کبد چرب و درمان آن

به گزارش مجله همراهان، در این مقاله با بیماری کبد چرب و نحوه مبارزه با آن آشنا می شوید.

کبد چرب و درمان آن
این که مقدار چربی در کبد وجود داشته باشد، طبیعی است، زیرا پردازش چربی های غذایی و خون یکی از وظایف اصلی کبد محسوب می گردد. اما در شرایط خاص، مقدار چربی می تواند در کبد افزایش یابد. اگر این شرایط زیر کنترل قرار نگیرد می تواند موجب التهاب، آسیب کبدی، و حتی سرطان کبد گردد.

چگونه بر کبد چرب غلبه کنیم؟به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از ساینتفیک، در مراحل اولیه، کبد چرب موجب هیچ نشانه ای نمی گردد. بیشتر این احتمال وجود دارد که کبد چرب به وسیله یک معاینه جسمانی که طی آن پزشک ممکن است متوجه بزرگ شدن کبد گردد، تشخیص داده گردد. آزمایش خون، تصویربرداری، و/یا نمونه برداری می توانند این تشخیص را تایید نمایند.

چه چیزی موجب بیماری کبد چرب می گردد؟شاید مصرف الکل نخستین چیزی باشد که پس از شنیدن نام بیماری کبد چرب در فکر شما نقش می بندد. اما بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری الکل مصرف نمی نمایند. بعلاوه، باید به این نکته نیز اشاره داشت که مصرف یک رژیم غذایی با محتوای چربی زیاد لزوما به بیماری کبد چرب منجر نمی گردد.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بیشتر به واسطه قند خون بالا و مقاومت به انسولین شکل می گیرد، که معمولا در افراد دارای اضافه وزن، و بعلاوه آنهایی که به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت مبتلا هستند، دیده می گردد. بیماری کبد چرب غیر الکلی در حقیقت شایع ترین بیماری کبدی مزمن در دنیا است.

بیماری کبد چرب اغلب ارتباط نزدیکی با عوامل خطرآفرین دیگر برای بیماری قلبی، مانند تری گلیسیرید بالا دارد. در حقیقت، احتمال مرگ افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی به واسطه بیماری قلبی بیشتر از بیماری کبدی است.

خبر خوب این است که بیماری کبد چرب اغلب قابل درمان است و کبد می تواند به وسیله ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی بار دیگر سلامت کامل خود را باز یابد.

چگونه شرایط بیماری کبد چرب را بهبود ببخشیم؟وزن خود را کاهش دهید. برترین کاری که می توانید برای بهبودی کبد چرب انجام دهید، کاهش وزن است. کاهش حتی پنج درصد از وزن بدن می تواند برای شروع بهبودی آسیب وارده کفایت کند، حتی اگر همچنان به طور قابل توجهی اضافه وزن داشته باشید.

اگرچه تداوم کاهش وزن ممکن است فواید بیشتری به همراه داشته باشد، بهتر است کاهش وزن را به مقدار کم انجام داده و و وزن خود را حفظ کنید، تا این که مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش داده و سپس دوباره افزایش وزن را تجربه کنید.

کاهش وزن تدریجی نیز اهمیت دارد، زیرا کاهش وزن سریع می تواند شرایط بیماری کبد چرب غیر الکلی را به طور موقت وخیم تر سازد. خوشبختانه، تحقق هدف کاهش وزن تدریجی ساده تر است و حفظ این فرایند آسان تر است.

مصرف قند و دیگر کربوهیدارت های پالایش شده را کاهش دهید. این مواد غذایی به سرعت به قند خون تبدیل می شوند، از این رو مصرف قند و کربوهیدارت های پالایش شده می تواند به افزایش قند خون مزمن منجر گردد.

این شرایط ترشح انسولین از لوزالمعده را تحریک می نماید، که وظیفه پاکسازی قند از جریان خون و ورود آن به سلول ها را بر عهده دارد.

اما اگر بدن برای رسیدگی به حجم بالای قند به طور مداوم انسولین ترشح کند، سلول ها نسبت به اثر آن مقاوم می شوند. هنگامی که سلول ها دیگر به انسولین واکنشی نشان نمی دهند، در نهایت با سطوح بالای قند خون و انسولین روبرو می شوید و شرایط برای ابتلا به بیماری دیابت فراهم می گردد.

با کاهش مصرف قند و کربوهیدارت های پالایش شده می توانید سطوح قند خون خود و مقدار انسولینی که در بدن ترشح می گردد را کاهش دهید. با گذشت زمان، سلول ها بار دیگر هر چه بیشتر واکنش پذیر می شوند.

در بعضی موارد، پزشک شما ممکن است برای یاری به بهبود مقاومت به انسولین دارو تجویز کند. این اقدام می تواند مفید باشد، اما لزوما نباید راه حلی بلند مدت باشد.

چربی مورد احتیاج خود را از منابع سالم و مفید تامین کنید. لزومی ندارد تا یک رژیم غذایی کم چرب را دنبال کنید، اما باید بر مصرف مواد غذایی که سرشار از چربی های تک غیر اشباع هستند، مانند روغن زیتون و آووکادو، و اسیدهای چرب امگا-3 که به عنوان مثال در ماهی و بذرکتان وجود دارند، متمرکز شوید. مصرف چربی های اشباع موجود در گوشت قرمز، لبنیات، و کره و اسیدهای چرب امگا-6 موجود در روغن های گیاهی باید محدود شوند.

مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید. استرس اکسیداتیو یکی دیگر از ویژگی های شایع برای دیابت نوع 2، کبد چرب، و بیماری قلبی است. پژوهش ها در زمینه استفاده از مکمل های آنتی اکسیدانی برای مقابله با این شرایط نتایجی یکدست را ارائه نکرده اند. از این رو، افزایش مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها، مانند سبزیجات غیر نشاسته ای، قارچ ها، میوه ها، گیاهان دارویی، ادویه ها، چای و قهوه راهبردی بهتر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای به طور معمول تعادلی سالم از چربی ها، دریافت قند کم، و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان را ارائه می نماید. جای شگفتی نیست که معین شده است دنبال کردن این رژیم غذایی برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی مفید است.

ورزشورزش کنید. ورزش منظم می تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد، که می تواند به بهبودی بیماری کبد چرب غیر الکلی یاری کند. یک رژیم ورزشی متعادل شامل ترکیبی از تمرینات هوازی، مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و دویدن با تمرینات قدرتی، مانند کار با وزنه، اثرگذاری بیشتری در این زمینه دارد.

منبع: حوزه نت

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1893

به "کبد چرب و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبد چرب و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید