امیدواریم نشست وین نقطه عطفی در ارتباط با برجام باشد خبرنگاران

به گزارش مجله همراهان، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی ابراز امیدواری کرد نشست برجامی در وین، آغازی بر فرایند رفع تحریم های آمریکا علیه ایران و بازگشت کامل تهران به تعهدات خود ذیل این توافق باشد.

امیدواریم نشست وین نقطه عطفی در ارتباط با برجام باشد خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در توییتی ابراز امیدواری کرد نشست برجامی فردا در پایتخت اتریش حرکت به سمت برداشته شدن تحریم های آمریکا و بازگشت کامل ایران به تعهدات خود ذیل این توافق باشد.

وی در این خصوص نوشت: فردا نشست حضوری کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار خواهد شد. امیدواریم این (نشست) به نقطه عطفی در ماجرا های مرتبط با ایران (برجام) و آغازی بر حرکت به سمت برداشته شدن تحریم های آمریکا و بازگشت کامل ایران به تعهدات هسته ای خود باشد.

وی پیشتر در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک شرح داد که در نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در وین هیچ گونه مذاکرات مستقیمی میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد.

اولیانوف با انتقاد از تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ادامه داد: به هیچ عنوان هیچ تماس و ارتباط مستقیمی بین نمایندگان ایران و آمریکا وجود نخواهد داشت. ایران که از تحریم ها رنج برده است، حداقل در این مرحله، آماده مذاکرات مستقیم نیست.

این دیپلمات روس با این حال با اعلام آمادگی روسیه برای کمک به حل اختلافات به وجود آمده میان ایران و آمریکا درباره برجام گفت که روسیه آمادگی دارد تا در صورتیکه از این کشور درخواست شود، ارتباطات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره برجام را تسهیل بخشد.

اولیانوف ادامه داد که روسیه به عنوان عضوی از برجام به احیای برجام علاقمند است و آمادگی دارد تا تمامی گام های لازم را بردارد تا رسیدن به توافقات منسجم را تسهیل بخشد.

روز گذشته (یکشنبه)، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار در گفت وگویی درباره نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین تأکید کرد که ایران هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهد داشت.

وی در این خصوص شرح داد: ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشور های 1+4 مذاکره می کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام اعلام خواهیم کرد که خواسته و شرط ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم هایی که گذاشته را بردارد و بعد از آن ما راستی آزمایی می کنیم و برمی گردیم.

روز جمعه 13 فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه 1+4 با حضور نماینده اتحادیه اروپا به صورت مجازی برگزار و طرفین توافق کردند که سه شنبه این هفته 17 فروردین ماه این مذاکرات را به صورت رو در رو ادامه دهند.

پس از آن اخباری مطرح شد که قرار است آمریکایی ها نیز در وین حضور یابند و شب گذشته نیز اعلام شد که رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران ریاست هیأت آمریکایی را در وین برعهده دارد و مذاکراتی را با طرف های دیگر برجامی به غیر از ایران صورت خواهد داد.

بعد از اعلام حضور آمریکایی ها در وین، عراقچی و ظریف در اظهاراتی تأکید کردند که ایران مذاکره ای با آمریکا چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1615

به "امیدواریم نشست وین نقطه عطفی در ارتباط با برجام باشد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواریم نشست وین نقطه عطفی در ارتباط با برجام باشد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید