وزارت خارجه عربستان: در رابطه با مساله یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهیم کرد

به گزارش مجله همراهان، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه با طرح ادعا های بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران آن چه از سوی سخنگوی دولت ایران مبنی بر ارسال پیام از سوی این کشور اعلام شده بود را دقیق ندانست.

وزارت خارجه عربستان: در رابطه با مساله یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهیم کرد

به گزارش ایسنا، عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه در صفحه توییتر خود نوشت: چیزی که سخنگوی دولت ایران گفت مبنی بر اینکه عربستان برای آن ها پیام هایی ارسال کرده است دقیق نیست؛ مساله ای که رخ داد این است که برخی کشور های برادر برای کاهش تنش تلاش کردند و ما نیز به آن ها گفتیم که عربستان دائما برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه تلاش می کند.

وی نوشت: ما همچنین به آن ها گفتیم کاهش تنش باید از سوی طرفی انجام شود که از طریق فعالیت های خصمانه تنش و هرج ومرج در منطقه ایجاد می کند. ما موضع همیشگی مان در رابطه با ایران را که به طور واضح در همه محافل اعلام می کنیم را به آن ها گفتیم؛ موضعی که اخیرا در مجمع عمومی سازمان ملل هم گفتیم.

الجبیر با تکیه بر ادعا های تکراری و بی اساس نوشت: موضع عربستان را بار دیگر اینجا اعلام می کنم تا شاید بشنوند: حمایت هایتان از تروریسم، ایجاد هرج و مرج و ویرانی، دخالت در امور داخلی کشور های عربی، گسترش سلاح کشتار دسته جمعی و همچنین برنامه موشک های بالستیک خود را متوقف کنید. مانند یک کشور عادی رفتار کنید نه مانند یک کشور متجاوز حامی تروریسم.

این مقام سعودی با بیان این که در رابطه با چیزی که سخنگوی دولت ایران در مورد کاهش تنش در یمن به آن اشاره کرد نیز اعلام می کنم که عربستان در رابطه با مساله یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهد کرد، زیرا یمن مساله خود مردم یمن با تمام تشکلات آن است، دلیل بحران یمن را نقش بی ثبات کننده ایران خواند.

وزیر مشاور عربستان در امور خارجه مدعی شد: آخرین چیزی که ایران می خواهد کاهش تنش و صلح در یمن است، زیرا این کشور از دنباله رو های خود حمایت تسلیحاتی و موشکی می کند تا فرزندان یمن و امنیت عربستان و منطقه را مورد هدف قرار دهند و سیاست نظام توسعه طلب ایران سیطره بر کشور های عربی از طریق شبه نظامیان وابسته به خود است.

عادل الجبیر در انتها مدعی شد: اگر ایران به دنبال کاهش تنش و صلح در یمن است چرا در طول تاریخ خود به جای سلاح و موشک هایی که تنها ویرانی را به بار می آورد از ملت برادر یمن حمایت های انسانی نمی کند؟

علی ربیعی، پیش از این در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط ایران با عربستان، گفت: ما از ابتدا خواستار انتها جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و الان هم خواستار آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم.

اشکال تا کنون از خود عربستان بوده است و این هم درست است که برخی کشور ها پیام هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند، اما این باید در عمل هم دیده شود و تجاوزات آنان به یمن قطع شود.

اگر عربستان واقعا به دنبال تغییر رفتارش باشد، صرف نظر از قسمت اول سخنانی که امروز مطرح کردند، ما از بخش دوم استقبال می کنیم.

از سوی دیگر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان پیش از این در گفتگو با شبکه الجزیره گفت که در های ایران به روی سعودی ها باز است و از حل اختلافات از طریق گفتگو استقبال می کنیم.

از اخباری که شنیدیم مبنی بر اینکه محمد بن سلمان خواستار حل اختلافات با تهران از طریق گفتگو است، استقبال می کنیم.

با برگزاری هرگونه گفت وگوی ایرانی - سعودی بسیاری از مسائل امنیتی و سیاسی منطقه حل می شود. ما خواستار ایجاد یک نظام امنیتی در خلیج فارس با مشارکت تمام کشور های حاشیه خلیج فارس هستیم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 449

به "وزارت خارجه عربستان: در رابطه با مساله یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه عربستان: در رابطه با مساله یمن با ایران صحبت نکرده و نخواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید