ارتباط فشارخون بالا و کلسترول

به گزارش مجله همراهان، فشارخون بالا، کلسترول بالای خون، چاقی، بی تحرکی و سیگار کشیدن عوامل خطرسازی هستند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی و سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهند. اگر پزشک تشخیص داده که به پرفشاری خون مبتلا هستید، حتماً سعی کنید کلسترول خون تان را کاهش دهید تا خطر سکته های قلبی و مغزی کاهش یابد. شما می توانید با خوردن غذاهای سالم و پرهیز از غذاهای چرب، کلسترول خون تان را پایین بیاورید.

ارتباط فشارخون بالا و کلسترول

ارتباط فشارخون بالا و کلسترول

فشارخون بالا، کلسترول بالای خون، چاقی، بی تحرکی و سیگار کشیدن عوامل خطرسازی هستند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی ـ عروقی و سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهند. اگر پزشک تشخیص داده که به پرفشاری خون مبتلا هستید، حتماً سعی کنید کلسترول خون تان را کاهش دهید تا خطر سکته های قلبی و مغزی کاهش یابد. شما می توانید با خوردن غذاهای سالم و پرهیز از غذاهای چرب، کلسترول خون تان را پایین بیاورید. اگر رژیم غذایی سالم را به درستی رعایت کردید و باز هم مقدار کلسترول خون تان بالا بود، آن وقت پزشک برای پایین آوردن کلسترول شما داروهایی را تجویز می کند.

برای کاهش مقدار کلسترول خون باید از مصرف گوشت قرمز و سس ها پرهیز کنید. غذاهایی که حاوی چربی های اشباع هستند، از برنامه غذایی تان حذف و هنگام مصرف لبنیات، از نوع کم چرب آنها استفاده نمایید. روغن مصرفی شما هم باید حاوی اسید چرب ترانس پایین باشد تا در پایین آوردن کلسترول خون به شما کمک کند. کره و مارگارین (کره گیاهی) را هم کنار بگذارید. روغن زیتون و روغن ماهی گزینه های بسیار خوبی برای جایگزینی آنها هستند.

اگر با وجود رعایت همه نکات فوق، باز هم کلسترول شما بالا باشد، پزشک داروهایی تجویز می کند تا مقدار کلسترول خون را پایین بیاورد. این داروها مانند استاتین عملکرد بعضی آنزیم های کبد را تغییر می دهند تا کبد دیگر کلسترول نسازد. بعضی افراد به طور ارثی مقدار کلسترول خون شان بالاست و برای کاهش خطر سکته های قلبی و مغزی باید از این داروها استفاده کنند. اگر بیماری قلبی هم داشته باشید، پزشک حتماً برای تان داروی مناسب تجویز خواهد کرد.

مصرف بعضی غذاهای خاص هم می تواند در کاهش کلسترول خون مؤثر باشد. بلغورجو به خاطر داشتن فیبر می تواند به پایین آوردن کلسترول بد (LDL) کمک کند. سیب، لوبیا، گلابی، برگه آلو، کلم بروکلی و جو هم برای پایین آمدن مقدار LDL بسیار مفید هستند.

نیاسین یا همان ویتامین B3 یکی دیگر از مواد غذایی مفید در کاهش خطر بیماری های عروق کرونر است. این ماده مانع آزاد شدن اسیدهای چرب از سلول های چربی می شود و در سنتز هورمون ها و تولید انرژی در بدن نقش کلیدی دارد. ما بدون B3 نمی توانیم زندگی کنیم. همچنین نیاسین عملکرد کلسترول خوب خون (HDL) را هم تقویت می کند و باعث می شود که مولکول های LDL در مقدار بزرگ تری آزاد شوند. دریافت 3 گرم نیاسین در طی دو هفته مقدار کلسترول بدخون را تا 26 درصد کاهش می دهد.

بعضی پژوهش ها نشان داده که اضافه کردن مغزها به رژیم غذایی هم در کاهش مقدار کلسترول خون مؤثر است.

مغزها حاوی چربی های غیراشباع هستند و می توان دیواره رگ ها را سالم نگه دارند و قابلیت الاستیکی آنها را افزایش دهند. البته دقت کنید در مصرف آنها زیاده روی نکنید، زیرا کالری آنها بالاست و موجب چاقی می شوند و چاقی ریسک بروز سکته های قلبی مغزی را افزایش می دهد.

اسیدهای چرب امگا-3 هم به کاهش مقدار کلسترول خون کمک می کنند. روغن ماهی، روغن دانه سویا و روغن کانولا حاوی امگا-3 هستند. اگر فشارخون بالا دارید، پایین نگه داشتن کلسترول خون امری حیاتی است.

منبع: ماهنامه دنیای تغذیه - ش 85

منبع: راسخون
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1832

به "ارتباط فشارخون بالا و کلسترول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط فشارخون بالا و کلسترول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید