تشکیل 5 کمیته مشترک برای راهبری اقدامات حوزه امنیت غذایی ، کاهش واردات و حمایت از تولیدات داخلی

به گزارش مجله همراهان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی دارد سهم نهادها و بخش های موثر در پیشبرد فناوری های حوزه زیست فناوری را بیشتر کند بر همین اساس با ایجاد 5 کمیته مشترک، اقدامات حوزه تامین امنیت غذایی را در کشور شتاب داده است.

تشکیل 5 کمیته مشترک برای راهبری اقدامات حوزه امنیت غذایی ، کاهش واردات و حمایت از تولیدات داخلی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،شکل گیری همکاری های مشترک یکی از راه کارهای پیشبرد اصولی اقدامات و طرح ها است کاری که به هم افزایی و هم گامی مجموعه های موثر در یک حوزه اولویت دار کمک می کند. امنیت غذایی نیز یکی از حوزه های فناورانه ای است که نهادهای زیادی در آن تاثیرگذار هستند و باید نقش و اثر آنها در این کار دیده و بیشتر شود.

ستاد توسعه زیست فناوری به عنوان یکی از مجموعه هایی که چند سالی است به حوزه امنیت غذایی ورود کرده و از توان و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و خلاق بهره گرفته است تا این حوزه را توسعه دهد. البته در این میان از ظرفیت های پیدا و پنهان دیگر نهادهای دولتی نیز غتفل نمانده است.

کمیته نهال

ایجاد کمیته نهال یکی از این همکاری های مشترک است که با حضور ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری و با مشارکت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (معاونت باغبانی)، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه تحقیقاتی ثبت و گواهی نهال و بذر وسازمان حفظ نباتات ایجاد شده است.

در این کمیته اولویت های حوزه نهال تعیین شده و زیرساخت های بلااستفاده وزارت جهاد کشاورزی برای واگذاری به بخش خصوصی نیز تعیین و ابلاغ شده است. همچنین تولید کیت های تشخیصی و مواد مورد نیاز گواهی نهال عاری از ویروس نیز به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای این حوزه مدنظر قرار گرفته است تا فرایند ساخت و تولید آنها شتاب گیرد.

کمیته کود زیستی

سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (معاونت آب و خاک کشور)، موسسه تحقیقاتی آب و خاک و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و معاونت علمی و فناوری در کنار هم جمع شدند و با ایجاد کمیته کود زیستی اولویت های این حوزه را با همکاری مشترک، بهتر و با کیفیت بالاتری پیش ببرند.

از جمله اقدامات این کمیته از بدو تاسیس تا به امروز می توان به تشکیل کمیته مشترک برای ترویج استفاده از کود زیستی در قالب مدیریت تغذیه تلفیقی، تعیین نیازهای کودی زیستی کشور در قالب اعلام مقدار نیاز و معرفی کودهای زیستی موثر و دارای تاییدیه به منظور کمک به توسعه بازار اشاره کرد.

کمیته واکسن، دارو و بهداشت دام، طیور و آبزیان

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور نمایندگانی از نهادهای موثر در حوزه دام، طیور و آبزیان همچون سازمان دامپزشکی کشور، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (معاونت امور تولیدات دامی) اقدام به تشکیل کمیته ای مشترک کرده است.

در این کمیته موضوعاتی مانند پیگیری مسائل شرکت های تولیدی با سازمان دامپزشکی، ارائه مدل همکاری موسسه رازی با شرکت های خصوصی، تعیین واردات مواد اولیه دارویی، واکسن و اولویت های حوزه کیت های تشخیصی و ارائه برنامه تولیدی پروبیوتیک ها به منظور جایگزینی با آنتی بیوتیک های مصرفی مورد بررسی قرار گرفته است.

کمیته شیلات

یکی از حوزه های راهبردی در زمینه تامین امنیت غذایی کشور، صنعت شیلات است. بر همین اساس کمیته ای با حضور و مشارکت معاونت علمی و فناوری، سازمان شیلات ایران، موسسه تحقیقات شیلاتی کشور و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی راه اندازی شده است تا مباحثی چون تعیین اولویت های حوزه زیست دریا بر اساس شاخص ارزبری و اعلام طرح های تحقیقاتی پیروز به منظور تجاری سازی در قالب شرکت های دانش بنیان ارزیابی و بررسی شود.

کمیته دام و طیور

از دیگر کمیته های ایجاد شده در این زمینه کمیته دام و طیور است که اعضایی از معاونت امور تولیدات دامی، مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را در دل خود جای داده است.

این کمیته تا به امروز در زمینه تفکیک کدهای وارداتی برای مکمل های دامی به منظور شفاف سازی اطلاعات و تعیین کردن اولویت های کشور در حوزه اصلاح نژاد و تولیدمثل اقدامات موثری داشته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1908

به "تشکیل 5 کمیته مشترک برای راهبری اقدامات حوزه امنیت غذایی ، کاهش واردات و حمایت از تولیدات داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل 5 کمیته مشترک برای راهبری اقدامات حوزه امنیت غذایی ، کاهش واردات و حمایت از تولیدات داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید