دریای عمان را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید