آموزش 3 روش کاشت سبزه در خاک ژله ای ، برترین زمان کاشت

به گزارش مجله همراهان، کاشت سبزه در خاک ژله ای یکی از جالب ترین روش های است که اتفاقاً خیلی راحت و ساده است و جلوه ای خاص به سبزه عید می بخشد. آموزش سبزه عید با خاک ژله ای یک جایگزین عالی به جای خاک معمولی است و نه تنها ظاهر زیباتری دارد، بلکه مراقبت از آن نیز بسیار ساده تر است. اما کاشت سبزه در خاک ژله ای چگونه است؟ در این مقاله از سرویس در می توانید با آموزش کاشت سبزه در خاک ژله ای آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص روش کاشت سبزه با خاک ژله ای پاسخ خواهیم داد.

آموزش 3 روش کاشت سبزه در خاک ژله ای ، برترین زمان کاشت

خاک ژله ای چیست؟

خاک ژله ای یک جایگزین برای خاک های معمولی است که با قرار گرفتن در آب، می تواند رطوبت و آب را در خود نگه دارد و به رشد و تغذیه گیاه یاری کند. این خاک ها به سرعت آب را جذب می نمایند و سپس به آرامی آن را آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند.

این خاک ها معمولاً در رنگ های مختلفی در بازار به فروش می رسند و معمولاً ماندگاری آن ها حدود 7 سال است. خاک ژله ای به هیچ عنوان ماده سمی نیست و جلوه زیباتری نسبت به خاک دارد.

کاشت سبزه در خاک ژله ای موجب می گردد تا سبزه شما احتیاج کمتری به آب دادن و مراقبت داشته باشد و این موضوع به خصوص برای خانواده های پرمشغله و کسانی که فرصت کمتری برای رسیدگی به سبزه دارند، انتخاب مناسبی است.

آموزش کاشت سبزه گندم در خاک ژله ای

مواد لازم برای کاشت سبزه در خاک ژله ای

  • دانه گندم: به مقدار لازم
  • خاک ژله ای: 1 بسته کوچک
  • گلدان شیشه ای: 1 عدد

آموزش سبزه عید با خاک ژله ای

روش کاشت سبزه گندم با خاک ژله ای بسیار راحت است. برای این کار شما تنها باید مقداری دانه گندم، یک گلدان شیشه ای و کمی خاک ژله ای تهیه کنید. می توانید گندم را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های بخرید. در ادامه می توانید با مراحل کاشت سبزه گندم در خاک ژله ای آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن خاک ژله ای

خاک ژله ای در حالت عادی به شکل دانه های رنگی یا بی رنگ است که باید قبل از استفاده آماده گردد. برای درست کردن این خاک باید مقداری از آن را داخل یک ظرف بریزید. سپس به مقدار 1 لیوان آب به آن اضافه کنید.

چند ساعت صبر کنید تا خاک ژله ای آب را به خود جذب کند و متورم گردد. بهتر است تقریباً 12 ساعت صبر کنید تا خاک ژله ای همه آب را به خود جذب کند و کاملاً بزرگ گردد. سپس دانه های خاک را آبکش کنید و آن را در ظرف شیشه ای موردنظرتان بریزید.

مرحله دوم؛ ریختن بذر روی خاک ژله ای

در این مرحله از آموزش کاشت در خاک ژله ای باید خاک را داخل ظرف شیشه ای بریزید و کمی فشار دهید و خاک ها را مرتب کنید. بهتر است مقدار ظرف شما به گونه ای باشد که بیشتر از دو سوم ظرف با خاک پر گردد.

حال می توانید روی خاک یک لایه گندم بپاشید. به خاطر داشته باشید که برای کاشت سبزه در خاک ژله ای احتیاجی به خیساندن گندم نیست. بعد از ریختن گندم یک نایلون روی گلدان بکشید و سبزه را در محلی پر از نور و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

مرحله سوم؛ مراقبت از سبزه در خاک ژله ای

حدود 2 روز طول می کشد تا گندم ها جوانه بزنند. به محض مشاهده جوانه نایلون را از روی گلدان شیشه ای بردارید. در این مرحله باید هر 2 تا 3 روز یک بار به سبزه تان آب دهید. به خاطر داشته باشید که آنقدر به بذرها آب دهید تا کاملاً سیراب شوند.

روش کاشت سبزه تخمه کدو در خاک ژله ای

مواد لازم برای کاشت سبزه تخمه کدو با خاک ژله ای

  • تخم کدو: به مقدار لازم
  • خاک ژله ای: 1 بسته
  • ظرف شیشه ای: 1 عدد

آموزش سبزه عید با خاک ژله ای و تخمه کدو

اگر در فکر کاشت سبزه عیدی متفاوت در خاک ژله ای هستید، پیشنهاد ما است. در ادامه می توانید با آموزش کاشت سبزه تخمه کدو در خاک ژله ای آشنا شوید.

مرحله اول؛ خیساندن تخم کدو

برای کاشت تخمه کدو در خاک ژله ای باید مقداری تخمه کدو مرمری که دانه ای درشتی دارد، تهیه کنید. تخمه ها را داخل یک ظرف آب بریزید و برای 2 روز بخیسانید و در این مدت چند بار آب آن ها را عوض کنید.

مرحله دوم؛ جوانه زدن تخم کدو

بعد از این که تخمه کدوها را در آب قرار دادید، آن ها را درون ظرف بریزید و یک پارچه نم دار روی آن قرار دهید. به مدت 2 تا 3 روز مرتب پارچه را با آب خنک اسپری کنید تا تخمه کدوها جوانه بزنند.

مرحله سوم؛ ریختن تخم کدو روی خاک ژله ای

بعد از ظاهر شدن جوانه ها خاک ژله ای را آماده کنید. برای این کار خاک را برای چند ساعت داخل آب بریزید و صبر کنید تا متورم گردد. سپس خاک را داخل ظرف شیشه ای موردنظرتان بریزید. حال می توانید تخمه کدوهای جوانه زده را روی خاک بریزید. به خاطر داشته باشید که تخمه هایی که جوانه نزده اند را جدا کنید تا موجب خرابی سبزه شما نشوند.

مرحله چهارم؛ مراقبت از سبزه تخمه کدو

یک پلاستیک شفاف روی گلدان شیشه ای قرار دهید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید. روزانه 2 بار تخمه کدوها را اسپری کنید و دوباره پلاستیک را روی آن بگذارید. زمانی که جوانه ها سبز شدند، می توانید پلاستیک را از روی سبزه بردارید.

حالا تنها باید روزی یک بار به سبزه تان آب دهید تا سبزه شما بزرگ گردد. معمولاً سبز کردن تخمه کدو از روز اول حدود 15 روز طول می کشد، بنابراین بهتر است این سبزه ها را کمی زودتر آماده کنید.

روش کاشت سبزه ارزن در خاک ژله ای

هم جزو سبزه های محبوب عید است. ارزن برخلاف گندم و تخمه کدو بذر بسیار ظریفی دارد و از همین رو ضروری است برای کاشت سبزه ارزن در خاک ژله ای به نکاتی خاص توجه کنید.

برای کاشت سبزه ارزن در خاک ژله ای نباید دانه های ارزن را به صورت مستقیم روی خاک بریزید. زیرا دانه ها به لابه لای خاک می روند و در سرانجام سبزه شما ظاهر نامناسبی پیدا می نماید. برای این کار باید ابتدا خاک ژله ای را در آب بریزید و آماده کنید. سپس نیمی از خاک را کاملاً له کنید. برای له کردن خاک ژله ای می توانید از مخلوط کن بهره ببرید.

حالا خاک ژله ای له شده را روی خاک ژله کامل بریزید. در این مرحله می توانید بذر ارزن یا هر بذر ریز دیگری مثل خرفه را یک لایه روی خاک بریزید تا تمام سطح خاک با بذر پر گردد. مقداری آب روی بذرها اسپری کنید و یک پلاستیک روی آن قرار دهید.

روی یک بار پلاستیک را بردارید و بذرها را اسپری کنید. بعد از 2 روز بذرها جوانه می زنند و می توانید پلاستیک را بردارید. حال ضروری است هر 2 تا 3 روز یک بار جوانه ها را اسپری کنید تا بزرگ شوند.

نکات و فوت و فن هایی که باید برای کاشت سبزه در خاک ژله ای بدانید

*برای کاشت سبزه در خاک ژله ای بهتر است از بذر گندم، عدس و یا دانه پرتقال و نارنج بهره ببرید.

*به منظور کاشت سبزه در خاک ژله ای از بذر شبدر و منداب استفاده نکنید.

*برای این که سبزه شما در خاک ژله ای به خوبی رشد کند، باید آن را در محیطی پر نور و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

*اگر دوست دارید خاک ژله ای شما تعیین باشد، حتماً برای کاشت سبزه در خاک ژله ای از ظروف شیشه ای بهره ببرید.

* در خاک ژله ای درست مثل روش کاشت گندم در خاک ژله ای است.

سوالات متداول

کاشت سبزه در خاک ژله ای چگونه است؟

برای کاشت سبزه با خاک ژله ای باید خاک ژله ای را برای چند ساعت در آب بریزید تا متورم گردد. سپس می توانید بذر مورد نظر را روی خاک بریزید و چند روز یک پلاستیک روی آن قرار دهید تا جوانه بزند. در نهایت پلاستیک را بردارید و هر چند روز یک بار جوانه ها را اسپری کنید.

آموزش کاشت سبزه تزیینی با دانه نارنج در خاک ژل ای چگونه است؟

برای در خاک ژله ای ابتدا باید دانه ها را برای 24 ساعت در آب بخیسانید. سپس به آرامی پوست روی هسته نارنج را جدا کنید و 24 دیگر دانه ها را در آب قرار دهید. حال می توانید دانه ها را روی خاک ژله ای بریزید و یک پلاستیک روی آن قرار دهید تا دانه نارنج جوانه بزند. سپس پلاستیک را بردارید و جوانه ها را هر چند روز یک بار با اسپری آبیاری کنید تا سبزه شما بزرگ گردد.

منابع: chirpycats، leftbraincraftbrain

منبع: افق کوروش
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2251

به "آموزش 3 روش کاشت سبزه در خاک ژله ای ، برترین زمان کاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش 3 روش کاشت سبزه در خاک ژله ای ، برترین زمان کاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید