اگر ماشین ترمز برید، چه کنیم؟

به گزارش مجله همراهان، علت عمده و مهم ترمز بریدن، نشتی روغن ترمز و خالی شدن آن است. البته دو علت دیگر هم می توان برای ترمز بریدن یا عملکرد نامطلوب ترمز ها اعلام کرد که یکی خرابی پمپ ترمز و دیگری صاف شدن لنت ها است. پیشنهاد ما این است که به صورت دوره ای خودروی خود را آنالیز کنید و به ترمز ها اهمیت دهید و اگر مسئله ای به وجود آمد سریعاً نسبت به حل آن اقدام نمایید.

اگر ماشین ترمز برید، چه کنیم؟

اگر ماشین ترمز برید باید چه اقداماتی برای جلوگیری از بروز حادثه انجام دهیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا راه حل های مهمی معرفی کنیم.

یکی از مهم ترین پدال هایی که زیر پای راننده قرار گرفته است، ترمز است و اگر خدای نانموده عملکرد آن مختل گردد، می تواند حوادث ناگواری برای افراد به وجود بیاورد.

ترمز بریدن ایرادی است که بعضاً برای صاحبان خودرو به وجود می آید و عموماً در روبروه با بروز این مشکل دست و پای خود را گم می نمایند.

اگر ماشین ترمز برید این اقدامات را انجام دهید

موضوع بریدن ترمز یک مسئله مهم و حیاتی و نحوه روبروه با آن نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به آنالیز علل بریدن ترمز ماشین و نحوه برخورد با این مشکل بپردازیم. با این حساب در ادامه همراه ما باشید تا ببینیم اگر ترمز برید باید چه کنیم!

1. خونسردی خود را حفظ کنید

پیش از انجام هر گونه اقدام فیزیکی، ابتدا باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید تا بتوانید بر اوضاع مسلط شوید. اگر با تماشا ترمز بریده شده استرس بگیرید و دست و پای خود را گم کنید، نمی توانید روش های مقابله با این مشکل را به خوبی پیاده کنید و همه چیز سخت تر خواهد شد.

بدانید که اگر بترسید و افکار ناخوشایند فکر شما را پر نمایند، کنترل اوضاع از دستتان خارج می گردد و حواس پرت می شوید؛ بنابراین خونسردی خود را حفظ نموده و نفس عمیق بکشید تا راه حل های مهمی که در ادامه خواهد آمد را به کار بندید.

2. جفت راهنما بزنید

پس از مسلط شدن به اوضاع دشواری که در آن قرار دارید، نوبت به مطلع کردن سایر رانندگان می رسد. باید به دیگرانی که پشت سر شما یا روبه روی شما قرار دارند بفهمانید که خودروی شما ایراد دارد؛ بنابراین نخستین علامت هشداردهنده برای یک خودرو، چراغ فلاشر یا جفت راهنما است. با این کار رانندگان دیگر متوجه بروز مشکل می شوند و حادثه ای پیش نخواهد آمد.

3. پدال ترمز را فشار دهید تا شرایط آن را بسنجید

دو حالت وجود دارد. وقتی پدال ترمز را فشار می دهید ترمز یا نرم است یا سفت و محکم. اگر پدال ترمز خیلی نرم بود، یعنی این که روغن ترمز خالی نموده است. ممکن است در این حالت هنوز مقداری روغن وجود داشته باشد و به همین دلیل باید چندین بار آن را فشار دهید.

اگر روغن همچنان وجود داشته باشد باید سرعت خودرو کمتر گردد، وگرنه به منزله خالی شدن کامل روغن ترمز خواهد بود. در حالت دوم پدال ترمز سفت است. در این شرایط باید شرایط پدال را به دقت آنالیز کرد، چرا که ممکن است چیزی زیر آن گیر نموده باشد. بهتر این است که سرنشین دیگری شرایط ترمز را آنالیز کند تا حواس راننده به روبه رو باشد.

4. معکوس کشیدن و متمایل شدن به سمت راست جاده

اگر صاحب ماشینی هستید که مجهز به کروز کنترل است ابتدا کروز کنترل را خاموش کنید و سعی کنید به سرعت ثابت برسید. بعلاوه در خودرو هایی که مجهز به جعبه دنده دستی هستند باید با دنده معکوس سرعت ماشین را کنترل کرد و از سرعت کاست. علاوه بر این در ماشین های دنده اتومات می بایست دنده را در حالت تیپ ترونیک یا تعویض دستی قرار دهید و بعد از آن مرحله به مرحله ضریب دنده را سنگین کنید.

نکته مهم درباره سنگین کردن دنده این است که باید روند سنگین کردن دنده ها را با دقت و مرحله به مرحله انجام دهید و نباید به یک باره از دنده سبک به دنده سنگین رفت و این کار باعث می گردد تعادل ماشین از بین برود و حادثه ای ناگوار اتفاق بیفتد.

5. استفاده از ترمز دستی

همان طور که می دانید وظیفه ترمز دستی درگیر کردن چرخ های عقب و نگاه داشتن ماشین سر جای خودش است؛ بنابراین در صورت استفاده از ترمز دستی چرخ های عقب درگیر می گردد و سرعت خودرو کاهش می یابد. نکته مهم این که باید در کشیدن ترمز دستی دقت بسیار کرد و به آهستگی این کار را انجام داد.

اگر چرخ های عقب به یکباره قفل شوند احتمال بروز حادثه افزایش خواهد یافت. در این صورت تعادل خودرو در سرعت بالا به هم می خورد و سعی کنید طوری ترمز دستی را بکشید که لنت ها را درگیر کند، اما به طور کامل باعث قفل شدن نگردد. در همین حالت می بایست ترمز دستی را نگه دارید تا سرعت به تدریج کم گردد.

6. استفاده از شانه خاکی و موانع طبیعی

گاهی ممکن است هیچ یک از روش های بالا به کار نیاید یا قابل انجام نباشد؛ در چنین حالتی راهی جز برخورد با موانع طبیعی یا کشیدن به جاده خاکی برای کاستن از سرعت خودرو وجود ندارد. اگر در مسیر خود شانه خاکی وجود دارد می توانید از آن بهره ببرید تا اصطکاک چرخ ها با جاده خاکی باعث کاهش سرعت گردد.

بعلاوه باید مراقب باشید در جاده خاکی پستی و بلندی های زیادی وجود نداشته باشد که اگر داشته باشد باعث بروز حادثه خواهد شد. از موانع طبیعی نظیر علفزارها، درختچه های کوچک و بوته ها نیز می توان برای کاستن از سرعت استفاده کرد. ممکن است ترمز خودرو در منطقه ها کوهستانی و دارای دره ببرد که در این صورت باید ابتدا حواستان به طور کامل به جاده باشد تا به داخل دره سقوط نکنید.

ممکن است در این حالت فرصتی برای معکوس کشیدن یا دستی کشیدن نداشته باشید. به همین دلیل باید از دیواره های کوه برای متوقف کردن خودرو بهره ببرید. ابتدا باید بدنه خودرو را به آرامی نزدیک کوه کنید تا با سایش از سرعت ماشین کاسته گردد و توجه داشته باشید که این روش بسیار خطرآفرین است، ولی چاره ای نیست.

7. تصادف کنترل شده با موانع مصنوعی

گاهی اوقات تنها راه برای متوقف شدن خودرو، تصادف کنترل شده و برخورد ساختگی با موانع مصنوعی است. بهتر است در چنین حالتی از موانع مصنوعی مثل بشکه های شن یا هر چیزی که داخل جاده وجود دارد بهره ببرید. از موارد مطلوب دیگر برای برخورد، جدول های کنار خیابان است که می توانید با سایش لاستیک ها به آن ها از سرعت بکاهید.

8. تصادف کنترل شده با خودرو های مقابل

برخورد مطلعانه با خودروی مقابل گزینه ای نیست که بتوان همیشه انجام داد، اما گاهی برای جلوگیری از به بار آمدن خسارتی بزرگ بهتر است به آن فکر کرد. گاهی تنها راه برای راننده ای که ترمز خودرویش بریده شده، انجام تصادف کنترل شده با خودروی مقابل است.

نکته مهم برای انجام این کار، انتخاب خودرو هایی هم سرعت با خودروی خودمان است. بعد از پیدا کردن چنین ماشینی به آرامی پشت آن بروید تا یک تصادف آرام با آن داشته باشید و بعلاوه در صورتی که راننده ماشین جلویی ترمز بگیرد می توانید از قدرت ترمز آن بهره ببرید.

چرا ترمز ماشین می برد؟

دلیل عمده و مهم ترمز بریدن، نشتی روغن ترمز و خالی شدن آن است. البته دو دلیل دیگر هم می توان برای ترمز بریدن یا عملکرد نامطلوب ترمز ها اعلام کرد که یکی خرابی پمپ ترمز و دیگری صاف شدن لنت ها است. پیشنهاد ما این است که به صورت دوره ای خودروی خود را آنالیز کنید و به ترمز ها اهمیت دهید و اگر مسئله ای به وجود آمد سریعاً نسبت به حل آن اقدام نمایید.

جمع بندی

ممکن است به محض بریدن ترمز استرس تمام وجودتان را فرا بگیرد و تصمیم گیری و عکس العمل شما را با مشکل روبرو کند؛ اما آنقدر ها هم که به نظر می رسد ترسناک نیست و صرفا باید دست پاچه نشد. اگر بتوانید هر یک از راه حل های بالا را به کار بگیرید مسلماً از بروز حادثه ای ناگوار جلوگیری خواهید کرد.

یکی از روش های پیشگیری دیگر، آنالیز لنت ها با هر 20 هزار کیلومتر پیمایش است. در صورت لزوم لنت ها را تعویض کنید و سری به روغن ترمز بزنید تا مبادا خالی شده باشد. بهتر است هر دو الی سه سال روغن تعویض گردد. با این حساب اگر ماشین ترمز برید چه کنیم؟

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2213

به "اگر ماشین ترمز برید، چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ماشین ترمز برید، چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید