برنامه های هند برای ارسال مدارگرد به سیاره زهره

به گزارش مجله همراهان، هند که در سال های اخیر ماموریت های فضایی مهمی را به انجام رسانده اکنون در حال طراحی ماموریتی برای کاوش سیاره زهره است.

برنامه های هند برای ارسال مدارگرد به سیاره زهره

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

دانشمندان و مهندسان سازمان پژوهش های فضایی هند (ISRO) طرح های خود را برای ارسال مدارگردی به سیاره زهره به دولت این کشور ارائه نموده اند. در صورت تایید این طرح توسط دولت سازمان پژوهش های فضایی هند طراحی و توسعه این فضاپیما را شروع خواهد نمود.

طبق گفته یکی از دانشمندان ISRO نقشه برداری از سطح و زیر سطح سیاره زهره جزء اهداف اصلی این ماموریت است. ماموریتی که ممکن است ظرف چند سال آینده به فضا ارسال گردد.

طبق طرح های ارائه شده ابزارهای علمی مختلفی در این فضاپیما قرار خواهند گرفت. ابزارهای این فضاپیما علاوه بر نقشه برداری از سطح زهره به آنالیز جو و یونوسفر این سیاره نیز خواهند پرداخت. سازمان فضایی هند تا کنون طرح های مربوط به ساخت 16 ابزار علمی را از دانشمندان این کشور دریافت نموده است.

چند ابزار علمی دیگر نیز احتمالا با یاری سازمان ها و شرکت های فضایی کشورهای دیگر ساخته خواهند شد. دانشمندان آمریکایی طرح ساخت سه ابزار را به سازمان پژوهش های فضایی هند ارائه نموده اند. با این حال هنوز استفاده از این ابزارها در این ماموریت قطعی نیست.

در صورت تایید این پروژه توسط دولت هند احتمالا مدارگرد زهره سازمان فضایی هند در اواسط سال 2023 به فضا پرتاب خواهد شد. این مدارگرد قرار است با یاری همان نوع موشکی که تابستان سال جاری فضاپیمای چاندرایان 2 را به فضا ارسال کرد پرتاب گردد.

هند از سال 2009 تا کنون ماموریت های فضایی مختلفی را به انجام رسانده است. سازمان فضایی هند در سال 2009 مدارگرد چاندرایان 1 را به مدار ماه ارسال کرد. پس از آن ماموریت مدارگرد مریخ روانه سیاره سرخ شد. تابستان سال جاری نیز هند ماموریت چاندرایان 2 را به انجام رساند که قرار بود در جریان آن اولین فضاپیمای این کشور بر سطح ماه فرود بیاید. البته این بخش از ماموریت با شکست روبرو شد و ارتباط با سطح نشین ویکرام تنها دقایقی پیش از فرود قطع شد. با این حال مدارگرد چاندرایان 2 در سلامت کامل مشغول فعالیت است.

سازمان فضایی هند قصد بازگشت به سیاره سرخ را نیز دارد. ماموریتی که احتمالا پس از مدارگرد زهره به فضا ارسال خواهد شد.

هند را بدون شک باید جزء بازیگران جدی عرصه فضایی محسوب کرد که در سال های پیش رو باید منتظر ماموریت های جذاب آن باشیم.

عکس کاور: تصویری از سیاره زهره که فضاپیمای Akatsuki ژاپن آن را ثبت نموده است.

Credit: Planet-C Project Team/JAXA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 468

به "برنامه های هند برای ارسال مدارگرد به سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های هند برای ارسال مدارگرد به سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید