طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی خوش طعم و مجلسی

به گزارش مجله همراهان، کمپوت نارنگی از خوشمزه است که طرز تهیه آسانی هم دارد. در این مقاله از در مجله خبرنگاران به طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی و نکات کاربردی درست کردن کمپوت نارنگی خواهیم پرداخت.

طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی خوش طعم و مجلسی

فوت و فن های طرز تهیه کمپوت نارنگی

 • علاوه بر نارنگی، می توان از میوه های پاییزی دیگر مثل پرتقال، گریپ فروت و … نیز در طرز تهیه کمپوت نارنگی استفاده کرد.
 • بهتر است از نارنگی هایی استفاده کنید که کوچک و رسیده هستند. بعلاوه انواع بدون هسته نارنگی برای کمپوت کردن مناسب ترند.
 • هم می توانید نارنگی ها را به صورت لایه لایه خرد کنید و هم آن ها را به شکل درسته در کمپوت نارنگی به کار ببرید.
 • در صورت استفاده از گلاب، هل و زعفران، آن ها را در مرحله پایانی طرز تهیه کمپوت نارنگی اضافه کنید تا عطر خود را حفظ نمایند.
 • در هنگام جوشیدن مواد کمپوت (هر میوه ای که استفاده می کنید) در قابلمه را روی ظرف قرار ندهید. این کار باعث تیره شدن رنگ کمپوت نارنگی می گردد.
 • بهتر است برای هم زدن و مخلوط کردن مواد کمپوت، از قاشق های چوبی استفاده کنید. قاشق فلزی، کیفیت و رنگ کمپوت را کمی تغییر خواهد داد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کمپوت توت فرنگی به 2 روش

نکاتی درباره شربت کمپوت نارنگی

 • برای طعم دادن به شربت کمپوت، علاوه بر موادی که در طرز تهیه کمپوت نارنگی آورده شده است، می توانید از مواد دیگری مثل هل، گلاب، زعفران، میخک و … استفاده کنید. مقدار غلظت شربت کمپوت به سلیقه شما بستگی دارد. می توانید آن را رقیق یا غلیظ درست کنید.
 • اگر می خواهید شربت کمپوت غلیظ تر باشد، یک قاشق چایخوری آرد سفید یا نشاسته را در 1 قاشق غذاخوری آب حل نموده و به مواد شربت کمپوت نارنگی اضافه کنید. اجازه دهید نشاسته یا آرد با آب شربت بجوشد و باعث غلظت آن گردد.
 • به جای شکر مورد استفاده در طرز تهیه کمپوت نارنگی می توانید از عسل استفاده کنید. در این صورت عسل را با آب نجوشانید. بعد از این که آب در قابلمه جوشید، عسل را اضافه کنید و هم بزنید تا حل گردد. جوشاندن عسل در آب باعث ایجاد مواد سمی و در بعضی مواقع بروز مسمومیت خواهد شد.
 • استفاده از شکر قهوه ای به جای شکر سفید هم بیشتر توصیه می گردد. شکر قهوه ای فواید زیادی برای سلامتی دارد و بعد از عسل، گزینه بهتری برای به کار بردن در شربت است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه کمپوت آناناس با طعم بازاری

نگهداری از کمپوت نارنگی

 • کمپوت نارنگی را به محض درست کردن، می توان مصرف کرد. اما اگر می خواهید برای مدت زمان بیشتری آن را نگه دارید، می توانید کمپوت را در ظروف درب دار و ترجیحا شیشه ای بریزید و در یخچال بگذارید.
 • اگر بطری کمپوت نارنگی را هواگیری کنید، زمان زیادی می توانید آن را در یخچال نگه دارید. برای این کار کمپوت را در ظروف شیشه ای خشک و استریل شده بریزید. در(ب) شیشه را محکم ببندید. یک قابلمه را تا نیمه، آب کنید و روی حرارت قرار دهید. شیشه کمپوت را در قابلمه بگذارید. اجازه دهید آب داخل قابلمه به مدت 15 تا 20 دقیقه بجوشد و شیشه حاوی کمپوت داخل قابلمه بماند. سپس حرارت را متوقف کنید و بعد از سرد شدن آب، شیشه های کمپوت را در مکان مناسب و خنک قرار دهید.
 • می توانید کمپوت نارنگی را در فریزر هم نگهداری کنید. این کمپوت به مدت 1 هفته در یخچال و 2 تا 3 ماه در فریزر قابلیت ماندگاری دارد.
 • شیشه های کمپوت باید حتما تمیز و بدون آلودگی باشند. چون وجود چربی یا آلودگی باعث کپک زدن آن ها می گردد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه 3 مدل کمپوت پرتقال خوشمزه و آسان

طرز تهیه کمپوت نارنگی ترکیبی (روش اول)

مقدار کالری در 100 گرم کمپوت نارنگی: 98 کالری

مدت زمان آماده سازی: 10 دقیقه

مدت زمان پخت: 20 دقیقه

مواد لازم برای تهیه کمپوت نارنگی ترکیبی

 • آب: 1 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی
 • پوست گریپ فروت: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی
 • پوست پرتقال: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی
 • گیلاس خشک: 2 قاشق غذاخوری
 • میخک: 1/4 قاشق چایخوری
 • چوب دارچین: 1 عدد
 • پودر فلفل دلمه ای: 1/4 قاشق چایخوری
 • گریپ فروت: 2 لیوان دسته دار فرانسوی (2 عدد)
 • نارنگی: 3 عدد
 • پرتقال: 3 عدد میانه

مراحل طرز تهیه کمپوت نارنگی و پرتقال ترکیبی

برای درست کردن کمپوت نارنگی می توانید از ترکیب پرتقال، گریپ فروت، گیلاس خشک، پوست پرتقال و گریپ فروت تازه استفاده کنید. این کمپوت طعم فوق العاده ای دارد و به خاطر طعم دهنده هایی که در آن به کار رفته است، یک معجون بی نظیر محسوب می گردد. در ادامه این بخش می توانید با مراحل طرز تهیه کمپوت نارنگی ترکیبی آشنا شوید.

مرحله اول: شربت کمپوت نارنگی را درست کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، گریپ فروت و پرتقال را بشویید و پوست آن ها را بگیرید. به مقدار لازم (در دستور آورده شده است) از پوست این دو میوه را با چاقو به صورت نواری برش بزنید. آن ها را در یک قابلمه بریزید. روی پوست میوه ها آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. سپس به آن ها، چوب دارچین، میخک، پودر فلفل دلمه ای، شکر و گیلاس خشک اضافه کنید.

مرحله دوم: شربت را از صافی عبور دهید

اجازه دهید مواد داخل قابلمه بجوشند. درب ظرف را روی آن قرار دهید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید. 10 دقیقه بعد از این که همه مواد جوشیدند و شربت کمی غلیظ شد، حرارت را خاموش کنید. شربت را از صافی عبور دهید و مواد جامد را صاف کنید.

مرحله سوم: میوه ها را به شربت اضافه کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، شربت به دست آمده را که از صافی رد نموده اید، به قابلمه برگردانید. پوست نازک شیشه ای روی گوشت نارنگی، پرتقال و گریپ فروت را با دقت جدا کنید (فقط گوشت میوه را لازم داریم).

سپس گوشت میوه ها را به مقدار های دلخواه برش بزنید (یا درسته استفاده کنید). تکه های خرد شده میوه ها را در قابلمه بریزید و اجازه دهید به مدت 3 تا 4 دقیقه با شربت بجوشند. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید کمپوت نارنگی سرد گردد سپس آن را در ظروف شیشه ای درب دار، خشک و تمیز نگهداری کنید.

طرز تهیه کمپوت نارنگی ساده (روش دوم)

مواد لازم برای تهیه کمپوت نارنگی ساده

 • نارنگی کوچک: 500 گرم
 • آب: 3 لیوان دسته دار فرانسوی
 • شکر: 6 قاشق غذاخوری
 • گلاب: 4 قاشق غذاخوری
 • زعفران دم نموده غلیظ: 2 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه کمپوت نارنگی ساده

برای تهیه کمپوت نارنگی ساده شما تنها به مقداری نارنگی، آب، شکر و کمی گلاب و زعفران برای طعم بخشیدن به آن نیاز دارید. این کمپوت بسیار سریع و راحت آماده می گردد و برای نگهداری از نارنگی در دیگر فصول سال نیز ایده مناسبی است. در ادامه می توانید با مراحل تهیه کمپوت نارنگی ساده آشنا شوید.

مرحله اول: نارنگی ها را پوست بگیرید و شربت را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه کمپوت نارنگی، پوست نارنگی ها را بگیرید. پوست رشته ای روی آن ها را جدا کنید. پوست نازک شیشه ای روی گوشت نارنگی را با دقت از آن جدا کنید. در صورت دلخواه گوشت نارنگی ها را خرد کنید یا درسته استفاده کنید که مجلسی تر هم هست. در یک قابلمه 3 لیوان آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. شکر را اضافه نموده و صبر کنید تا آب بجوشد و دانه های شکر حل شوند.

مرحله دوم: نارنگی ها را در شربت بجوشانید

بعد از این که شربت کمپوت نارنگی کمی قوام پیدا کرد، نارنگی ها را به شربت اضافه کنید. حدود 2 دقیقه بعد، گلاب و زعفران را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. 2 دقیقه دیگر صبر کنید تا مواد کمپوت، طعم و رنگ دیگر مواد را بگیرند. سپس حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مواد کمپوت سرد شوند. کمپوت نارنگی را در بطری های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و در آن ها را محکم ببندید تا از ورود هوا به آن ها جلوگیری گردد. بطری ها را در جای خنک و ترجیحا یخچال قرار دهید.

خواص کمپوت نارنگی

کمپوت نارنگی برای افرادی که مشکل گوارشی دارند و باید از میوه های با بافت بسیار نرم استفاده نمایند، بسیار مناسب است. این کمپوت سرشار از بتاکارون است و می توانید برای دفع سموم بدن و تقویت قلب و معده از آن استفاده کنید. البته نباید فراموش کنید که به خاطر استفاده از شکر در طرز تهیه کمپوت، خاصیت چاق نمایندگی و اشتهاآور دارد. کمپوت نارنگی بعلاوه حافظه را تقویت می نماید و برای تصفیه خون مناسب است.

اگر هم از مسائل بی خوابی و بدخوابی رنج می برید، می توانید از کمپوت نارنگی به عنوان یک داروی طبیعی استفاده کنید چون خاصیت خواب آور و مسکن دارد. از این کمپوت بعلاوه می توانید برای درمان تب و برطرف تراکم خون در بدن یاری بگیرید. نباید فراموش کنید که از جمله این است که حاوی مقادیر زیادی ویتامین ث است که برای سلامت بدن و حفظ ایمنی آن بسیار مفید و موثر است.

سوالات متداول

در طرز تهیه کمپوت نارنگی خانگی از چه نوع نارنگی استفاده می گردد؟

برای تهیه کمپوت نارنگی بهتر است از نارنگی هایی استفاده کنید که کوچک و رسیده هستند. بعلاوه انواع بدون هسته نارنگی برای کمپوت کردن مناسب ترند.

برای تهیه کمپوت نارنگی چه زمانی باید طعم دهنده را به کمپوت اضافه نمود؟

در صورت استفاده از گلاب، هل و زعفران، آن ها را در مرحله پایانی طرز تهیه کمپوت نارنگی اضافه کنید تا عطر خود را حفظ نمایند.

منبع: myrecipes

منبع: افق کوروش
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2183

به "طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی خوش طعم و مجلسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه 2 مدل کمپوت نارنگی ساده و ترکیبی خوش طعم و مجلسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید