طرز تهیه ته چین شوید باقلا؛ لذت یک طعم نو

به گزارش مجله همراهان، برای تهیه ته چین شوید باقلا با مرغ مجلسی ابتدای کار برنج را می شوییم، سپس درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم و 1 قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت 1 تا 2 ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

طرز تهیه ته چین شوید باقلا؛ لذت یک طعم نو

ته چین شوید باقلا با مرغ یکی از انواع غذا های خوشمزه و سنتی ایرانی است که با رسپی های متنوعی درست می شود.

برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ته چین شوید باقلا با مرغ با همراه باشید.

برنج 2 پیمانه

زرده تخم مرغ 2 عدد

ماست 1 پیمانه

زعفران دم کرده 6 قاشق سوپخوری

باقلا 1 پیمانه

شوید خشک ½ پیمانه

سینه مرغ 100 گرم

پیاز 2 عدد

کره به مقدار کافی

نمک و روغن مایع به مقدار کافی

* برای تهیه ته چین شوید باقلا با مرغ مجلسی ابتدای کار برنج را می شوییم، سپس درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم و 1 قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت 1 تا 2 ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

* حالا سینه مرغ را درون یک قابلمه مناسب قرار می دهیم، سپس مقداری نمک به آن اضافه می کنیم و تا مقدار ای که روی سینه مرغ را بگیرد آب اضافه می کنیم، سپس قابلمه را روی حرارت میانه قرار می دهیم و اجازه می دهیم سینه مرغ به مدت 45 دقیقه بپزد.

* در این مرحله باقلا را می شوییم، سپس درون یک قابلمه مناسب می ریزیم. در ادامه قابلمه را تا نیمه پر از آب می کنیم، سپس روی حرارت میانه قرار می دهیم و اجازه می دهیم باقلا بپزد. توجه داشته باشید کف روی باقلا را با کفگیر بگیرید.

* حالا اجازه می دهیم باقلا درون آب جوش بماند تا کاملا پخته و نرم شود. در ادامه پوست پیاز را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به صورت خلالی نازک خرد می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم.

* در این مرحله مقداری روغن مایع درون تابه می ریزیم، سپس بلافاصله پیاز خلالی را درون تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا پیاز طلایی و سرخ شود. در ادامه پیاز از تابه خارج می کنیم، سپس درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

* در این مرحله یک قابلمه مناسب را تا نیمه پر از آب می کنیم، سپس 1 قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد. در ادامه برنج را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود.

* حالا برنج را به آب جوش اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت 8 تا 12 دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. در ادامه زمانی که اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت قابلمه را از روی حرارت بر می داریم.

* در این مرحله برنج را درون آبکش می ریزیم، سپس آبکشی می کنیم. در ادامه باقلا را از روی حرارت بر می داریم، سپس درون آبکش می ریزیم و اجازه می دهیم آب اضافی اش خارج شود. در ادامه ماست را درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

* در این مرحله زرده تخم مرغ را از سفیده تخم مرغ جدا می کنیم، سپس زرده تخم مرغ را به همراه زعفران دم کرده و مقداری نمک به کاسه حاوی ماست اضافه می کنیم و با همزن دستی خوب هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود.

* حالا برنج آبکشی شده را به مواد ته چین اضافه می کنیم و به آرامی هم می زنیم تا برنج کاملا به مواد ته چین آغشته شود. در ادامه سینه مرغ را از قابلمه خارج می کنیم، سپس با کمک چنگال ریش ریش می کنیم و درون کاسه حاوی پیاز داغ می ریزیم.

* در این مرحله باقلا پخته شده را به همراه شوید به مخلوط مرغ ریش ریش شده اضافه می کنیم، سپس به آرامی هم می زنیم تا مواد با هم ترکیب و یکدست شود. در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم، سپس مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم.

* حالا نصف برنج ته چین را درون قابلمه می ریزیم و با قاشق پخش می کنیم، سپس فشار می دهیم تا ته چین کاملا فشرده و منسجم شود. در ادامه مخلوط مرغ ریش ریش شده را روی برنج ته چین می ریزیم.

* در این مرحله با قاشق مواد میانی روی برنج ته چین پخش می کنیم، سپس مابقی برنج ته چین را روی مواد میانی می ریزیم و مجددا با قاشق پخش می کنیم و فشار می دهیم تا لایه ها به هم بچسبند. در ادامه روی حرارت ملایم شعله پخش کن قرار می دهیم.

* حالا کره را به صورت مکعبی خرد می کنیم و روی برنج ته چین قرار می دهیم. در ادامه درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم، سپس روی قابلمه قرار می دهیم و قابلمه را روی شعله پخش کن می گذاریم و اجازه می دهیم ته چین به مدت 45 دقیقه دم بکشد.

* در نهایت پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت بر می داریم، سپس ته چین باقلا را درون ظرف مورد نظرمان بر می گردانیم. در ادامه ته چین باقلا با مرغ را به همراه ترشی یا ماست سرو کرده، سپس میل کنید. نوش جان.

منبع: برترین ها

منبع: فرادید
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2113

به "طرز تهیه ته چین شوید باقلا؛ لذت یک طعم نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ته چین شوید باقلا؛ لذت یک طعم نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید