موشک غول پیکر استارشیپ اسپیس ایکس برای نخستین بار با موفقیت فرود آمد

به گزارش مجله همراهان، نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ، غول 50 متری اسپیس ایکس دقایقی پیش برای نخستین بار پیروز شد پس از دستیابی به ارتفاع بالا با پیروزیت روی سطح زمین فرود بیاید و یک گام بلند برای تکمیل این پروژه مهم در آینده بشر بردارد.

موشک غول پیکر استارشیپ اسپیس ایکس برای نخستین بار با موفقیت فرود آمد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

اسپیس ایکس امروز تازه ترین نمونه اولیه خود استارشیپ اس ان 15 (Starship SN15) را از پایگاه استاربیس (Starbase) این شرکت در روستای بوکا چیکا (Boca Chica) در جنوب تگزاس پرتاب کرد. فضاپیما در پرتاب امروز باز هم تا ارتفاع 10 کیلومتری بالا رفت اما بر خلاف آزمایش های قبلی، برای نخستین بار با پیروزیت روی سکو فرود آمد.

کل پرواز امروز 6 دقیقه و 08 ثانیه طول کشید و پس از فرود، همچنان شعله های آتش در محل موتورها دیده می شد اما تیم کنترل این موضوع را در آزمایش ها عادی مطرح نمود و در نهایت دقایقی پس از فرود، ایلان ماسک فرود کامل و ایمن بودن فضاپیما را گفت.

این پرتاب در پنجره پرتاب 13:00 و 21:00 منطقه زمانی شرقی (21:30 تا 05:30 به وقت تهران) برنامه ریزی شده بود و سرانجام با پاکسازی روستا و بسته شدن جاده های اطراف و در نهایت پاکسازی سایت پرتاب و بررسی های نهایی، استارشیپ در ساعت 18:24 منطقه زمانی شرقی (02:54 به وقت تهران) پرتاب شد.

پیش از این آزمایش های قبلی استارشیپ شامل SN8 تا SN11 با انفجار هنگام بازگشت روبرو شده بودند اما اسپیس ایکس تصمیمی برای توقف آزمایش های خود ندارد. این بار هم اداره هوانوردی فدرال (FAA) پس از بررسی کامل فرایند پرتاب های نمونه های اولیه قبلی، مجوز لازم برای پرتاب امروز را صادر کرده بود.

علاوه بر پرتاب امروز، اداره هوانوردی فدرال در هفته گذشته گفت که مجوز پرواز نمونه های اولیه SN16 و SN17 را هم برای پرتاب در هفته های آینده صادر کرده است. این مجوز چندگانه به این دلیل صادر می شود که اسپیس ایکس هر بار تغییرات کمی در وسیله پرنده ایجاد می کند و برای محاسبه میزان خطر برای عموم، به روش تأیید شده FAA تکه دارد.

SN15 پنجمین نمونه استارشیپ است که در کمتر از 5 ماه پرواز می کند. آزمایش اولیه این موشک ابتدای این هفته انجام شده بود تا برای پرتاب امروز آماده باشد. این آزمایش ها به طور معمول شامل تأیید عملکرد مجموعه موشک، پر کردن و فشارسنجی مخازن با نیتروژن گازی پیش از پیشبرد آزمایش های برودتی با نیتروژن مایع است.

آزمایش آتش ایستای موتورهای موشک به شماره های SN54 و SN61 و SN66 بدون هیچ مسئله ای انجام و به دقت بررسی شده بود. هم اکنون استارشیپ از سه موتور قدرتمند رپتور (Raptor) بهره می برد اما در نمونه نهایی تعداد موتورها به 6 عدد خواهد رسید.

پس از چندین جهش کوتاه پیروز، نخستین نمونه آزمایشی فضاپیمای استارشیپ که تا ارتفاع 10 کیلومتری بالا رفت، با نام SN8 در تاریخ 9 دسامبر 2020 (20 آذر 1399) پرتاب شد و پرواز خوبی تا ارتفاع برنامه ریزی شده نهایی داشت اما هنگام فرود سقوط کرد و منفجر شد. پس از آن هر سه پرواز نمونه های اولیه SN9 و SN10 و SN11 سرنوشت مشابهی داشتند. هرچند SN10 حتی توانست روی سکوی فرود بنشیند اما چند دقیقه بعد منفجر شد.

اسپیس ایکس با این پرتاب های بدون سرنشین، در حال توسعه استارشیپ به عنوان بخشی از سیستم پرتاب های فضایی سنگین قابل استفاده مجدد است. در نسخه نهایی استارشیپ بر روی بوستر عظیمی با نام سوپر هوی (Super Heavy) سوار می شود. به گفته ایلان ماسک این موشک هسته اصلی سفرهای اسپیس ایکس به اعماق فضا مانند ماه و مریخ خواهد بود.

این شرکت در سال های گذشته هم برای توسعه موشک فالکون 9 چالش های مشابهی را پشت سر گذاشته است و اکنون این موشک با اثبات توانایی های خود نقش پررنگی در پیشبرد برنامه های فضایی، از جمله رساندن فضانوردان و محموله ها به ایستگاه فضایی بین المللی دارد.

چندی پیش هم ناسا اسپیس ایکس را به عنوان برنده قرارداد ساخت ماه نشین انتخاب کرد؛ با وجود اینکه این قرارداد با توجه به اعتراض دو شرکت دیگر فعلا معلق شده است اما همچنان شانس استارشیپ برای استفاده در مأموریت بازگشت به ماه آرتمیس بیش از دیگر فضاپیماهاست.

عکس کاور: پرتاب نمونه آزمایشی SN15 فضاپیمای استارشیپ

Credti: SpaceX

منابع: SpaceX, Space, NASA Space Flight

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1668

به "موشک غول پیکر استارشیپ اسپیس ایکس برای نخستین بار با موفقیت فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موشک غول پیکر استارشیپ اسپیس ایکس برای نخستین بار با موفقیت فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید