بدهی دولت یک ناهار رایگان نیست

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران: با توجه به نرخ بهره پایین بدهی دولت در چند دهه، تعدادی از اقتصاددانان پیشرو استدلال می کنند که تقریبا هر اقتصاد پیشرفته ای می تواند اجازه بدهد که بدهی ها به سمت سطوح ژاپنی (بیش از 150 درصد تولید ناخالص داخلی حتی با محافظه کارانه ترین اقدامات)، بدون هیچ گونه نگرانی در مورد پیامدهای بلندمدت آن افزایش یابد. ممکن است طرفداران بدهی های بسیار بالا درست بگویند، اما آنها تمایل به کم برآوردی یا نادیده دریافت همه مواردی دارند که می تواند به اشتباه استدلال شان ختم شود.

بدهی دولت یک ناهار رایگان نیست

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران،

کنث روگوف: استاد اقتصاد و سیاست های عمومی در دانشگاه هاروارد

مکتب: نئو کینزین

گرایش کاری: اقتصاد مالی

بدهی دولت یک ناهار رایگان نیست

اول و مهم تر از همه، دیدگاه جدید بدهی است که ریسک های سایر مطالبه کنندگان درآمدهای مالیاتی عمومی، مانند مستمری بگیران را دست کم می گیرد، که ممکن است در دولت رفاه قرن بیست و یک به عنوان دارندگان بدهی خرد در نظر گرفته شوند. از این گذشته اکثر سیستم های تامین اجتماعی مانند بدهی هستند؛ به این معنا که اکنون دولت از شما پول می گیرد و قول می دهد با پیر شدنتان، آن را با بهره بازپرداخت کند و برای دولت ها، این بدهی خرد گسترده است.

دولت های کشورهای عضو OECD در حال حاضر به طور متوسط 8 درصد از تولید ناخالص داخلی حقوق بازنشستگی سالمندان را پرداخت می کنند و این عدد تا مرز متلاشی کننده 16 درصد در مورد ایتالیا و یونان پیش می رود. در حقیقت، مالیات های آینده معین شده برای پرداخت حقوق بازنشستگی ها، مالیات های آینده معین شده برای پرداخت بدهی ها را به گل می نشاند. اگرچه بسیاری از دولت ها در تلاش هستند که حقوق بازنشستگی را به صورت تدریجی متمایل به پایین تنظیم کنند، همان طور که اروپا در طول بحران مالی انجام داد و مکزیک و برزیل اخیرا تحت فشار قرار گرفته اند. اما متاسفانه، رشد آهسته و سالخوردگی جمعیت به معنای این است که کارهای باقی مانده زیادی باید انجام شود. بنابراین، حتی اگر به نظر رسد دولت ها می توانند بدهی های بیشتری را بدون پرداخت نرخ های بهره بالاتر، متعهد شوند، ممکن است خطرات و هزینه های واقعی پنهان بماند. اقتصاددانان آلن آورباخ و لورنس کوتلیکف در یکسری از مقاله های تاثیرگذار در دهه 1990 نقطه نظر مشابهی را ارائه دادند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 661

به "بدهی دولت یک ناهار رایگان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی دولت یک ناهار رایگان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید