تحریم های نو آمریکا علیه چین

به گزارش مجله همراهان، پس از آنکه بالون جاسوسی چینی به وسیله آمریکا منهدم شد، ایالات متحده تحریم های جدیدی علیه چین از جمله شش شرکتی که با برنامه تجسسی این کشور در ارتباط بودند، وضع کرد.

تحریم های نو آمریکا علیه چین

به گزارش ایسنا، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای گفت: این نهاد ها به علت حمایت از کوشش های مدرن سازی نظامی چین به خصوص آن هایی که با برنامه های هوافضای این کشور در ارتباط بوده اند، در فهرست سیاه قرار گرفتند. این تحریم ها شامل کشتی های هوایی، بالون ها و مواردی از این دست است که در امور اطلاعاتی و تجسسی پکن استفاده می شوند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با توجه به این محدودیت های نو، خرید فناوری های آمریکایی برای این شرکت های تحریم شده چینی دشوارتر خواهد شد. بعلاوه از جمله نهاد های تحریم شده می توان به فناوری هوافضای پکن نانجینگ و یک موسسه تحقیقاتی شرکت گروه فناوری الکترونیک چین اشاره نمود.

آلن استوز معاون وزیر بازرگانی آمریکا در امور صنعتی و امنیتی با انتشار بیانیه ای عنوان داشت: استفاده چین از بالون های با ارتفاع بالا حاکمیت ما را نقض و امنیت ملی ایالات متحده آمریکا را تهدید می نماید. این تحریم ها صراحتا نشان می دهند، نهاد هایی که در پی تضعیف امنیت ملی آمریکا باشند، از دسترسی به فناوری های آمریکایی منع خواهند شد.

بعلاوه وزارت امور خارجه چین ضمن بیان اینکه پکن هرگز حاکمیت هیچ کشوری را نقض ننموده است، گفت: بعضی سیاستمداران آمریکایی و رسانه ها این اتفاق را بزرگ و غلوآمیز نشان داده اند و از آن به عنوان بهانه ای برای حمله و رسوایی چین استفاده می نمایند.

ابتدا پنتاگون از رویت اولین بالون جاسوسی چینی بر فراز مونتانا اطلاع داد. سپس پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون گفت که دومین بالون جاسوسی چینی این بار بر فراز آمریکای لاتین مشاهده شد. پیشتر پکن اعلام نموده بود که بالون اول که بر فراز آمریکا مشاهده شد، ماهیت غیر نظامی داشته و برای تحقیقات علمی استفاده می شد. پس از این اتفاق، جنگنده های آمریکایی، بالون چینی را که بر فراز سواحل کارولینای جنوبی در حال پرواز بود، ساقط کردند. پنتاگون در راستای این اقدام تاکید نمود، این بالون جاسوسی چین را با موشک هوا به هوا که از جنگنده اف-22 شلیک شد، منهدم نموده است. علاوه بر این، یک مقام آمریکایی دیروز گفت که یک جنگنده اف-22 این کشور پرنده ناشناسی را در آسمان آلاسکا ساقط نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2246

به "تحریم های نو آمریکا علیه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های نو آمریکا علیه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید