تعطیلی کتابفروشی ها ثمره فروش اینترنتی کتاب!

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا) در خراسان جنوبی، تصور بیشتر علاقه مندان به کتاب در بیرجند از کتابفروشی قهستان، جایی است که می دانند اگر تمام شهر را زیر و رو کردند و کتابی که به دنبالش بودند، پیدا نشد، کافی است سری به آنجا و کتابفروش خوش صحبت آن، مجتبی چاجی بزنند. چه زمانی که این کتابفروشی در فضای دنج خیابان شهداء و در رفاقت تنگاتنگ با قفسه های کتاب بود و چه الان که این درمانگر روح، همسایه مطب پزشکان شده است؛ کتاب نایافته آنجاست و یا به زودی به آنجا خواهد رسید.

تعطیلی کتابفروشی ها ثمره فروش اینترنتی کتاب!

جا به جایی کتابفروشی قهستان بعد از 19 سال، بهانه ای شد تا با مجتبی چاجی مدیریت این کتابفروشی به گفت وگو بنشینیم. او از اوایلِ دهه هفتاد که برادرش کار کتابفروشی را در مغازه ای 40 متری در بازار بیرجند آغاز کرد، سخن می گوید و ادامه می دهد: حدودا 10 سال بعد به خیابان شهدا نقل مکان کردیم و در فضایی کوچکتر از قبلی مستقر شدیم، اما با بالا رفتن اجاره ها و نداشتن توافق با مالک مغازه ناچار به جابه جایی شدیم. فرایند

گاهی به تعطیل کردن کتابفروشی فکر می کردم، اما کار در این عرصه، فقط مربوط به مباحث مالی نیست، بلکه علاقه بسیار زیادی پشت آن است که محرک ما می شود

پیدا کردن مغازه ای با موقعیت خوب و البته با این اجاره های سلیقه ای و غیرمعقول کمی طول کشید و نهایتا به لطف یکی از دوستان، مغازه فعلی در حاشیه طالقانی 8 مهیا شد.

از او درباره تصمیم به تعطیلی کتابفروشی با وجود سختی های کار، کم رونقی کتابفروشی ها و کاهش کتابخوان ها، سوال پرسیدم که بیان می نماید: گاهی، به تعطیل کردن کتابفروشی فکر می کردم، اما کار در این عرصه، فقط مربوط به مباحث مالی نیست، بلکه علاقه بسیار زیادی پشت آن است که محرک ما می شود. از طرفی وقتی به کاری عادت کنیم، نمی توان راحت از آن دست کشید.

تعطیلی کتابفروشان، ثمره فروش اینترنتی کتاب

چاجی در ادامه به مشکلاتی که اکنون بیشتر کتابفروشی ها با آن درگیر هستند، اشاره می نماید و می گوید: فروش های اینترنتی بیشترین ضربه را به کتابفروشی ها وارد نموده است. کشور آمریکا اوایل دهه 80 مسئله فروش کتاب را قانونمند کرد، به این صورت که سایت قدرتمندی همچون آمازون حق فروش هر نوع کتابی را نداشت و از طرفی، ناشران نیز مجاز به فروش اینترنتی نبودند.

وی می افزاید: کشورهای پیشرفته آسیب فروش اینترنتی بی حساب و کتاب را سال ها پیش شناختند و با معین ضوابط جلوی آن را گرفتند. اما در اینجا هیچ تصمیمی برای فروش های اینترنتی گرفته نشده است و مطمئنا چندین سال بعد فاجعه ای رخ خواهد داد که ثمره آن جز تعطیلی صنف کتابفروشان

در ایران هیچ تصمیمی برای فروش های اینترنتی گرفته نشده است و مطمئنا چندین سال بعد فاجعه ای رخ خواهد داد که ثمره آن جز تعطیلی صنف کتابفروشان و بیکاری نخواهد بود

و بیکاری نخواهد بود.

کتابفروشی ها، انتخاب دوم خریداران کتاب

مدیر کتابفروشی قهستان با بیان اینکه در حال حاضر مشکل اصلی، سایت های فروش کتاب با تخفیف های بالا و غیرواقعی نیست؛ بلکه فرهنگ مردم است، اضافه می نماید: بسیاری از مراجعه نمایندگان به مغازه، زمانی که دنبال کتابی می گردند، عنوان می نمایند در مرحله اول در سایت های فروش کتاب جستجو نموده اند و حالا که پیدا نشده، به سراغ کتابفروشی آمده اند!

چاجی ادامه می دهد: بیرجند شهری توریستی یا زوّاری نیست و تعداد ساکنان آن نیز شاید کمتر بشود؛ اما بیشتر نخواهد شد. از طرفی کتابفروشی ها هم مشتریان چندانی ندارند که حتی همان تعداد اندک هم از سایت ها خرید می نمایند. باید فرهنگ سازی کرد و برای مردم شرح داد که با این اقدام، سرمایه ای که باید در شهر و استان خودمان به گردش دربیاید، خارج می شود؛ همان سرمایه ای که به شکل های مختلف به جیب یکی از اعضای خانواده خودشان یا اقوام و یا دوستانشان برمی شود.

تعداد بسیار کمِ کتابخوان ها در بیرجند

او، داستان فروشگاه های اینترنتی را همچون فروشگاه های زنجیره ای می داند و می گوید: فردی که خود صاحب چندین شرکت است، با راه اندازی فروشگاه، محصولات کارخانه های خود را در سرتاسر کشور با قیمتی که می خواهد، به فروش می رساند. در بحث کتاب نیز، تعدادی از ناشران مطرح که تولیدنماینده کتاب هم هستند،

باید فرهنگ سازی کرد و برای مردم شرح داد که با خرید اینترنتی، سرمایه ای که باید در شهر و استان خودمان به گردش دربیاید، خارج می شود

کتاب را به راحتی و با تخفیف در فروشگاه اینترنتی خود به فروش می رسانند و حتی کتاب خود را با کتاب ناشر دیگری مبادله می نمایند تا در نهایت به ازای تخفیفی که به خریدار داده اند، به سود هم برسند.

مدیر کتابفروشی قهستان تصریح می نماید: می توان با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی جلوی این اتفاق را گرفت، نه صرفا به خاطر جلوگیری از نابودی کسب و کار منِ کتابفروش، بلکه به علت حفظ چرخه مالی شهرمان باید فرهنگ سازی کرد.

از چاجی درباره شرایط فرهنگی شهر بیرجند می پرسم که عنوان می نماید: به نسبت شهرهای هم جمعیت، تعداد کتابخوان های بیرجند بسیار پایین است. شرایط فرهنگی شهر را با مثالی از خودم بیان می کنم؛ به جرئت می گویم کتابفروشی قهستان تنها کتابفروشی عمومی بیرجند است ولی وقتی نتوانم در برترین نقطه شهر، ملکی را نه حتی برای خرید، بلکه برای اجاره پیدا کنم و بسیاری از مالکان حاضر به توافق و کم کردن اجاره برای کتابفروشی نباشند، شرایط فرهنگی شهر معین می شود!

وی مصاحبه را با این سخنان تامل برانگیز به خاتمه می برد: از زمان راه اندازی کتابفروشی تا به امروز، از هیچ حمایتی، وام یا بخشودگی استفاده ننموده ایم و تنها یک برقِ فرهنگی داشتیم که آن را هم بنا به ضوابط خودشان قطع کردند. انتظاری هم نداشتیم و نداریم؛ فقط می خواهیم سنگ اندازی ننمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1951

به "تعطیلی کتابفروشی ها ثمره فروش اینترنتی کتاب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی کتابفروشی ها ثمره فروش اینترنتی کتاب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید