جشنواره فیلم مقاومت باید راهنما و راهگشا باشد

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران ، نخستین روز کارگاه های آموزشی هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در دو بخش نسل روایت و عمومی با حضور سینماگران پیشکسوت حوزه فیلم مقاومت برگزار شد.

جشنواره فیلم مقاومت باید راهنما و راهگشا باشد

اسلاملو در حاشیه کارگاه آموزشی هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت گفت: حتی اگر یک نفر هم در این کارگاه ها به مسیر تازه ای هدایت شود پیروز عمل کرده ایم.

محمدرضا اسلاملو یکی از این سینماگران پیشکسوت بود که عصر روز گذشته 13 اسفند در هفدهمین جشنواره فیلم مقاومت با کارگاه (جهان سرمایه داری و سینمای مقاومت) میزبان سینماگران حاضر در این رویداد بود.

اسلاملو در حاشیه این کارگاه در مصاحبه با خبرنگار ستادی جشنواره گفت: برگزاری جشنواره فیلم مقاومت به هر شکلی مایه دلگرمی است چرا که کم و بیش نتایجی موثر و مانا خواهد داشت.

وی اضافه کرد: این جشنواره خانه بسیاری از سینماگرانی است که این روزها حرفی برای گفتن دارند و آثار درخور و قابل توجهی را خلق کرده اند.

اسلاملو اضافه کرد: رویکرد تازه جشنواره فیلم مقاومت در صورتی که مسرانه راه خود را ادامه دهد و برنامه ریزی های لازم برای دست یابی به اهدافش را داشته باشد بی شک به اتفاقی نو ختم خواهد شد که لازمه و نیاز روز سینمای مقاومت است. این در حالیست که اگر می خواهد به چنین دستاورد مهمی دست پیدا کند لازم است تا خرد جمعی را به کار گیرد.

وی ادامه داد: طرح و برنامه ریزی های دقیق و بلند مدت می تواند راهی برای متمایز شدن جشنواره باز کند و برای این کار باید از ظرفیت های مشورتی با نظریه پردازان به طرح جامعی دست یابد و بر اساس آن گام بردارد تا جهانی تازه ای در سینمای ایران و جهان شکل گیرد.

این استاد پیشکسوت سینمای کشور اضافه کرد: جشنواره فیلم مقاومت باید راهنما و راهگشا باشد به این معنا که می تواند از ظرفیت های تجهیزاتی و اندیشه ای خود استفاده کند تا فیلم هایی شاخص تولید کند.

اسلاملو در ادامه گفت: این جشنواره می تواند سالانه با ساخت دو فیلم سینمایی درجه یک متناسب با نیاز روز داخل و خارجی الگوی مناسبی برای شرکت کنندگان خود باشد به این ترتیب علاقه مندان به حضور در این رویداد به مسیری که باید هدایت می شوند.

وی در ادامه با اشاره به مدت زمان کوتاه هر یک از کارگاهای آموزشی جشنواره گفت: شک نکنید که هر یک از حاضرین در این این کارگاه ها با اتمام جشنواره دیگر آن هنرمند قبل نیستند چرا که بسیاری آموخته و کسب تجربه کرده اند. اینکه هر کارگاه نهایتا یکساعت است خللی در اثرگذاری آن ایجاد نمی کند و حتی اگر فقط یک نفر از شرکت کنندگان به جهانی تازه ای دست پیدا کند و درچه نویی به رویش باز شود کافی است.

اسلاملو اضافه کرد: دورهمی سینماگرانی که به هر نحو حرکتی به سوی سینمای مقاومت کرده اند در این جا خود به تنهایی جهانیی از تاثیرات مثبت برای آینده جشنواره و سینمای کشور دارد که نمیتوان آن را نادیده گرفت. هنرمندان حوزه مقاومت در بخش های گوناگون فیلمسازی به لطف جشنواره دور هم جمع شدند تا از دانش و توانایی های یکدیگر باخبر شوند و شاید ساخت اثر تازه ای را با هم آغاز کنند.

وی در پایان گفت: جشنواره بین المللی فیلم مقاومت باید به روز عمل کند و از تاریخ دور فاصله بگیرد چرا که مقاومت واژه ای است پر معنا از مجموعه گفتمانهایی که محورهای بسیاری را در خود جای می دهد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2255

به "جشنواره فیلم مقاومت باید راهنما و راهگشا باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره فیلم مقاومت باید راهنما و راهگشا باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید