تهیه مواد اولیه رادیوداروهای پپتیدی بومی شد

به گزارش مجله همراهان، محققان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به دانش فنی مربوط به تهیه ماده اولیه رادیو داروهای پپتیدی دست یافتند و از این طریق کشور را از واردات این مواد بی احتیاج کردند.

تهیه مواد اولیه رادیوداروهای پپتیدی بومی شد

به گزارش مجله همراهان، این محققان تا کنون 9 ماده اولیه را فراوری کردند که برای درمان و تشخیص انواع سرطان ها کاربرد دارد و با انجام گرنت پژوهشی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.

سعید بلالایی مجری گرنت پژوهشی که بر اساس آن به این موفقیت دست پیدا کردند، ارزش یک میلی گرم از این مواد را بین 300 تا 800 یورو بسته به نوع ماده دانستو گفت: این مواد پیش از این با هزینه های بالا به کشور وارد می شد. یک بخش از اهمیت این اقدام از نظر کاربرد آن برای تشخیص سرطان و یاری به این بیماران استو همچنین از سویی با این اقدام این دانش در کشور بومی شده است که نشان از سطح بالای علمی آن در کشور دارد. پس به خاطر دانش پپتیدی ایجاد شده در کشور امکان مشارکت در پروژه ها بین المللی وجود دارد.

وی همچنین بیان نمود: مواد فراوری شده با اتصال به رادیوایزوتوپ ها به صورت یک کیت تشخیص در می آیند. در هر کیت بین 5 تا 10 میکروگرم از این مواد وجود دارد. این مواد پس از ورود به بدن هدفمند به سلول های سرطانی متصل می شوند و با تصویربرداری اطلاعاتی مانند نوع تومور، اندازه آن تشخیص داده می گردد. از 9 ماده فراوری شده، دو ماده اولیه به طور اختصاصی برای درمان سرطان پروستات کاربرد دارد و 7 ماده دیگر برای انواع دیگر سرطان ها.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ورود فناوری نانو در حوزه دارو دستاوردهای بسیاری را به همراه داشته است، در این میان می توان به نانو داروهای پپتیدی اشاره نمود. اما پپتید چیست؟ پپتیدها پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه تشکیل می شوند. پس زمانی که وارد بدن شوند با تجزیه خود اسید آمینه فراوری می نمایند که ضرری ندارد. به همین خاطر آنها را داروهای طبیعی قرن 21 می نامند. ساختارهای پپتیدی متفاوتی با توجه به شکل برای درمان بیماری ها وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 918

به "تهیه مواد اولیه رادیوداروهای پپتیدی بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه مواد اولیه رادیوداروهای پپتیدی بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید