ترامپ یا بایدن؛ مساله این نیست!، ضرورت اول؛ حل تعارضات داخلى بر سر منافع ملى

به گزارش مجله همراهان، این روزها در فاصله کمتر از 100 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چشم همه جهان و به ویژه ما ایرانی ها به فرایند تحولات در ایالات متحده دوخته شده تا جایی که بعضی حتی سرخوش از سراب نظرسنجی ها بشکن زنان پیروزی بایدن را مژده می دهند!

ترامپ یا بایدن؛ مساله این نیست!، ضرورت اول؛ حل تعارضات داخلى بر سر منافع ملى

پرهام غنی با ذکر این مقدمه در سایت نواندیش نوشت:

فارغ از درستی یا نادرستی این نظرسنجی ها و بدون توجه به ساختار پیچیده انتخابات در ایالات متحده که همواره پیش بینی را سخت می کند و به فرض پیروزی بایدن باید به یک پرسش مهم پاسخ داد و آن اینکه آیا واقعا مساله ما ترامپ یا بایدن است؟ به جرات می توان گفت خیر!

تصور عموم بر این است که با آمدن بایدن و بازگشت احتمالی وی به برجام همه چیز تمام است و شرایط به حالت عادی باز می گردد، اما واقعیت این است که حتی در صورت بازگشت به برجام که آن هم به دلایل متعددی از جمله ساختار سیاسی آمریکا و فشار لابی ها بعید به نظر می رسد، باز هم گشایش چندان بزرگی حاصل نمی گردد چرا که اساسا موضوع هسته ای تنها یکی از چندین مورد اختلاف بین ایران و آمریکا است.

متاسفانه عمده ضعف ما در حوزه سیاست خارجی در زمینه عدم اجماع بر سر منافع ملی است، نخبگان فکری و ابزاری در ایران و در نمایی کلی تر حاکمیت یک بار برای همواره باید به اجماعی همگانی بر سر چگونگی فعالیت در حوزه سیاست خارجی و رابطه با واشنگتن برسد، اینکه بالاخره باید با این آمریکا چه کرد اصلی ترین سوالی است که امروز باید به آن پاسخ داد؟؟!! در کنار این مساله فرایند سینوسی این رابطه چند سال باید ادامه یابد؟ تا کی قرار بر کلنجار رفتن با جمهوری خواستار و آرزو برای روی کار آمدن دموکرات ها است؟

بدون تردید تا زمانی که تعارضات داخلی حل و بر سر منافع ملی و رویکردی واحد در سیاست خارجی اجماعی حاصل نگردد بودن یا نبودن دموکرات ها تفاوت بنیادینی برای ما نخواهد داشت، امروز در این بیش از 3 ماه باقی مانده به انتخابات آمریکا باید خود را برای هر سناریو ای اعم از به قدرت رسیدن مجدد ترامپ یا روی کار آمدن احتمالی بایدن آماده نموده و از همه مهم تر تکلیف مان با خودمان را روشن کنیم، تنها در این صورت است که انتخاب جو یا دونالد می تواند تفاوتی در حال ما ایجاد کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1183

به "ترامپ یا بایدن؛ مساله این نیست!، ضرورت اول؛ حل تعارضات داخلى بر سر منافع ملى" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ یا بایدن؛ مساله این نیست!، ضرورت اول؛ حل تعارضات داخلى بر سر منافع ملى"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید