آمریکا صادرکننده ایدئولوژی فزونی سفیدپوستان

به گزارش مجله همراهان، یکی از مقام های ارشد مقابله با تروریسم آمریکا گفت، پس از افزایش شدید حملاتی با انگیزه های نژادی در سراسر دنیا، سایر کشورها به تدریج ایالات متحده را صادرکننده ایدئولوژی فزونی سفیدپوست ها در نظر می گیرند.

آمریکا صادرکننده ایدئولوژی فزونی سفیدپوستان

به گزارش مجله همراهان، به نقل از پایگاه یاهو نیوز، راسل تراورس، سرپرست مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا گفت: برای دو دهه، ایالات متحده به کشورهایی در خارج اشاره نموده است که صادرنماینده ایدئولوژی افراطگرایی اسلامی هستند. اما حال ورق برگشته است و به ایالات متحده به عنوان صادرنماینده ایدئولوژی رجحان سفیدپوستان نگریسته می گردد. این واقعیتی است که ما با آن روبرو شده ایم.

وی ادامه داد، حالا یک جنبش جهانی از افراط گرایی خشونت طلب با انگیزه نژادی RMVE به وجود آمده است که ناشی از یک سری اقدامات و رفتارهایی با طیف گسترده انگیزه هاست و از سوی رسانه های اجتماعی و سایر ارتباطات آنلاین تسهیل شده است. درصد بالایی از عاملان این خشونت های افراطی در سال های اخیر به افراد یا گروه هایی با ویژگی های مشابه تمایل نشان داده یا به مهاجمانی پیش از خودشان، به عنوان منابع الهام اشاره نموده اند.

این مقام مقابله با تروریسم آمریکا به عنوان نمونه به آندرس برویک نروژی اشاره نمود که سال 2011 در دو حمله 77 تن را کشت؛ او همچنین در ادامه نمونه هایی دیگری ذکر کرد؛ دیلان روف، برترطلب سفیدپوست که سال 2015 سیاه پوستان را در یک کلیسا در چارلستون کشت؛ برنتون تارنت که ماه مارس 51 تن را در حملاتی به دو مسجد در نیوزیلند کشت. او تاکید نمود: این سه مهاجم مورد توجه بین المللی قرار گرفتند و به منبعی برای الهام بسیاری از برترطلبان سفید تبدیل شدند؛ از جمله آن هایی که قصد دارند یا اینکه دست به انجام حملاتی زده اند.

راسل تراورس ادامه داد: مقام های مقابله با تروریسم ایالات متحده با داشتن چندین سال تجربه از حملات 11 سپتامبر و دستیابی به مهارت های مقابله با گروه های افراط گرای اسلامی، در مواجهه با تهدید برترطلبان سفیدپوست رفتار مشابهی دارند. دقیقا نمی دانیم که عاملان مهاجم از چه چیزی تاثیر می گیرند یا بین افراط گرایان چه روابط معناداری وجود دارد. برخلاف گروه های نسبتا بزرگ و سلسله وار افراط گرای اسلامی چون القاعده و داعش، افراطگرایی خشونت طلب با انگیزه های نژادی، ویژگی ساختاری یا یک ایدئولوژی یکپارچه ندارند. بلکه عاملان تک رو و گروه های کوچکی که از فضای مجازی به عنوان پناهگاه امن بدون مرز استفاده می نمایند، بر آن ها مسلط هستند.

این مقام امنیتی آمریکا تاکید نمود، درسی بسیار مهم برای مقام های آمریکایی هست که باید در مبارزه با تروریسم افراط گرا بیاموزند و اینکه باید آن را در مواجهه با رجحان سفیدپوستان به کار بگیرند. او گفت: در خصوص تهدید تروریستی اسلامگرا، ما ایده ای را در میان جمعیت آسیب پذیر سنی رواج داده ایم مبنی بر اینکه غرب در حال جنگ علیه اسلام است. اما مقام های آمریکایی و شرکایشان در رویارویی با افراط گرایی خشونت طلب با انگیزه نژادی، باید تفکیک قائل شوند و به ویژه در مواجهه با فعالیت خشونت آمیز رجحان سفیدپوستان، فعالیت سیاسی مشروع جناح راست گرا و آزادی بیان را نقض ننمایند.

تصویر از گروه نئونازی موسوم به جنبش سوسیالیست ملی در میشیگان.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 589

به "آمریکا صادرکننده ایدئولوژی فزونی سفیدپوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا صادرکننده ایدئولوژی فزونی سفیدپوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید