رشد 45درصدی ورود گردشگر به ایران در 5 ماه نخست سال، گردشگران عراقی در صدر جدول گردشگران ورودی

به گزارش مجله همراهان، مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری با اعلام این که ورود گردشگران خارجی در پنج ماه نخست امسال 45 درصد رشد داشته است، از سفر سه میلیون و 140 هزار و سه نفر به ایران از فرودین تا مردادماه 97 خبر داد.

رشد 45درصدی ورود گردشگر به ایران در 5 ماه نخست سال، گردشگران عراقی در صدر جدول گردشگران ورودی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمد ثابت اقلیدی با تاکید بر این که این آمارها از پلیس مهاجرت دریافت شده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد، گفت: جمعیت مسافران ورودی در مدت زمان مشابه سال گذشته 2میلیون و 159 هزار و 882 نفر بوده است که در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال 95 که دو میلیون و 183هزار و 422 نفر به ایران سفر کردند، حدود یک درصد رشد منفی داشته است.

آمار ورود گردشگران خارجی در پنج ماه نخست سه سال آخر

پنج ماه سال 97 3,140,003

پنج ماه سال 96 2,159,882

پنج ماه سال 95 2,183,422

به گفته او عراقی ها با یک میلیون و 263 هزار نفر درصدر جدول گردشگران ورودی به ایران در این پنج ماه قرار دارند که جمهوری آذربایجان با 619 هزار و 570 نفر، افغانستان با حدود 400 هزار نفر و ترکیه با 330 هزار نفر به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند و این مدت بیشترین رشد را داشته اند.

جمعیت تقریبی مسافران وارد شده در 5 ماه نخست سال 97

عراق 1,263,000

جمهوری آذربایجان 619,570

افغانستان 400,000

ترکیه 330,000

او با بیان این که سفر اروپایی ها در این بازه زمانی به ایران متوسط 22 درصد کاهش داشته است، افزود: بیشترین ریزش در بازار آلمان تجربه شده است. پنج ماه نخست سال 96 نزدیک به 31 هزار آلمانی به ایران سفر کردند درحالی که امسال جمعیت آلمانی های مسافر با 32 درصد افت به 21 هزار نفر رسیده است.

ثابت افزود: امسال تعداد گردشگران فرانسوی 16 هزار نفر بود، درحالی که پنج ماه نخست پارسال 21 هزار نفر از فرانسه به ایران سفر کردند. از فروردین تا مردادماه سال 96 نیز 11 هزار تن از اتباع امارات به ایران آمدند که تعداد آن ها امسال به 11 هزار نفر رسیده است. جمعیت گردشگران هلند نیز با 25 درصد افت از 12 هزار نفر به 9 هزار نفر رسید.

مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس به مقایسه آمار کلی گردشگران و مسافران ورودی به ایران در سال ها گذشته پرداخت و افزود: در سال 96 جمعیت گردشگران، پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر بود که در مقایسه با سال 95 با چهار میلیون و 901 هزار و 84 نفر مسافر، 4.23 درصد رشد مثبت را تجربه کرد.

او در واکنش به انتقادهایی که به آمار گردشگران ورودی امسال و 45 درصد رشد آن درشرایطی که سال های گذشته رشد منفی را تجربه می کرد و امسال با افزایش قابل توجهی روبرو شده است، گفت: آمارها حکایت از تغییرات گسترده در جمعیت مسافر از کشورهای همسایه دارد. مثلا تعداد سفر عراقی ها به ایران در پنج ماه نخست امسال تحت تاثیر نوسانات ارز برابر با کل سال 96 بوده است. پارسال یک میلیون و 356 هزار و 185 عراقی به ایران سفر کردند که رشد آن در مقایسه با سال 95 با یک میلیون و 398 هزار و 201 نفر مسافر نیز منفی 3.1 درصد بوده است.

او افزود: این رشد منفی سال های قبل در بازار جمهوری آذربایجان نیز تجربه شده درحالی که فرایند ورود اتباع این کشور به ایران امسال با رشد مثبت همراه است. سال 95 جمعیتی در حدود 981 هزار و 200 نفر از آذربایجان به ایران آمدند که سال 96 با رشد منفی 2.2 درصد این آمار به 959 هزار و 653 نفر رسید.

ثابت معتقد است: ریزش آمار مسافران از کشورهایی همچون عراق به خاطر فعالیت واسطه ها و دلال ها بوده که به نارضایتی اتباع آذری و عراقی منجر شد.

او همچنین باور دارد: در شرایطی که آمریکا تبلیغات منفی گسترده ای را علیه ایران آغاز کرده و روی سفر گردشگران اروپایی و حتی برخی کشورهای آسایی اثر منفی گذاشته است باید کشورهای دیگری که ظرفیت بالقوه دارند از جمله همسایه ها را جایگزین کرد.

به گفته مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری کل جمیعت گردشگرانی که از اتحادیه اروپا در سال 96 به ایران سفر کردند 257هزار و 219 نفر بود که این عدد در سال 95 کمی بیشتر و به تعداد 289 هزار و 148 نفر بود.

این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتقاد دارد: درآمدزایی گردشگران کشورهای همسایه با توجه به رشدی که در این پنج ماه داشتند، ریزش آمار گردشگران اروپایی را جبران می کند، چرا که آمارها نشان می دهد تعداد گردشگران اتحادیه اروپا در سال های گذشته به 300 هزارنفر هم نرسیده درحالی که جمعیت گردشگران کشورهای همسایه بیش از دو سه میلیون نفر بوده است.

او افزود: طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی متوسط هزینه کرد هر گردشگر در جنوب غرب آسیا ـ منطقه ای که ایران در آن قرار داده شده ـ 1340 دلار است که این میان برخی گردشگران مثل آلمانی ها ولخرج تر از سایرین هستند، برخی هم مثل فرانسوی ها بسیار صرفه جو و یا حتی برخلاف تصورها و گزارش های جهانی، عراقی های مسافر در ایران به مراتب از چینی ها ولخرج تر شده اند. این ها موضوعاتی است که باید در برنامه ریزی ها به آن توجه کرد.

او همچنین در پاسخ به انتقادهایی که این مدت به شیوه سفر عراقی ها در ایران شده است، گفت: عراقی ها به واسطه زندگی عشیره ایشان عادت دارند خانوادگی و پر جمعیت سفر کنند، آن ها معمولا مدت زمان زیادی را در یک منطقه می مانند برای همین هتل و یا خانه ایی را طولانی مدت اجاره می کنند، اما موضوع مهم تر درباره گردشگران عراقی این است که دیگر فقط برای زیارت به ایران سفر نمی کنند و علاوه بر اصفهان و شیراز به نقاط کمتر شناخته شده ای همچون چهارمحال و بختیاری هم می روند. حتی هزینه کردشان نسبت به چینی ها و سایر گردشگران در ایران بیشتر است. اکثر عراقی ها با انگیزه درمان به ایران سفر می کنند و ضرورتا دوره ای را برای نقاهت سپری می کنند بنابراین بیشتر هزینه می کنند.

ثابت ادامه داد: عراقی هایی که از مرزهای مهران و شلمچه به مناطق آزاد ایران وارد می شوند و مایحتاجشان را می خرند بالاخره کاسبی را منتفع می کنند. اقتصاد گردشگری زنجیره ای است وقتی رونق اقتصادی در منطقه ای شکل بگیرد جمعیت و کسب و کارهای زیادی از آن نفع می برند. به هر حال آن عراقی که سفری کوتاه به ایران انجام می دهد تا کالایی را بخرد، پول خرج می کند آن کالاها را که مفتی از ایران خارج نمی کند. اگر نگرانی هایی برای خروج کالاهای ضروری و یا آن محصولاتی که ارز دولتی دریافت کرده اند داریم بهتر است قوانین را اصلاح کنیم. می توان برای خروج این کالاها از مرز ایران تمهیداتی سنجید تا برای بومیان مرزی مسئله ای پیش نیاید.

او همچنین درباره سیاست و برنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای افزایش تعداد تورهای گردشگری که برخلاف جمعیت گردشگران انفرادی درحال کاهش است، اظهار کرد: اولین مولفه در جذب گردشگر تامین امنیت است. متاسفانه تبلیغات سوء علیه ایران بسیار است، بنابراین تمرکز روی بازارهای کمتر تاثیر پذیرفته از سیاست های آمریکا و تبلیغات منفی در اولویت کاری سازمان قرار گرفته که به نتیجه رسیدن آن زمان بر است.

ثابت گفت: ایران به خاطر نوسانات ارز به کشور ارزانی برای سفر تبدیل شده اما اطلاع رسانی خوبی در این باره نشده است، توراپرتورهای ایرانی می توانند با تغییر رویه و ارائه نرخ های واقعی تر جامعه ذی نفع را مطلع کنند تا تعداد تورها از سایر کشورها نیز افزایش یابد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 303

به "رشد 45درصدی ورود گردشگر به ایران در 5 ماه نخست سال، گردشگران عراقی در صدر جدول گردشگران ورودی" امتیاز دهید

1 کاربر به "رشد 45درصدی ورود گردشگر به ایران در 5 ماه نخست سال، گردشگران عراقی در صدر جدول گردشگران ورودی" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 45درصدی ورود گردشگر به ایران در 5 ماه نخست سال، گردشگران عراقی در صدر جدول گردشگران ورودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید