علل تعریق شبانه چیست؟

به گزارش مجله همراهان، روزنامه خراسان: عرق کردن روندی است که طی آن درجه حرارت، مقدار ادرار، اسید های آمینه ضروری و دیگر ترکیبات بدن تنظیم می گردد.

علل تعریق شبانه چیست؟

عرق کردن، واکنش طبیعی بدن است، اما بسیاری از افراد با تعریق زیاد در طول شب روبرو هستند که در روند خواب و کیفیت آن تاثیر می گذارد. تعریق زیاد شبانه با شرایط معمولی فرق دارد و فرد با عرق کردن ناگهانی و بیش از حد معمول طی شب بیدار می گردد که ممکن است متناوب باشد. اما درباره این مشکل بیشتر بدانیم...

علت اصلی، تحریک سیستم سمپاتیک

گرمای هوا دراین باره نقش مهمی دارد. فارغ از احساس نامطلوب عرق کردن شدید در زمان خواب، این حالت را باید پیغامدی از اختلالی جدی در بدن دانست چراکه به طور کلی، نتیجه تحریک سیستم عصبی سمپاتیک است که دلایل مختلفی در بروز آن نقش دارد و قطعا شناخت آن ها اولین عامل بهبود مشکل خواهد بود.

یائسگی

یائسگی، شایع ترین علت پزشکی تعریق شبانه در خانم هاست که تغییرات هورمونی به خصوص کاهش هورمون استروژن مهم ترین عامل زمینه ساز آن خواهد بود. دراین شرایط معمولا فرد از احساس گرگرفتگی رنج می برد که بر روند خواب تاثیر می گذارد و از طرفی ریتم ضربان قلب نیز تغییر می نماید. برای مقابله با این مشکل در مرحله اول باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد تا در صورت احتیاج درمان هایی برای تنظیم عملکرد هورمونی بدن تجویز گردد. همچنین توصیه می گردد این خانم ها در محیط خنک بخوابند و در این زمان از لباس های راحت و ملحفه هایی از الیاف نخی استفاده نمایند.

مصرف برخی دارو ها

تعریق شبانه یکی از عوارض شایع مصرف برخی داروهاست، مطالعات نشان می دهد دارو هایی که برای درمان اضطراب و افسردگی تجویز می گردد معمولا با دوره هایی از تعریق زیاد در طول شب همراه هستند. افزون بر این، دارو های هورمون تراپی، دارو هایی که برای کاهش قند خون تجویز می شوند و کورتیزون؛ هورمون استروئیدی برای کاهش التهاب و تسکین درد نیز می توانند با این عارضه همراه باشند.

بیماری سل

اگرچه بیشتر علل زمینه ساز تعریق شبانه ناشی از مسائل حاد نیست، اما با این حال برخی از بیماری های مزمن مانند سل نیز ممکن است با چنین علامتی بروز کند.

سل بیماری است که سلامت ریه ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در اغلب موارد با دوره های مکرر تعریق همراه است. البته دوره های تب بالا، درد های قفسه سینه، سرفه همراه با دفع خون و مسائل تنفسی از دیگر علایم این بیماری محسوب می گردد.

اختلالات نورولوژیک

اضطراب، تحریک پذیری و حالات عصبی، گاه می تواند دمای بدن را افزایش دهد و بدن را برای رساندن به درجه حرارت طبیعی به تعریق وادارد. این واکنش کاملا طبیعی است و درواقع فقط طی شب بروز نمی نماید. با این حال زمانی که به طور مکرر و شدید در طول شب اتفاق بیفتد، ممکن است با دیگر بیماری های مرتبط با سیستم عصبی مانند پارکینسون در ارتباط باشد. آسیب های ناشی از این بیماری ها به سیستم عصبی می تواند به اختلال در ارسال پیغام به غدد عرق منجر گردد.

هیپرهیدروز مزمن

هیپرهیدروز اصطلاح پزشکی است که نشان دهنده تعریق بیش از حد است که اگرچه علت پزشکی مشخصی به جز ژنتیک ندارد به عنوان یکی از مسائل شایع و مزمن شناخته می گردد. افرادی که دچار هیپرهیدروز هستند ممکن است از تعریق شبانه واحساس گرگرفتگی نیز رنج ببرند. این افراد هنگام خوابیدن به محیط خنک تری نسبت به دیگران احتیاج دارند، زیرا دمایی که برای بقیه طبیعی است برای آن ها بسیار گرم و کلافه نماینده خواهد بود. این حالت را نمی توان مشکل جدی سلامتی دانست، اما علایم آن اغلب بسیار ناراحت نماینده و غیر قابل کنترل است.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید زمانی بروز می نماید که غده تیروئید، هورمون هایی بیشتر از حد طبیعی فراوری کند. در نتیجه، متابولیسم بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد از احساس ناراحتی و تغییراتی در بدن رنج می برد. احساس خستگی در طول روز وتعریق شدید شبانه می تواند از علایم هشداردهنده این بیماری باشد.

به این ترتیب فرد از احساس گرما رنج می برد و حتما احتیاج به محیط خنکی برای خوابیدن دارد. این علایم همچنین با تغییرات وزن بدن، لرزش دست ها و ریزش موی شدید نیز همراه است. به هر حال از آن جا که تعریق شدید طی شب تاثیر جدی بر کیفیت خواب دارد حتما باید در صورت تداوم و تشدید این مشکل با پزشک مشورت کرد تا در صورت احتیاج درمان مناسب تجویز گردد.

منبع: amelioretasante.com

منبع: برترین ها
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 267

به "علل تعریق شبانه چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "علل تعریق شبانه چیست؟" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل تعریق شبانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید