فروشنده پری شاهرخ با دیوار به دام افتاد

به گزارش مجله همراهان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: پس از رصد فضای مجازی و اطلاع از فروش یک پرنده در سایت دیوار، قرار صوری با فروشنده این پرنده گذاشته شد. پیرمرد 60 ساله ای با در دست داشتن قفس حاوی پرنده پری شاهرخ در محل قرار حضور یافت که توسط عوامل یگان حفاظت محیط زیست شناسایی شد.

فروشنده پری شاهرخ با دیوار به دام افتاد

ایرنا نوشت: این فرد مدعی بود پرنده را در باغ شخصی زنده گیری کرده اما چون هیچ کس مسئولیت نگهداری آن را قبول نکرده، مجبور به فروش آن در سایت دیوار شده است. پری شاهرخ زیبایی منحصر به فردی دارد و خوش آواز است اما در قفس و اسارت آواز نمی خواند.

جواد نوری اظهر گفت: با توجه به این که این پرنده در قفس نگهداری می شد با پر زدن های مکرر، بال هایش شکسته و ماهیچه بال نیز ضعیف شده بود؛ بنابراین در صورت رهاسازی، پرنده پس کمی پرواز، دوباره به زمین سقوط می کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: تیمار این پرنده به منظور بازگشت به طبیعت آغاز شده و در صورت نبود امکان بازگشت، به باغ وحش تحویل داده می شود.

نوری اظهر اظهار داشت: بیشتر افراد سودجو این پرنده را به علت زیبایی زنده گیری می کنند و در قفس قرار می دهند.

پری شاهرخ پرنده ای کوچک و درخت زی از تیره پری شاهرخان است. جنس نرش دارای بال ها و انتهای دم سیاه و پرهای زینتی به رنگ زرد درخشان در قسمت سر، شکم و کناره های دم بوده و جنس ماده و نابالغ آن به رنگ سبز مایل به زرد با بال ها و دم پررنگ تر و سطح شکمی تقریباً خاکستری و تا حدی رگه رگه است. به این پرنده، مرغ انجیرخوار و مرغ انجیر هم می گویند.

پرواز پری شاهرخ سریع و موجی، با نشیب و فرازهای طولانی است که با یک اوج دریافت خاص روی شاخه می نشیند. او معمولاً نزدیک به نوک درخت خود را بین شاخ و برگ ها پنهان می کند. بین سه تا شش تخم می گذارد و خوراکش حشرات و میوه هاست.

پری شاهرخ از پرندگان مهاجر تابستانی در غرب آسیا و اروپاست که فصل های سرد را در مناطق استوایی می گذراند. به صورت مهاجر عبوری در همه جای ایران دیده می شده ولی به دلیل نابودی زیستگاه های مختص این پرنده جمعیتش در ایران رو به کاهش است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 536

به "فروشنده پری شاهرخ با دیوار به دام افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشنده پری شاهرخ با دیوار به دام افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید