12 طرح کلان ملی معین تکلیف شدند

به گزارش مجله همراهان، دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تاکنون از 20 طرح کلان ملی 12 طرح مشخص تلکلیف شده و در حال انجام است، گفت: شیوه نامه تصویب طرح های کلان ملی برای اعضای کمیسیون دائمی شورای عتف ارسال خواهد شد تا اعضا پیشنهادات خود را در این زمینه اعلام نمایند.

12 طرح کلان ملی معین تکلیف شدند

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،دکتر مسعود برومند در حاشیه جلسه کمیسیون دائمی شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در جمع مجله همراهان اخذ مصوبه کمیسیون دائمی شورای عتف برای واگذاری بخشی از اختیارات دبیرخانه این شورا را از موضوعات مطرح در این جلسه ذکر کرد و یادآور شد: بر اساس این مصوبه بخشی از اختیارات دبیرخانه این شورا در زمینه آنالیز پروژه هایی که در قابل ماده 56 قانون اساسی (اختصاص یک درصد از اعتبارات دستگاه ها به امر پژوهش) تعریف می شوند، به کارگروه های آموزش و پژوهش استان ها واگذار می گردد.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه کارگروه های استانی باید نظرات خود را در زمینه این پروژه ها در مدت 48 ساعت به دبیرخانه شورای عتف ارائه دهند.

برومند با بیان اینکه در زمان تعیینی بخشی از اختیارات این دبیرخانه به کارگروه های آموزش و پژوهش استان ها واگذار می گردد، اظهار کرد: این اقدام علاوه بر آنکه تصویب طرح ها را کوتاه تر می نماید، در زمینه واگذاری اختیارات فرهنگ سازی خواهد شد و کارها با سهولت بیشتری صورت می گیرد ضمن آنکه دبیرخانه نظارت های دقیق تری خواهد داشت.

دبیر کل شورای عتف، آنالیز آخرین وضعیت بند ط تبصره 9 قانون بودجه سال 1397 کل کشور، را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه نام برد و اضافه نمود: در حال حاضر ما در زمینه تعداد طرح هایی که بر اساس این قانون قرار داده شده است و میزان مبالغی که دستگاه ها واریز نموده اند مسائلی داریم که در این جلسه در این زمینه بحث و گفتگو صورت گرفت.

به گفته وی بر اساس بند ط تبصره 9، شرکت های سود ده، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مکلف هستند در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود را در مقاطع سه ماهه به میزان 25 درصد به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند تا در راستای حل مسائل و مسائل خود به وسیله توافقنامه با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در قالب طرح های کاربردی، عناوین سرانجام نامه های تحصیلات تکمیلی، طرح های پسادکتری و طرح های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیر شاغل به مصرف برسانند.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه در این جلسه همچنین در مورد شیوه نامه تصویب طرح های کلان ملی بحث و گفتگو شد، شرح داد: شیوه نامه تصویب طرح های کلان ملی باید دقیق تر باشد از این رو در این جلسه موضوعاتی در زمینه فرآیند اجرا و تغییرات آن مطرح و قرار شد شیوه نامه تصویب این طرح ها برای اعضای کمیسیون دائمی شورای عتف ارسال و اعضا پیشنهادات خود را در این زمینه اعلام نمایند.

وی افزود: در این جلسه در مورد طرح ذخیره سازی گاز گزارشی ارائه شد. این پروژه کلان با شرکت ملی گاز در حال انجام و پیشرفت خوبی داشته است.

به گفته معاون پژوهشی وزارت علوم برنامه های اجرایی و بودجه آن تعیین شده است و باید گزارش عملکرد آن برای تأیید نهایی به شورای عالی عتف ارسال گردد.

برومند از ادامه دو طرح کلان ملی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اطلاع داد و گفت : از آنجایی که برای دریافت حمایت های صندوق شکوفایی و نوآوری این دو طرح در قالب شرکت های دانش بنیان فعالیت نمایند از این رو پیگیری هایی انجام شده و گزارش آن در این جلسه ارائه شد.

به گفته وی 6 طرح کلان در حوزه دفاعی تعریف شده است که در این جلسه نماینده وزارت دفاع گفت که اعتبارات این طرح ها در بودجه سال 98 این دستگاه در نظر گرفته شده است.

برومند افزود: از 48 طرح کلان ملی 20 طرح کلان ملی برای ادامه پیشرفت تأیید شدند که از این تعداد 6 طرح با حمایت وزارت دفاع در حال انجام است، 3 طرح کلان اجرایی شده، 2 طرح کلان مشمول حمایت VC ها خواهد شد و یک طرح از سوی شرکت ملی گاز در حال انجام است.

وی یادآور شد: 8 مورد دیگر از این 20 طرح کلان ملی تأیید شده باید مورد آنالیز قرار گیرند.

برومند آنالیز آئین نامه ها و عملکرد مناطق ویژه علم و فناوری را آخرین دستور این جلسه ذکر کرد و ادامه داد: مسائلی در عملکرد این مناطق وجود دارد که در این جلسه پیشینه و عملکرد آنها مورد آنالیز نهاده شد و مقرر شد در جلسه آینده کمیسیون دائمی شورای عتف که در سال آینده برگزار می گردد در مورد تغییراتی که در این مناطق باید صورت گیرد، آنالیز های بیشتری صورت گیرد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 2 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 173

به "12 طرح کلان ملی معین تکلیف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 طرح کلان ملی معین تکلیف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید