امکان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها فراهم شد

به گزارش مجله همراهان، به گزارش خبرنگاران، صندوق نوآوری و شکوفایی یک مدل سرمایه گذاری جدید تحت عنوان هم سرمایه گذاری با شتابدهنده ها را به خدمات خود افزود.

امکان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها فراهم شد

در این مدل صندوق نوآوری و شکوفایی، با شتابدهنده های دانش بنیان قرارداد مشارکت با عنوان هم سرمایه گذاری یا co-investment منعقد می نماید. طی این قرارداد مبلغی به عنوان اعتبار به شتابدهنده تعلق می گیرد.

طی این فرایند صندوق بابت هر استارت آپی که از سوی شتابدهنده پذیرش می گردد و به شرط سرمایه گذاری یک واحد پول از سوی آن شتابدهنده بر روی آن استارت آپ، دو واحد پول از اعتبار مذکور را نقداً در اختیار شتابدهنده قرار می دهد تا آن پول نیز به صورت حداقل 70 درصد نقد یا حداکثر 30 درصد غیرنقد به استارت آپ مذکور تزریق گردد.

در این مدل شتابدهنده می تواند به صلاحدید خود استارت آپ ها و شرکت های نوپای حائز صلاحیت را پذیرش نموده و روی آنها سرمایه گذاری کند و صندوق نوآوری و شکوفایی در ارزیابی فنی یا اقتصادی طرح ها (که می تواند شامل شرکت ثبت شده یا تیم استارت آپی باشد) ورود نمی نماید و تزریق پول از سوی صندوق مبتنی بر آورده شتابدهنده خواهد بود و بر این اصل پایدار است که از آنجایی که شتابدهنده خود منابعش را در آن استارت آپ درگیر نموده، پس در کنار پایش سرمایه خود، می تواند مراقب سرمایه تزریق شده از سوی صندوق نیز باشد و حداکثر کوشش خود را برای موفقیت استارت آپ بکار گیرد.

شرح بیشتر در مورد نحوه فعالیت شتابدهنده ها آنکه این مجموعه ها طی دوره هایی که برگزار می نمایند تیم های مختلفی را به صلاحدید خود پذیرش می نمایند و علاوه بر برپایی دوره های آموزشی، ارائه محل فعالیت، ارائه دسترسی به زیرساخت های لازم؛ مبالغی پول را نیز در اختیار استارت آپ ها قرار می دهند تا فعالیت خود را به پیش برده و نیازهای طرح را تأمین نمایند، و در عوض در صورتی که آن استارت آپ به موفقیت های معین شده در دوره های تعریف شده دست یابد، به صورت شرکت ثبت شده (اگر قبلاً ثبت نشده باشد) بخشی از سهام آن استارت آپ به نام شتابدهنده ثبت می گردد.

از آنجا که منابع تأمین شده برای استارت آپ، متفقا به نسبت 2 به 1 از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین شده است، لذا سهام دریافت شده از استارت آپ نیز با همین نسبت متعلق به صندوق خواهد بود.

نحوه همکاری در این مدل کاملاً مبتنی بر شراکت واقعی بود و صندوق در سود و زیان فعالیت شتابدهنده طی دوره معین شده در قرارداد شریک است و هیچ تعهدی از بابت سود دهی سرمایه گذاری یا حتی بازگشت اصل پول تخصیص داده شده از سوی شتابدهنده به صندوق داده نشده است.

صندوق تضامینی نیز از شتابدهنده دریافت می نماید (چک یا سفته) که صرفاً در صورت تخلف شتابدهنده به آنها رجوع خواهد نمود. علاوه بر اینها صندوق نوآوری و شکوفایی، حاضر است سهام متعلق به خود را نیز با تخفیف (نسبت به قیمت معین شده در سرمایه گذاری مراحل بعد) به شتابدهنده یا سرمایه گذار جدید با شروطی واگذار کند.

همچنین در این مدل همکاری، پاداش عملکرد به صورت بخشی از سود و درصدی به عنوان کارمزد اداره مشارکت نیز از سوی صندوق به شتابدهنده پرداخت می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1518

به "امکان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید