باهوش ترین حیوانات روی زمین ، قسمت دوم

به گزارش مجله همراهان، بیشتر افراد فکر نمی کنند حیوانات هوش چندانی داشته باشند، اما این تصویر غلطی است! در لیست زیر نام حیواناتی به عنوان باهوش ترین حیوانات روی زمین آمده که تصورش را هم نمی کنید.

باهوش ترین حیوانات روی زمین ، قسمت دوم

13- باز: بازهای شکاری ماهر همیشه استفاده ای مانند کبوتران داشته اند، از آنها برای رساندن پیغام استفاده می شده است. توانایی این پرنده در پیروی از فرمان هایی که می گیرد و به یاد سپردن قلمرو، شگفت آور است.

12- موش ها: زمانی توانایی ذهنی موش ها نادیده گرفته می شد. بر خلاف ظاهر منزجر کننده ای که دارند و مکان کثیفی که در آن زندگی می کنند، این پستانداران کوچک می توانند بسیار باهوش باشند. موش ها حافظه خوب و قوی ای دارند و به خوبی با تغییرات محیط زندگی شان آدابته می شوند.

11- جغد: حتی در زمان یونان باستان هم از جغد به عنوان حیوانی باهوش یاد شده است. ممکن است شما هم این پیش فرض را داشته باشید که جغد پرنده ای حکیم و دانا است اما باید این را بدانید که آنها در مقایسه با دیگر پرنده ها آنقدر هم باهوش نیستند! شاید حتی جایشان در این لیست نباشد!

10- گربه ها: آنهایی که در خانه گربه پرورش می دهند، از توانایی این حیوان در شکار با خبر هستند. این حیوانات فرز و چابک اند و توانایی های حسی باور نکردنی دارند. اگرچه آنها به اندازه سگ ها تربیت نمی شوند، اما می توانند مهارت های نو را به خوبی یاد بگیرند.

9- سنجاب: ممکن است جثه سنجاب ها کوچک باشد، اما نباید توانایی های ذهنی شان را نادیده گرفت. در واقع هوش این جانوران بر یک موضوع متمرکز شده است، جمع آوری غذا! وقتی صحبت از جمع آوری و نگهداری غذا می شود، مغز این حیوانات کوچک به هر چیزی که نیاز دارند، آگاه است.

8- فیل: در مقایسه با دیگر حیوانات، فیل ها مغز بزرگی دارند. البته که مغز بزرگ دلیل هوش زیاد نیست. چیزی که مهم است نسبت جرم مغز به جرم بدن است. این حیوانات از مغز خود برای برقراری ساختارهای پیچیده ارتباطی با یکدیگر استفاده می کنند. حتی به نظر می رسد آنها با یکدیگر همدردی هم می کنند.

7- اختاپوس: وقتی صحبت از گروه بی مهرگان می شود، اختاپوس به عنوان باهوش ترین گونه این گروه معرفی می شود. این جانوران توانایی شکار فوق العاده ای دارند که با توانایی پیدا کردن غذا ترکیب شده و از آنها شکارگرانی ماهر ساخته است. همچنین، درست مانند دیگر حیوانات این لیست، به نظر می رسد اختاپوس ها توانایی فوق العاده ای در حل کردن مسائل پیچیده دارند.

6- سگ ها: اگرچه اندازه هوش این حیوانات بستگی به نژادشان دارد، اما در کل این حیوانات مهارت های نو را به راحتی یاد می گیرند و نسبن به تربیت هایی که می شوند عکس العمل نشان می دهند. بیشتر نژادها نسبت به محیطی که در آن زندگی می کنند بسیار کنجکاو هستند و حتی کوچترین تغییرات در جزئیات محیط را هم می فهمند. این هوش فوق العاده و قدرت درک احساسات، آنها را به یکی از بهترین دوست های انسان ها تبدیل کرده است.

5- نهنگ ها: این جانداران بیشتر به خاطر سایز بزرگ شان شناخته شده اند تا توانایی های ذهنی بی نظیری که دارند. نهنگ ها از طریق آواهای پیچیده ای که تولید می کنند با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و فعالیت هاشان در گروه را به طور هماهنگ انجام می دهند. نهنگ ها می توانند مسائل پیچیده را هم حل کنند.

4- طوطی ها: همانطور که همه می دانیم توانایی خارق العاده ای که به عنوان صحبت کردن طوطی به آن اشاره می شود، تنها تقلید صدا است. اما باید این را بدانید که طوطی ها حافظه فوق العاده ای دارند و مانند بیشتر جانوران این لیست، توانایی حل مسائل پیچیده را دارند.

3- دلفین: صحبت از نسبت جرم بدن به جرم مغز شد؟ این یک حقیقت علمی است که دلفین ها یکی از بزرگ ترین مغزها را در میان تمام حیوانات دارند. با مهارت های ارتباطی پیشرفته ای که دارند، معین شده است که آنها دارای خود آگاهی هستند و می توانند خود را در آینه تشخیص دهند.

2- خوک ها: بر اساس تحقیقات یک خوک میانسال می تواند به اندازه یک کودک سه ساله باهوش باشد! همچنین چون این جانداران توانایی یادگیری مهارت های نو را دارند، می توانند به خوبی با محیط های نو آدابته شوند.

1- شامپانزه: به غیر از این حقیقت که شامپانزه ها درست شبیه ما انسان ها هستند، این جانداران می توانند گاهی مانند انسان فکر کنند. آنها می توانند در برخورد با محیط شان عاقلانه و ماهرانه عمل کنند و از ابزارها به منظور کمک به جامعه شان استفاده کنند. این حیوانات اغلب به عنوان باهوش ترین جانوران نخستی شناخته می شوند و یکی از باهوش ترین حیوانات روی کره زمین در نظر گرفته می شوند.

منبع: فوت و فن / list25.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2153

به "باهوش ترین حیوانات روی زمین ، قسمت دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باهوش ترین حیوانات روی زمین ، قسمت دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید