سفیر چین: آمریکا با لغو یکباره تحریم ها، گام نخست را بردارد

به گزارش مجله همراهان، رئیس هیات چین در مذاکرات برجام می گوید که آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق هسته ای باید ابتدا تحریم ها علیه ایران را به طور تمام و کمال بردارد تا جمهوری اسلامی به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.

سفیر چین: آمریکا با لغو یکباره تحریم ها، گام نخست را بردارد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس هیات چین در مذاکرات برجام می گوید که آمریکا به عنوان طرف نقض نماینده توافق هسته ای باید ابتدا تحریم ها علیه ایران را به طور تمام و کمال بردارد تا جمهوری اسلامی به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.

ونگ کوان Wang Qun سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین که ریاست هیات چین در مذاکرات برجام را برعهده دارد در مصاحبه ای به تشریح دیدگاه خود در خصوص فرایند تبادل نظر ها پرداخت.

وی در ابتدا گفت که بین سال های 2014 تا 2015، یعنی در زمان امضای اولیه برجام عضو هیات عالیرتبه چینی در این مذاکرات بوده است. اکنون نیز به خاطر پست فعلی اش در مذاکرات جاری حضور دارد.

کوان در این مصاحبه تاکید نمود که آمریکا باید بلافاصله همه تحریم ها علیه ایران و طرف های ثالث را به طور کامل و فوری حذف و لغو کند. وی گفت مذاکرات در بخش تبادل نظر ها تقریباً به نتیجه رسیده، اما همه این ها باید به متن و نوشته تبدیل گردد.

این دیپلمات ارشد چین تبدیل کردن ماحصل مذاکرات به متن را با توجه به اینکه جزئیات باید بسیار صریح و دقیق نوشته شوند، فرایندی پیچیده مطرح کرد. وی گفت آنچه در این میان از همه چیز مهم تر است حفظ اصول و روشن شدن فاصله میان خوب و بد است.

سفیر چین گفت متن نهایی در صورت آماده شدن، مقدمه یا پایه ای برای تبادل نظر های آینده خواهد بود. وی تاکید نمود که در این میان مهمترین نکته آن است که آمریکا متوجه گردد که با زیر پا گذاشتن تعهداتش کار ناصواب و مخالف اصولی انجام داده و همین کار عامل اصلی مسائل و رسیدن به این مرحله است. این دیپلمات چینی معتقد است اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد، احتیاجی به این مذاکرات نبود.

مشروح تبادل نظر با آقای کوان بدین شرح است.

جناب سفیر، ضمن تشکر از حضور شما در این تبادل نظر، در ابتدا خواهشمندم برآورد کلی خود از فرایند مذاکرات را بیان بفرمایید؟

وانگ کوان: من در مدت سه هفته گذشته شاهد فعالیت های سازنده ای از سوی کمیسیون مشترک برجام بوده ام. در حال حاضر دو فرآیند مهم در حال پیگیری است یکی کارگروه مسائل هسته ای و دیگری مذاکرات برای برطرف تحریم ها.

برآورد شما از نتیجه مذاکرات تا به اینجا چیست؟

وانگ کوان: اولین خواسته ما که به صراحت اعلام نموده ایم این است که همه تحریم ها علیه ایران و طرف های ثالث باید برداشته شوند. مرحله دوم، اجرای توافق اتمی است که از سوی ایران باید انجام گردد. به هر حال ما به دنبال فرمولی هستیم که هم ایران و هم آمریکا هر دو به اجرای کامل برجام بازگردند.

در این فرایند مهم ترین مساله برطرف تحریم ها از سوی آمریکاست. ما همیشه تاکید نموده ایم که همه تحریم ها از نوع تحریم های اولیه یا آن هایی که طرف های ثالث از جمله افراد و نهاد ها را در چارچوب تحریم های ثانوی هدف قرار می دهند باید به طور تمام و کمال و یکباره برداشته شوند. بر این اساس است که ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام بازخواهد گشت.

در ملاقات شما با هیات آمریکایی از جمله رابرت اقتصادی (نماینده ویژه آمریکا در امور ایران)، موضع واشنگتن را چگونه توصیف می کنید؟ آیا به نظر شما آن ها واقعاً و در عمل تمایلی به برطرف تحریم ها دارند؟

وانگ کوان: این همه آن چیزی است که ما در مدت سه هفته گذشته، از زمان شروع مذاکرات تاکید نموده ایم. این مساله (حذف تحریم ها). کلید موفقیت تبادل نظر ها است. در غیر این صورت راه چاره ها واقعی نخواهد بود.

از این نظر که چه کسی باید گام اول را بردارد (ایران یا آمریکا) دیدگاه شما چیست؟

وانگ کوان: در شروع تبادل نظر ها ما به وضوح گفتیم اولین قدم این است که روشن کنیم چه کاری درست و چه کاری نادرست است. برای اینکه اگر بخواهیم از اول نگاه کنیم، این آمریکا بود که از برجام خارج شد و این آمریکا بود که سیاست فشار حداکثری را علیه ایران بکار بست و این ریشه و علت اصلی است.

برای تصحیح آن، آمریکا باید همه تحریم ها را به صورت کامل و یکجا بردارد. آنگاه ایران به اجرای کامل تعهداتش در برجام می بازگردد. اینجا موضوع تقدم و تاخر (زمانی) نیست بلکه اهمیت موضوع در روشن کردن راه غلط و درست است، اینکه چطور کار درست را انجام دهیم.

در مقطع کنونی، آیا شما امیدوار به بازگشت برجام به حالت عادی در آینده ای نزدیک هستید؟ یا مذاکرات طولانی خواهد شد؟

وانگ کوان: ما همین حالا هم شاهد بازگشت کار ها به جهت درست هستیم. همانطور که گفتم من شاهد پیشرفت مثبت در مدت سه هفته گذشته بوده ام. ما اکنون در مرحله تهیه پیش نویس بر مبنای درک روشن از آنچه هدف قرار داده ایم هستیم. در این مرحله ما در حال تبدیل توافق ها به متن هستیم.

لطفا در خصوص این پیش نویس بیشتر شرح بدهید؟

وانگ کوان: در شرایط فعلی ما به دنبال چیزی هستیم که به عنوان پایه و اساس تبادل نظر های آینده مورد استفاده قرار گیرد. این کاری سخت است. به ویژه آنکه اهمیت در جزئیات است و وقتی به تعیین مصادیق می رسیم، (کارها) باید خیلی روشن باشد؛ بنابراین وقتی کار به نوشتن می رسد، انجام آن خیلی پیچیده می گردد و به هر حال سخت مشغول آن هستیم.

در این مقطع زبان (پیش نویس) مهم ترین موضوع نیست، آنچه مهم است اصول هستند. همه باید درک نمایند که ریشه و عامل اصلی همه این مسائل چیست و چه چیزی درست و چه چیز نادرست است. فقط بر این اساس است که تنظیم یک فرمول (راه چاره) به صورت متن آسان خواهد بود.

آینده برجام را چطور تصور می کنید؟ اگر فرضاً در این مرحله با آمریکا توافقی ایجاد و تحریم ها برداشته گردد، شما برای آینده چه تضمینی می بینید که آمریکا دوباره از برجام خارج نگردد؟

وانگ کوان: درست است. اینجا پای اعتبار یک کشور در میان است. به ویژه برای ما شرقی ها رعایت عهد و پیمان و اجرای جدی آن ها خیلی اهمیت زیادی دارد و به ویژه اینکه سیاست های ما انسجام داشته باشند.

با توجه به این امیدوارم آمریکا هم جدی باشد و وقتی می گوید به برجام برخواهد گشت، مثل همه کشور های مستقل دیگر، نشان بدهد که در حرف خود جدی است.

در غیر این صورت اصلاً معنی مذاکره چیست. ما واقعاً امیدوارم هستیم که واشنگتن به این تفاهم عمل کند. تفاهمی که نهایتاً به یک توافق تبدیل خواهد گردد که همه ما طرف های تبادل نظر به آن متعهد باشیم.

آخرین شرایط مذاکرات وین

نمایندگان کشور های عضو برجام طی سه هفته گذشته در چارچوب کمیسیون مشترک در وین گردهم آمده تا در خصوص فعال کردن این توافق و بازگشت احتاقتصادی آمریکا به آن رایزنی نمایند.

دور پنجم از هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، چهارشنبه گذشته در گراندهتل وین برگزار گردید و روسای هیات های مذاکره نماینده به بحث و آنالیز در خصوص آخرین شرایط تبادل نظر های فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم تبادل نظر ها پرداختند.

آن ها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) یک گروه کارشناسی سوم نیز برای تبادل نظر در خصوص ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد گردد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام پس از سرانجام آخرین نشست کمیسیون مشترک به خبرنگاران در وین گفت: کوشش ما این است که مجموعه اقداماتی که باید آمریکا برای برطرف تمامی تحریم ها انجام دهد، عملی گردد.

معاون وزیر خارجه تاکید نمود: برطرف تحریم ها باید راستی آزمایی گردد و در گام بعد ایران اقدامات خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: مجموعه این اقدامات در حال کار شدن است. پیش نویس های مختلفی توسط تمامی هیات ها ارائه و مورد تبادل نهاده شد. درباره آن ها کار انجام می گردد. تمام کوشش ما این است که بتوانیم به سند واحدی که دقیقا وظایف آمریکا را تعیین کند و اقداماتی هم که ایران برای اینکه به برجام برگردد را روشن کند.

مذاکره نماینده ارشد هسته ای با بیان اینکه آن سند نحوه راستی آزمایی و ترتیب و تقدم اقدامات طرفین را تعیین خواهد نمود، گفت: البته این موضوع از نظر ما کاملا روشن است و این آمریکا است که باید ابتدا اقدامات خود را انجام بدهد. البته مذاکرات سخت است، اما ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می کنیم، همانطور که از شتاب در مذاکرات نیز پرهیز خواهیم کرد.

در زمان حاضر، اعضای برجام برای آنالیز و مشورت به پایتخت های خود بازگشته اند. گزارش ها حاکیست که نشست آینده کمیسیون برجام 27 آوریل (7 اردیبهشت) در پایتخت اتریش برگزار گردد. اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ نماینده برجام معمولا یک روز مانده به برگزاری نشست کمیسیون، تاریخ و زمان برگزاری آن را اعلام می نماید.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1667

به "سفیر چین: آمریکا با لغو یکباره تحریم ها، گام نخست را بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر چین: آمریکا با لغو یکباره تحریم ها، گام نخست را بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید