حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار قرار گرفته است

به گزارش مجله همراهان، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی گفت حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است و این مهم در چارچوب بهره گیری از امکانات و زیبایی های طبیعی دریا و سواحل باید اجرایی گردد.

حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار قرار گرفته است

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان این وزارتخانه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که با موضوع توسعه گردشگری ساحلی و دریایی برگزار گردید، افزود: این تفاهم نامه موضوع مهمی است، زیرا آنگونه که بایسته است زمینه را برای استفاده مردم از موهبت های دریا، سواحل و زیبایی های طبیعی که در کشور وجود دارد به صورت مدیریت شده فراهم نشده است.

وی شرح داد: اکنون وزارت راه و شهرسازی بحث کارآمدسازی بنادر و حرکت به سمت بنادر نسل سوم هدف قرار داده و برای این هدف نقشه راهی برای توسعه بنادر کوچک و توجه به گردشگری و فرصت آفرینی برای بهره مندی مردم از تفریح های دریایی و استفاده از ظرفیت دریا برای اشتغالزایی و فراوری تعریف شده است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان ساخت: موضوع مهم برای وزارت راه و شهرسازی اینکه بتوان برنامه مدون سازمان یافته ای برای توسعه سواحل و استفاده از دریا و تفریح های دریایی داشته باشیم تا اول انضباطی در بهره برداری فراهم گردد و دوم با مسوولیت پذیری و رعایت قوانین و مقررات دریایی به یک جریان دائمی و پایدار تبدیل گردد.

اسلامی از عزم این وزارتخانه برای احیای مسافرت های دریایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر و نیز در جنوب کشور با استفاده از شیوه های مختلف اطلاع داد و گفت: این نوع مسافرت ها باید مورد توجه قرار گیرد و سفرهای دریایی همیشه در کشور برقرار باشد. این موضوع احتیاجمند سیاست هایی در حوزه سوخت و انرژی و برخورداری از سیستم های پشتیبانی برای جذب سرمایه گذاران در این بخش است.

وی افزود: اکنون امکاناتی که در بخش کشتی های تفریحی در کشور وجود دارد تا حد زیادی مشابه امکانات دیگر کشورهای منطقه و اروپا است اما به دلایل گوناگون نمی توان آن را به خوبی استفاده کرد. بنابراین باید سازوکارها را به گونه ای در نظر بگیریم که ضمن جلوگیری از استهلاک سرمایه در این بخش مردم بتوانند برای سفرها و تفریح دریایی از این امکانات استفاده نمایند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح نوسازی ناوگان دریایی از در دستور کار بودن ارتقاء شرایط کشتی ها و شناورهای کوچک اطلاع داد و خاطرنشان ساخت: این موضوع ظرف دو ماه گذشته در هیات دولت مطرح شد. اما نکته مهم این است که این ارتقاء و نوسازی نباید منجر به از بین رفتن صنعت لنج سازی کشور گردد و باید این صنعت را که از دیرباز در کشور وجود داشته است با الگو و کلاسی جدید در بخش گردشگری مورد استفاده قرار دهیم تا این صنعت از بین نرود.

اسلامی گفت: موضوع مهم دیگر کنترل و ساماندهی تردد شناورهای کوچک و تفریحی در دریا است. تردد جت اسکی ها و همچنین شناورهای بدون شناسنامه و بدون مجوز به خصوص در نقاطی در جنوب و شمال کشور مخاطره آمیز است و اگر یک کار مشترک توأمان برای ساماندهی و راهنمایی این شناورها برای یک کار منظم و ایمن انجام گردد، مردم نیز خود را با این ساز و کار تنظیم می نمایند و می توانند از رفتارهای ناهنجار و تخلف های سنگین و سوء استفاده هایی که در پرتو این نوع اقدام ها انجام می گردد، جلوگیری کرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود :این بی نظمی ها موجب بروز آسیب های اجتماعی نیز می گردد که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی قابل جبران نیست. بنابراین سازماندهی و تحت انضباط خاص آوردن این شناورها باید در پرتو همکاری دو وزارتخانه در دستور کار قرار گیرد.

وی نکته مهم دیگر را ایجاد ماریناها خواند و توضیح داد: به این منظور اقدام هایی در شمال و جنوب کشور انجام شد که همه آنها ناقص است. در این خصوص به دنبال این هستیم که با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای افرادی که می توانند قایق های تفریحی با کلاس های مختلف داشته باشند، تحت یک نظام حکمروایی تعیین ماریناهایی ایجاد کنیم تا انضباطی در ساحل برای استفاده از این قایق ها داشته باشیم و از شرایط کنونی فاصله بگیریم.

اسلامی گفت: اکنون در کنار این مورد ایجاد پلاژهای ویژه بانوان و آقایان با سازه های پایدار و برخوردار از الگوهای سازه های دریایی در دستور کار قرار گرفته است و جز ساحل کیش، محیط مناسبی به این منظور نداریم و مردم به شدت به چنین فضاهایی احتیاج دارند. این موضوع نیز می تواند با هماهنگی سازمان بنادر مورد توجه قرار گیرد تا پلاژهای سازمان یافته، مقاوم، مدون و براساس ضوابط و با رعایت الزام های فرهنگی و ایمنی ساخته گردد و مورد استفاده مردم قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1551

به "حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید