نصب کنتور برق برای چهار میلیون و 500 هزار مشترک پرمصرف

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران، علی اکبر محرابیان صبح امروز در آئین بهره برداری از طرح های وزارت نیرو که با حضور رئیس جمهور در حوزه ستادی این وزارتخانه برگزار گردید، با اشاره به پوشش برق رسانی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر در دنیا از نظر ظرفیت نیروگاهی، جایگاه چهاردهم را داریم، بعلاوه تلفات شبکه توزیع نیروی برق در ایران تک رقمی است.

نصب کنتور برق برای چهار میلیون و 500 هزار مشترک پرمصرف

وزیر نیرو اضافه نمود: در دنیا هر 10 سال یکبار شاهد فروپاشی شبکه و خاموشی های گسترده هستیم، اما در ایران 18 سال است که خاموشی گسترده (Black out) نداشته ایم.

وی با بیان اینکه در شروع دولت سیزدهم چالش های جدی در صنعت برق داشتیم که عمدتاً به علت عدم سرمایه گذاری و مدیریت در صنعت برق بود، ادامه داد: تابستان امسال با کمبود حدود 15 هزار مگاواتی برق روبرو شدیم که 20 درصد از تقاضای کشور را شامل می شد. این موضوع منجر به خاموشی های سراسری به مدت چهار ماه در کشور شد که نارضایتی های عمومی و تعطیلی کارخانجات را در پی داشت.

وزیر نیرو افزود: بعلاوه در زمستان نیز کمبود سوخت نیروگاه ها را داشتیم که به علت فرسودگی و عدم سرمایه گذاری کافی در زیرساخت های حیاتی صنعت برق بود، البته مصرف بی رویه برق، بدهی های صنعت برق و رمزارزها نیز از دیگر چالش های ما محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه مهم ترین چالش، زمستان امسال و تابستان سال آینده است که البته زمستان را با ظرفیت های درون دولت مدیریت نموده ایم، گفت: برای پیک 1401 راه اندازی 6062 مگاوات ظرفیت تازه را در دستور کار داریم که این ظرفیت در چارچوب 27 واحد حرارتی با ظرفیت 4200 مگاوات، یک واحد حرارتی که به وسیله صنایع ساخته شده با ظرفیت 183 مگاوات و 73 واحد تتازهپذیر با ظرفیت 501 مگاوات انجام خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به مدیریت تقاضا گفت: یکی از اقدامات جهادی که در دستور کار قرار دادیم، نصب کنتورهای هوشمند است که در این رابطه چهار میلیون و 500 هزار مگاوات کنتور هوشمند برای پرمصرف ها تا پیک تابستان نصب می گردد.

به گفته محرابیان، در پی تسهیل سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیت های تازه و اصلاح تعرفه ها هستیم که البته این اصلاح از اول بهمن ماه بدون کوچک ترین افزایشی برای کم مصرف ها اعمال شد.

محرابیان توضیح داد: بعلاوه حدود 160 واحد نیروگاهی داریم که برق این واحدها در سال آینده به وسیله بورس انرژی عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به افتخارات بخش آب گفت: ایران از ایام قدیم در حوزه آب افتخارات زیادی را به دست آورده که این اقدامات ما را در موضوعات مختلف بخش آب مانند قنات ها و سدها نه تنها به خودکفایی کامل رسانده، بلکه در حال حاضر توانستیم بخش عمده ای از خدمات فنی مهندسی در این زمینه را صادر کنیم.

به گفته وزیر نیرو، در سال 1335 هر ایرانی 6858 مترمکعب سهم آب داشت که امروز این رقم به 1180 مترمکعب کاهش پیدا نموده که به علت رشد جمعیت و کاهش منابع آبی است. این موضوع در حالی است که مصارف ایرانیان با سال های گذشته قابل مقایسه نیست یعنی به شدت مصرف گرا شده و منابع آبی نیز کاهش داشته است.

محرابیان در ادامه، مدیریت منابع آب، سرمایه گذاری برای زیرساخت ها و اصلاح اقتصاد آب را از چالش های مهم بخش آب عنوان نمود و اضافه نمود: وزارت نیرو با بهره گیری از ظرفیت شورای عالی آب، کارگروه سازگاری با کم آبی در سطح ملی و شورای هماهنگی حوضه آبریز در مورد برطرف چالش های این مجموعه اقدام می نماید.

محرابیان در حاشیه آئین افتتاح طرح های وزارت نیرو در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع تعرفه برق اظهار کرد: قانونی که در بودجه سال 1400 به تصویب رسید، دولت را مکلف کرد تا اقداماتی را برای هزینه برق انجام دهد.

وی اضافه نمود: آئین نامه مذکور به این معنی است که مشترکانی که تا سقف الگو مصرف می نمایند، هیچگونه افزایش نرخی در قبوض برق خود ندارند؛ به طور میانه حدود 75 درصد مشترکان را شامل می گردد.

محرابیان با بیان اینکه اجرای این آئین نامه دولت از ابتدای بهمن ماه شروع شده، گفت: مشترکانی که بالاتر از الگو مصرف می نمایند، می توانند با چند اقدام و راه حل ساده برای کاهش حداقلی مصارف خود کوشش نمایند.

به گفته وزیر نیرو، بعضی مشترکان از دستگاه های گرمایشی و سرمایشی غیرمتداول استفاده می نمایند که این موضوع می تواند به افزایش مصرف و در نهایت خارج شدن از الگو بیانجامد.

طبق اعلام وزارت نیرو، وی با بیان اینکه الگو بر اساس آب و هوا و اقلیم کشور و با توجه به اندازه میانه دمای هوا به منطقه ها مختلف معتدل یا عادی و گرمسیری تقسیم شده، گفت: در راستای احتیاج خانوارهای مختلف به استفاده از انرژی برق، وسایلی مانند روشنایی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، اتو، یخچال و غیره که به طور معمول برای رفاه مورد احتیاج بوده، الگوی ارائه شده درنظر گرفته شده که بر اساس این الگو مشترکان کشور 200 کیلووات ساعت در ماه های غیرگرم سال و 300 کیلووات ساعت برای ماه های گرم است و منطقه ها گرمسیر کشور هم متناسب با شرایط آب و هوایی الگوی خاص خود را دارند.

وزیر نیرو در ادامه سخنان خود با اشاره به بارش های اتفاق افتاده طی ماه های اخیر، گفت: بارش ها در مجموع نسبت به شرایط نرمال تا امروز 5 درصد بالاتر بوده و تقریبا 16 استان کشور در شرایط عادی نهاده شده است.

به گفته محرابیان، استان های کرمان، هرمزگان، بخشی از فارس و سیستان و بلوچستان به لحاظ بارش ها شرایط مناسبی دارند و امیدواریم که در طول ماه های آینده سایر استان ها نیز به شرایط نرمال برسند.

اتصال روزانه 4 روستا به شبکه برق

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه به طور میانگین هر روز چهار روستا به شبکه برق متصل شده است، گفت: طبق برنامه های وزارت نیرو در سرانجام دولت سیزدهم هیچ روستا و یا سکونتگاهی بدون برق نخواهد بود.

آرش کردی هم در آئین بهره برداری از طرح های وزارت نیرو با اشاره به دستاوردهای صنعت برق پس از انقلاب اظهار کرد: به طور میانگین جمیع شاخص های صنعت برق در 40 سال اخیر رشدی بین 10 تا 15 برابر داشته که در نوع خود رقم بی نظیر و قابل تحسینی است.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی 4300 روستا به شبکه سراسری برق دسترسی داشتند، اما به برکت انقلاب، با احتساب 211 روستایی که امروز به شبکه برق متصل شدند، این رقم به 57 هزار و 966 روستا خواهد رسید و همیشه طی ادوار مختلف پس از انقلاب این رقم صعودی بوده است و در حال حاضر همه روستاهای بالای 10 خانوار به شبکه برق دسترسی دارند.

کردی بیان نمود: به طور میانگین هر روز چهار روستا به شبکه برق متصل شده و افزایش تعداد روستاهای برق دار بیش از 13 برابر بوده و اندازه دسترسی به شبکه برق در منطقه ها روستایی و شهری به ترتیب 99.9 و 100 درصد رسیده است.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه صنعت برق ایران در بحث خدمات رسانی در دنیا پیشرو بوده است، اظهار کرد: میانه نرخ عدم دسترسی به شبکه برق در دنیا حدود 15 درصد است درحالی که این رقم در کشور 0.3 درصد است که آن هم مربوط به بخش عشایر کوچنده و فصلی است.

کردی ادامه داد: برنامه هایی برای این بخش در نظر گرفته شده است که می توان به توزیع 10 هزار سیستم قابل حمل خورشیدی اشاره نمود.

وی اضافه نمود: برای تحقق برنامه مهاجرت معکوس از شهرهای بزرگ به روستا و شهرهای کوچک بیش از 150 هزار انشعاب برق در روستاها توزیع شده و لازمه توسعه شبکه روستایی بهسازی شبکه برق روستایی است.

کردی با بیان اینکه اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد و 550 میلیارد تومان در بخش روستایی به صورت اختصاصی هزینه خواهد شد، بیان نمود: امسال برق رسانی به 250 روستا در دستور کار نهاده شد که برق رسانی 211 روستا با اعتبار 200 میلیارد تومان امروز انجام خواهد شد.

به گفته وی، برای 216 روستای سخت گذر که به علت نبود توجیه مالی و یا عدم امکان اتصال به شبکه، با نبود برق روبرو بودند به وسیله توزیع سلول های خورشیدی برق رسانی اجرا شده است.

مدیرعامل توانیر بیان نمود: در زلزله اندیکا 300 سیستم خورشیدی فراوری برق تحویل داده شد، این دستگاه یک باطری لیتیومی با ظرفیت 570 ولت آمپر با داشتن 4 خروجی روشنایی و دو پورت یو اس بی می تواند برق عشایر را تا دو روز تأمین کند.

وی اضافه نمود: عمداً احتیاج بخش روستایی مربوط به روشنایی است و با یک بار شارژ شدن برای دو روز برق را تأمین خواهد نمود و خوشبختانه تمام تجهیزات این تجهیزات در داخل تأمین می گردد.

کردی با بیان اینکه یکی از اقدامات مهمی که بنا به سیاست های ابلاغی رهبری اجرا شده این بود که زیرساخت در روستا را به گونه ای داشته باشد که قابلیت مهاجرت معکوس را داشته باشد، اضافه نمود: تعداد زیادی از روستاها از ابتدای انقلاب برق رسانی شده است که این تعداد روستا احتیاج به بهسازی و توجه به شبکه برای کاهش تلفات برق دارد، امسال نیز در همین خصوص نزدیک به 1700 میلیارد تومان اعتبار برای این بخش در نظر گرفته شد که نشان از اهمیت این بخش برای وزارت نیرو به این بخش دارد.

مدیرعامل توانیر گفت: طبق برنامه های وزارت نیرو در سرانجام دولت سیزدهم هیچ روستا و یا سکونتگاهی بدون برق نخواهد بود و افتخار این پوشش 100 درصدی برای دولت خواهد بود.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2066

به "نصب کنتور برق برای چهار میلیون و 500 هزار مشترک پرمصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب کنتور برق برای چهار میلیون و 500 هزار مشترک پرمصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید