لاوروف: هدف از آکوس تضعیف آ سه آن است

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه می گوید یکی از رایج ترین روندهای امروزی همان چیزی است که به اصطلاح تحت اسم راهبردهای ایندوپاسیفیک می شناسیم و از سوی آمریکا باب شده است.

لاوروف: هدف از آکوس تضعیف آ سه آن است

به گفته لاوروف، هدف واشنگتن از ایجاد ائتلاف هایی چون آکوس شامل آمریکا، استرالیا، انگلیس و کوآد شامل هند، استرالیا، ژاپن و آمریکا، تضعیف چارچوب های قدیمی همکاری در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک است که تحت حمایت آ سه آن قرار دارند.

وزیر خارجه روسیه در تائید کارایی چارچوب های منطقه ای وابسته به آ سه آن (انجمن کشورهای آسیای جنوب شرقی)، اضافه کرد: این چارچوب ها همه کشورهای ایندوپاسیفیک از جمله چین، روسیه، هند و ژاپن را بر مبنای مساوات و با در نظر گرفتن منافع متقابل در بر می گیرد.

استرالیا در 16 سپتامبر (25 شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به آکوس شد.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت ففرایند زیردریایی اتمی برای استرالیا فراوری نمایند.

در واکنش به این اقدام، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو گستره کاملی از سوالات مربوط به پیمان تسلیحاتی بین استرالیا، انگلیس و آمریکا موسوم به آکوس را مطرح نموده است.

به گفته وی، این سوالات شامل چگونگی تطابق فرایند انتقال فرضی سوخت زیردریایی با غنای 90 درصدی با الزامات عدم اشاعه هسته ای است و اینکه چگونه کانبرا مفاد تعهدات خود را تحت توافق نامه پادمانی و پروتکل های الحاقی آن با آژانس بین المللی انرژی اتمی رعایت می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1863

به "لاوروف: هدف از آکوس تضعیف آ سه آن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: هدف از آکوس تضعیف آ سه آن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید