تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران هفدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره بوعلی سینا در روز چهارشنبه دوم تیر ساعت 11 صبح با نام تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا به سخنرانی دکتر ناصر مهدوی اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا

تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا عموم فیلسوفان بزرگ مسلمان در شرح و تبیین موضوع معرفت و هم چگونگی شناخت انسان و جهان تحت تاثیر آموزه های بزرگترین فیلسوف جهان یعنی ارسطویی بوده اند. در این میان ابن سینا؛ با نبوغی حیرت انگیز و شرحی عمیق بر اندیشه های ارسطو، نقش بی بدیلی در هدف یاد شده داشته که نیاز به تامل بسیار دارد. در این درس گفتار تلاش می شود نشان داده شود مولانا، دیگر شخصیت بزرگ جهان اسلام، با اینکه با معرفت عرفانی شناخته شده است ولی ابیاتی در مثنوی اش می توان یافت که نشان می دهد موضوع معرفت نظری برای او هم از اهمیت بسیار برخوردار بوده و بر خلاف ابن سینا که در مشرب ارسطویی سیر می کرده ؛ حال و هوایی سقراطی داشته و به معرفت شناسی زمانه ما هم نزدیک تر بوده است.

علاقه مندان می توانند این درس گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1775

به "تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید