علیرضا خمسه در مصاحبه با خبرنگاران: بگو مگو یک نمایش کمدی است، بازی در این نمایش برای من چالشی جدید بود

به گزارش مجله همراهان، خمسه گفت: نمایش بگو مگو برای من چالشی جدید بود؛ چون نقش یک زن را در آن ایفا کردم.

علیرضا خمسه در مصاحبه با خبرنگاران: بگو مگو یک نمایش کمدی است، بازی در این نمایش برای من چالشی جدید بود

علیرضا خمسه کارگردان نمایش کمدی بگو مگو، در مصاحبه با خبرنگار ، در خصوص اوژن یونسکو که این نمایش برداشتی آزاد از یکی از آثار اوست، گفت: اوژن یونسکو نمایشنامه نویس فرانسوی مشهور به ابزوردنویسی است. از این نظر که این نویسنده نگاه اجتماعی نافذی در فرهنگ غرب دارد، در اواخر قرن 19 تحت تاثیر این دیدگاه بود و با توجه به عملکرد انسان که مدام جنگ ایجاد می نماید، تخریب می نماید و محیط خود را نابود می نماید نتیجه گرفت که دنیا به سمتی می رود که انتها ناخوشی دارد. این نوع نگاه در تئاتر را ابزورد یا تئاتر هیچ پندار می گویند. البته در آثار یونسکو یک طنز جالبی را هم شاهد هستیم. با این حال نمایشنامه های او مهلک هم هستند؛ یعنی در عین حال که تماشاگر می خندد، از دنیای که در آن هست وحشت می نماید.

وی در خصوص نمایشنامه این اثر بیان نمود: بگو مگو نمایشنامه کوتاه و نام اثری است که من دست گرفتم. داستانِ زن و شوهری که در زندگی خانوادگی شان بگو مگو دارند و این بگو مگو فارغ از دنیای است که به سمت نابودی می رود. در حین نمایش صدای انفجار، شلیک گلوله، تخریب و کشته شدن آدم ها به گوش می رسد؛ ولی این زن و شوهر سر یک مسئله مسخره همچنان بگو مگو دارند. در اینجاست که خنده هولناکی حاصل تماشای این نمایش می گردد.

خمسه با بیان اینکه این نمایش از حالت ابزورد و گروتسک دور و خنده آن بیشتر شده، گفت: بگو مگو یک نمایش کمدی است؛ به این دلیل که می خواستم تماشاگر این اثر بخندد با توجه به سابقه ای که دارم و من را به عنوان کمدین می شناسند.

کارگردان و بازیگر نمایش بگو مگو با بیان اینکه بازی در این نمایش برای او یک چالش جدید بود، اضافه کرد: دوست داشتم در خارج از کشور تجربه نمایشی داشته باشم و اینجا اجرای نمایش پربازیگر سخت است. به همین دلیل این نمایش را انتخاب کردم و دو نفری با احسان کرمی در بگو مگو ایفای نقش کردیم. البته این برای من یک چالش جدید بود؛ به این دلیل که من نقش یک زن را در نمایش ایفا کردم.

خمسه در خصوص روند اجرای این نمایش در آمریکا تشریح کرد: روند اجرایی و تمرین خوب پیش رفت و تصمیم گرفتیم اول این نمایش را در آمریکا روی صحنه ببریم. دوم دسامبر ما این نمایش را برای 220 ایرانی در شهر اوکلاهاما اجرا کردیم که با استقبال آن ها روبرو شد. آن ها از این جهت خیلی خوشحال بودند که اثر هموطن مشهور و کمدین کشورشان را می دیدند.

خمسه اضافه کرد: این نمایش سپس در شهر های سن خوزه، ایالت کالیفرنیا، واشنگتن دی سی و چند شهر دیگر آمریکا به روی صحنه خواهد رفت. به این دلیل که دو پیشنهاد کار (سریال و فیلم) در ایران دارم اگر به ایران بازگشتم، برنامه تور تئاتر را به بعد از کار در ایران موکول می کنم. وگرنه این نمایش را به کانادا، اروپا و استرالیا می بریم و بعد هم در ایران آن را اجرا خواهیم کرد.

وی در خصوص اجرای بگو مگو در ایران توضیح داد: به این دلیل که نمی دانستیم چه زمانی در ایران اجرا می رویم، هنوز سالنی را نگرفتیم؛ اما تصور خودم این است که تابستان سال 98 در تهران و بعد در شهرستان ها اجرا برویم.

خمسه در خصوص برنامه های آتی خود هم گفت: در حال مطالعه سناریوی یک سریال هستم. باید ببینم قسمت است در آن بازی کنم یا خیر. چند پیشنهاد هم دارم که در حال آنالیز آنها هستم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 118

به "علیرضا خمسه در مصاحبه با خبرنگاران: بگو مگو یک نمایش کمدی است، بازی در این نمایش برای من چالشی جدید بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیرضا خمسه در مصاحبه با خبرنگاران: بگو مگو یک نمایش کمدی است، بازی در این نمایش برای من چالشی جدید بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید