بیماری های شایع در سالمندان کدامند؟

به گزارش مجله همراهان، تا 32 سال دیگر جمعیت سالخوردگان به میزان 22 درصد افزایش خواهد یافت؛ بنابراین باید بدانیم سالخوردگان چه چالش های سلامتی در پیش دارند تابه آن ها یاری کنیم.

بیماری های شایع در سالمندان کدامند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، پیش بینی می گردد تا سال 2050 میلادی جمعیت سالخوردگان به میزان 22 درصد افزایش خواهد یافت؛ بنابراین بسیار مهم است که بدانیم آن ها چه چالش های سلامتی را پیش روی خود دارند تابه آن ها یاری کنیم سالخوردگی سالمی را طی نمایند.

9 مسئله ای که افراد سالخورده با آن دست و پنجه نرم می نمایند:

1. بیماری های مزمن

92 درصد سالخوردگان از حداقل یک بیماری مزمن رنج می برند و 77 درصد از دو بیماری. هر ساله علت دو سوم مرگ افراد سالخورده بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان و دیابت است. مرکز ملی پیشگیری از بیماری های مزمن توصیه می نماید افراد سالخورده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن باید سالیانه مورد معاینه پزشکی قرار بگیرند و تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی منظم داشته باشند. چاقی یکی از مسائل متداول این سن است، ولی با داشتن شیوه زندگی مناسب می توان جلوی بروز چاقی و متعاقب آن بیماری های مزمن را گرفت.

2. مسائل شناختی

سلامت شناختی بر توانایی تفکر، یادگیری و حافظه تمرکز دارد. دمانس یا زوال عقل که عملکرد شناختی فردرا نشانه می گیرد، مهم ترین چالشی است که با آن روبرو هستند. در سراسر جهان تقریبا 47.4 میلیون نفر مبتلا به دمانس هستند که پیش بینی می گردد تا سال 2050 میلادی 3 برابر شوند. متداول ترین شکل دمانس، آلزایمر است و تنها در کشور آمریکا 5 میلیون فرد در سنین 65 سال یا بیشتر از این بیماری در رنج هستند. دیابت، سوءمصرف مواد، فشار خون بالا، افسردگی، ایدز و سیگار ز. عوامل مستعد نماینده دمانس هستند. تاکنون درمانی برای دمانس پیدا نشده است.

3. اختلالات روانی

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از 15 درصد افراد بالای 60 سال از یک اختلال روانی رنج می برند. افسردگی یکی از متداول ترین اختلالاتی است که اغلب تشخیص داده نمی گردد و مورد درمان قرار نمی گیرد. در آمریکا 18 درصد افراد سالخورده به همین دلیل اقدام به خودکشی می نمایند. افسردگی می تواند یکی از عوارض جانبی یک بیماری مزمن باشد و با مدیریت بیماری می توان به بهبود بیماران یاری کرد.

به علاوه شیوه زندگی و دریافت حمایت های عاطفی از سوی خانواده و جامعه می تواند به درمان افسردگی این افراد یاری موثری کند.

4. صدمات فیزیکی

زمین افتادن، هر 15 ثانیه یک فرد سالخورده را راهی بیمارستان می نماید و هر 29 دقیقه یک فرد مسن را به کام مرگ می فرستد، زیرا استخوان های افراد سالخورده ضعیف می گردد، عضلات قدرت خود را از دست می دهند و حفظ تعادل بدنی برای شان سخت است. دو بیماری مهم که موجب افزایش صدمات می شوند، استئوپروز و استئوآتزیت هستند. با آموزش مناسب و افزایش فعالیت های فیزیکی می توان تا حدی جلوی بروز این مشکل را گرفت.

5. سوءتغذیه

سوءتغذیه افراد 65 ساله اغلب تشخیص داده نمی گردد و می تواند منجر به بروز مسائلی از قبیل: ضعف سیستم ایمنی و ضعف عضلانی گردد. علت سوءتغذیه می تواند دمانس، افسردگی، اعتیاد به الکل، عدم ارتباط اجتماعی یا وضعیت مالی نامناسب باشد. بهترین شیوه اصلاح تغذیه بیمار، افزودن مصرف سبزیجات و میوه و محدود کردن مصرف نمک و چربی های اشباع است.

6. ضعف حواس پنجگانه

کاهش بینایی و شنوایی یکی از رایج ترین مسائلی است که این افراد با آن روبرو هستند. در آمریکا از هر 6 فرد سالخورده یک نفر مشکل بینایی و از هر 4 نفر یک نفر مشکل شنوایی دارد. خوشبختانه هردوی این ها به راحتی قابل درمان هستند.

7. سلامت دهان

یکی از مسائل مهم سالخوردگان نداشتن دندان طبیعی است که همین مشکل موجب سوءتغعذیه و عدم اعتماد به نفس این افراد می گردد. خشکی دهان، بیماری های لثه یا سرطان های دهان از دیگر مسائلی است که افراد سالخورده با آن دست به گریبان هستند. با معاینات منظم می توان جلوی بسیاری از این مسائل را گرفت.

8. مصرف نابجای دارو

مصرف دارو بین سالخوردگان رواج دارد. بر اساس پیش بینی انجمن ملی سالخوردگان تا سال 2020 میلادی تعداد افراد سالخورده 2 برابر می گردد. یکی از علل آن این است که اغلب این افراد اختلال ذهنی دارند یا نمی توانند خودشان دارو تهیه نمایند و از داروی بیماران دیگر استفاده می نمایند یا پزشک برای اغلب آن ها داروی بسیار و برای مدت طولانی تجویز می نماید.

9. یبوست و کنترل ادرار

هر دوی این مسائل کیفیت زندگی افراد سالمند را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به غیر از عامل کهولت سن، این مسائل می تواند ناشی از سوءتغذیه و وجود یک بیماری مزمن باشد. پزشکان حفظ وزن مناسب، تغذیه سالم و فعالیت های فیزیکی را راه چاره مشکل می دانند. البته راه های درمانی مناسبی هم وجود دارد و سالمندان نباید از این که موضوع را با پزشک خود در میان می گذارند، شرمسار باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 435

به "بیماری های شایع در سالمندان کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های شایع در سالمندان کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید