اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی انسجام غیرقابل انکاری دارند

به گزارش مجله همراهان، ایسنا/ براساس آخرین اخبار و گزارش های منتشر شده، اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی انسجام غیرقابل انکاری دارند.

اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی انسجام غیرقابل انکاری دارند

منصور احمدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به سومین جشنواره سراسری اقوام ایران زمین که به وسیله جهاد دانشگاهی لرستان و با مشارکت دانشگاه لرستان برگزار می گردد، اظهار کرد: ایران نمونه کشوری است که با وجود تنوع از اتحاد اقوام و وحدت ملی برخوردار است که باید آن را در میان کشور بسط و توسعه داد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی جشنواره اقوام معرفی فرهنگ اقوام مختلف در بین دانشگاه های و دانشجویان سراسر کشور است، گفت : این جشنواره صرفا ایجاد چند غرفه و کارگاه نیست بلکه آشنایی با خرده فرهنگ اقوام کشور و تمدن ایرانی اسلامی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه یکی از آسیب های مهلک هر کشوری فراموشی هویت و فرهنگ آن کشور است، گفت: ما همیشه باید در راستای پر کردن شکافی که بین نسل قبل و امروز ایجاد شده کوشش کنیم که در این راستا برگزاری همایش ها، سمینارها و جشنواره هایی با موضوه خرده فرهنگ های اقوام می تواند تأثیرگذار بوده و این زمینه را فراهم کند.

وی اضافه نمود: تنوع قومی یکی از عوامل شکل گیری تنوع فرهنگی است، کشور ایران براساس رتبه بندی تنوع قومیتی در دنیا رتبه 24 را دارد، به همین علت مقصد مناسبی برای گردشگران فرهنگی است.

احمدی با اشاره به اینکه کشور ایران با توجه به عوامل مختلفی از جمله پهنه جغرافیایی وسیع محل زیست مردمانی با آیین های مختلف زرتشتی، یهودی و مسیحی بوده که نقشه ایران به خوبی نشان دهنده این تنوع زیست محیطی است، بیان نمود: به رغم اینکه کشور در دوره های مختلف، به مرور زمان کوچکتر شده اما توانسته تنوع قومیتی خود را حفظ کند و مردمانی را با آیین، زبان و آداب و رسوم مختلف درون خود جای دهد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اضافه نمود: عوامل مختلفی باعث شکل گیری تنوع قومی در ایران است، یکی از این عوامل شرایط محیط طبیعی ایران است، وجود رشته کوه های متعدد، سواحل، منطق بیابانی و دشت ها باعث ایجاد شرایط زندگی مختلف شده و تنوع قومی را در پی دارد.

احمدی با اشاره به انسجام غیر قابل انکار همه اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی بیان نمود: به رسمیت شناختن پدیده اقوام در نظام اسلامی از جمله مسائلی است که به آن توجه ویژه ای شده و این مساله در اندیشه امام راحل شناخته شده و از آن به عنوان یک فرصت یاد شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 خرداد 1402 بروزرسانی: 15 خرداد 1402 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2290

به "اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی انسجام غیرقابل انکاری دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقوام ایرانی با فرهنگ و هویت ملی انسجام غیرقابل انکاری دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید