اروپا در حال فاصله دریافت از آمریکا و چرخش به سمت چین است

به گزارش مجله همراهان، شبکه خبری سی ان ان در گزارشی نوشت که اروپا در حال استقلال بیشتر از آمریکاست و یکی از راه های آن را افزایش تعامل با چین به عنوان یک شریک مالی و استراتژیک می داند.

اروپا در حال فاصله دریافت از آمریکا و چرخش به سمت چین است

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، پایگاه خبری سی ان ان در گزارشی درباره شکاف در روابط فراآتلانتیک نوشت: برای بیش از 70 سال اتحاد میان آمریکا و اروپا به عنوان یک اصل مستحکم برای ثبات در اروپا و همچنین در خدمت نظم غربی تحت رهبری ایالات متحده بوده است.

اما در سال 2020 به نظر می رسد روابط میان دو سوی اقیانوس آتلانتیک در حال دگردیسی است.

این گزارش اضافه کرد: همین هفته پیش اتحادیه اروپا از قرار دادن نام آمریکا در زمزه کشورهای امن خودداری کرد به این معنی که آمریکاییهایی که راهی اروپا هستند به دلیل شیوع گسترده کرونا در این ایالات متحده در کشورهای اروپایی چندان مورد استقبال قرار نخواهند گرفت.

سی ان ان در ادامه میگویدف به طور جنجال برانگیزی این لیست چین، که کشور مبدا شیوع کرونا بود، را شامل شده است.

اروپایی ها برای جلوگیری از خشم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا می گویند که این تصمیم سیاسی نیست و مبتنی بر شواهد بیولوژیک مبتنی بر بحران کرونا اتخاذ شده است.

این درحالیست که ترامپ طی سه سال گذشته بارها به اتحادیه اروپا و سیاست کشورهای اروپایی حمله نموده است. ناتو را به عنوان دژ دفاعی آمریکا و اروپا در برابر دشمنان خارجی مورد انتقاد قرار داده است و از رهبران اروپایی و سیاستهای آنها نیز مداوما انتقاد نموده است.

سی ان ان در ادامه نوشت: اگر این مساله را در چارچوب مسائل ژئوپلتیک کنونی قرار دهیم به نظر می رسد این تصمیم شاهدی بر پاره شدن روابط بین آمریکا و اتحادیه اروپا باشد.

معین است که این روزها واشنگتن علاقه چندانی به اروپا ندارد و همچنین آشکار است که کشورهای اروپایی نیز به دنبال استقلال بیشتر از آمریکا هستند. این امر به ویژه برای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا کاملا صادق است.

براساس این گزارش، یکی از راههایی که بروکسل فکر می نماید می تواند خودش را از آمریکا جدا کند تعامل بیشتر با چین به عنوان یک شریک استراتژیک و مالی است. کاهش اتکا به ابرقدرت دنیا با ایجاد توازن در روابط خود با دیگران.

یک مقام بروکسل که در زمینه سیاست خارجی اروپا کار می نماید و نخواست نامش فاش گردد در این باره گفت: تغییر برای فاصله دریافت از اروپا به عنوان یک اولویت ژئوپلتیک در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما شروع شد.

وی اضافه کرد: اوباما مثل روسای جمهور قبلی آمریکا در خاورمیانه منافع نزدیکی نداشت آنطور برای اروپا به طور ژئوپلتیکی مساله مهمتری است. اوباما اولویتهایش را از خاورمیانه به آسیا و چین معطوف کرد.

سی ان ان در انتها نوشت: ناظران سیاسی اتحاد اروپا و آمریکا تصدیق می نمایند که طی چهار سال گذشته این مساله به لبه پرتگاه رسیده است و اگر ترامپ بتواند جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری شکست دهد وضع بدتر هم خواهد شد.

ترامپ، اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان را یک رقیب مالی می داند که به این معناست اگر دور دوم پیروز گردد تنشها بیشتر خواهد شد.

یک دیپلمات دیگر اروپایی با تایید تغییر رویکرد اتحادیه اروپا در قبال واشنگتن به سی ان ان گفته، ما با هرکس که در میدان پایکوبی باشد می پایکوبییم، اما نیازی نیست نابغه باشید تا بفهمید که روابط کنونی میان فراآتلانتیک آن چیزی که مورد انتظار است نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1142

به "اروپا در حال فاصله دریافت از آمریکا و چرخش به سمت چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا در حال فاصله دریافت از آمریکا و چرخش به سمت چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید