استفاده از شاد برای دانش آموزان دیگر رایگان نیست

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران- معاون وزیر ارتباطات از تغییر فرآیند تخصیص اینترنت رایگان به دانش آموزان اطلاع داد. تغییری که بیش از گذشته باعث توزیع عادلانه دسترسی به اینترنت بین دانش آموزان خواهد شد.

استفاده از شاد برای دانش آموزان دیگر رایگان نیست

به گزارش خبرنگاران، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به منظور توزیع عادلانه اینترنت مخصوص آموزش در فضای مجازی به صورت رایگان بین دانش آموزان، تخصیص بسته های رایگان بر روی سیم کارت های دانش آموزی در حال انجام است.

اسفند دو سال قبل زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، سبک زندگی افراد کاملا تغییر کرد. آموزش، حمل ونقل، کسب وکار و حتی مقوله درمان همگی به سمت بستر فضای مجازی رفتند. در این شرایط اگر زیرساخت های ارتباطی کشور برای خدمت رسانی در این بحران فراهم نبود به طور حتم جامعه دچار مشکل می شد.

روز ها و هفته های ابتدایی کرونا، ترافیک در شبکه ارتباطی کشور به قدری بالا رفت که همه بخش های وزارت ارتباطات برای تامین ظرفیت مناسب و رفع کردن مشکلاتی که وجود داشت، شبانه روزی شروع به کار کردند. تخصیص بسته های اینترنت رایگان امکانی بود که وزارت ارتباطات به نمایندگی از دولت برای روشن نگه داشتن چراغ آموزش در کشور در چند مرحله به دانش آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید دانشگاه و حوزه اختصاص داد.

در این زمینه، معاون وزیر ارتباطات از تغییر فرآیند تخصیص اینترنت رایگان به دانش آموزان اطلاع داد. تغییری که بیش از گذشته باعث توزیع عادلانه دسترسی به اینترنت بین دانش آموزان خواهد شد.

حسین فلاح جوشقانی با اعلام خبر تغییر فرآیند تخصیص اینترنت رایگان برای دانش آموزان گفت: از 15 شهریور سال گذشته اینترنت شبکه دانش آموزی شاد را رایگان و آن را به همه اپراتور ها نیز بیان کردیم.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اضافه نمود: بر اساس آماری که وجود داشت، به دلایل مختلف مدارس و دانش آموزان برای آموزش از پلتفرم های دیگری به جز شاد نیز استفاده می کردند و همین مساله در عمل رایگان بودن تحصیل در فضای مجازی را تحت الشعاع خود قرار می داد و انتقاداتی را به آن وارد می کرد.

وی اضافه نمود: از زمانی که استفاده از شبکه دانش آموزی شاد رایگان اعلام شد ترافیک بسیار خوبی در شبکه ایجاد کرد، اما همیشه خانواده ها و حتی معلم ها از این که بعضی از آموزش ها در پلتفرم های دیگر انجام می گردد و باید برای آن هزینه پراخت نمایند، گلایه می کردند.

فلاح جوشقانی با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی، شبکه دانش آموزی شاد را در زمره پیغام رسان ها قرار داده است، ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات چند روز قبل به همه اپراتور ها بیان کرد از اول تیرماه استفاده از پلتفرم شاد دیگر رایگان نیست و هزینه آن مانند دیگر پیغام رسان های داخلی مطابق یک سوم قیمت اینترنت بین الملل محاسبه می گردد.

معاون وزیر ارتباطات تاکید نمود: اکنون همه بخش های وزارت ارتباطات در حال برنامه ریزی برای چگونگی ارائه بسته های اینترنت رایگان بر روی سیم کارت های دانش آموزی هستند تا به واسطه تعریف بسته های متنوع روی سیم کارت های مخصوص دانش آموزان، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و سایت های آموزشی به صورت عادلانه بین دانش آموزان مهیا گردد.

وی گفت: بر اساس نظر دولت، وزارت ارتباطات برای آموزش مجازی علاوه بر رایگان کردن پلتفرم شاد، بسته های اینترنت رایگان نیز برای معلمان در نظر گرفت، رگولاتوری نیز از اپراتور ها خواست تا این کار را انجام بدهند و اکنون نیز در حال رایزنی با سازمان برنامه برای پرداخت حق اپراتور ها هستیم.

فلاح با بیان اینکه اکنون تصمیم گرفته شده فرآیند تغییر کند، اضافه نمود: در فرآیند جدید سیم کارت های دانش آموزی توزیع خواهند شد که روی آن بسته هایی برای دسترسی به شبکه دانش آموزی شاد یا هر پلتفرم آموزشی دیگر تعریف می گردد.

رییس رگولاتوری گفت: با استفاده از این روش، می توان مدیریت بهتری بر مساله آموزش مجازی داشت، اکنون استفاده از شاد رایگان است، اما اگر مدرسه ای به دلایل مختلف آموزش خود را در بستر پلتفرم دیگری پیش ببرد، خانواده ها مجبور به پرداخت هزینه می شوند و این مساله به توزیع عادلانه اینترنت بین دانش آموزان منجر می گردد.

وی با تاکید بر این که این تصمیم برای توزیع عادلانه و رایگان بودن فضای آموزش برای همه دانش آموزان گرفته شده است، گفت: با این کار، هر پلتفرم آموزشی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش که مدارس برای آموزش مجازی از آن استفاده نمایند به وسیله بسته های تعریف شده روی سیم کارت های دانش آموزی رایگان خواهد بود.

به گفته این مقام مسوول، طرح سیم کارت ها و بسته هایی که درنظر گرفته خواهند شد توسط معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در حال تدوین است و طرح جدید جایگزین قبلی می گردد، وزارت ارتباطات به نمایندگی از دولت به دنبال این است که در بحران کرونا شرایط استفاده از آموزش مجازی برای همه دانش آموزان فراهم باشد.

وی درباره این که استفاده از پلتفرم های خارجی مانند قبل با تعرفه بین المللی محاسبه خواهد شد، اضافه نمود: با این کار در نظر دریافت تسهیلات رایگان برای آموزش مجازی حذف نمی گردد و فقط فرآیند آن عوض خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات در عین حال بیان داشت: قبول داریم کارهایی که تا به امروز در این حوزه از سوی وزارت ارتباطات اجرا شده بدون مشکل نبوده و نواقصی داشته است، نمی گویم ما سرویس مطلوب به مردم داده ایم اما به طور قطع در این راستا سرویس قابل قبولی ارائه کردیم و سربلند هستیم و همیشه نیز سعی نموده ایم کاستی ها را جبران کنیم.

فلاح اضافه نمود: با گذشت بیش از یک سال از شروع آموزش مجازی در کشور، احتمالا در آینده شاهد مجازی شدن بخشی از آموزش خواهیم بود و در آن شرایط نیز باید بستر عادلانه برای استفاده همه اقشار جامعه از آموزش مجازی فراهم باشد و تغییر فرآیند تخصیص تسهیلات برای آموزش مجازی می تواند این راستا را هموار کند.

منبع: ایرنا

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1713

به "استفاده از شاد برای دانش آموزان دیگر رایگان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از شاد برای دانش آموزان دیگر رایگان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید