جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی

به گزارش مجله همراهان، شماره ششم و هفتم فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی ویژه تابستان و پاییز سال 1395 منتشر شد.

جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی

مطالب این شماره در 5 بخش اصلی تنظیم گردیده است.

سرمقاله این شماره به مطلبی با عنوان عجب که بوی گلی هست و رنگ نسترنی نوشته سید حسن اسلامی اختصاص دارد. در این مطلب می خوانیم: با مرور کارنامه آثار انتقادی در وضع فعلی است. با مرور کارنامه آثار انتقادی منتشر گردیده در سه سال اخیر، آشکار می گردد که در مجموع فرهنگ نقادی، مرور نویسی و نقد کتاب سیر نزولی داشته است و در حالی که در دوازدهمین جشنواره نقد کتاب، در سه حوزه هیچ اثری انتخاب نگردیده بود. در سیزدهمین جشنواره این معضل دامن گیر پنج حوزه شد. دانشوری و فراوری علم را به هر معنایی در نظر بگیریم، بخشی از آن نقادی و انتقاد آثار پیشین و موجود است.

هیچ دانشوری بدون تحلیل و آنالیز انتقادی همگنان خود قادر به ابداع، نوآوری و فراوری اندیشه نخواهد بود. هنگامی که اثری نقد می گردد، یعنی آنکه خوانده، تحلیل و ارزش گذاری گردیده است. از این منظر نقد پژواک نوشته است و به میزانی که اثری نقد می گردد، در جامعه بازتاب یافته است. از سوی دیگر هنگامی که نقدی متوجه کتابی نمی گردد، یکی از معانی آشکار آن بی اعتنایی به آن است، گویی این کتاب را کسی ندیده است یا نخوانده است یا لایق تامل و داوری نیافته است و اما به هر دلیل نقد نشدن کتابی امتیازی یا اعتباری و ارزشی به شمار نمی رود که برعکس گاه می تواند حامل پیام های ناخوشایندی باشد. این جاست که جای این پرسش جدی است که نویسندگان ما واقعا برای چه کسی یا کسانی می نویسند؟ از شماره نخست این فصلنامه کوشیدم به جنبه های گوناگون نقد کتاب بپردازم…

در بخش نشست این شماره نیز گزارشی از محسن آزموده با عنوان از انسان فضیلت مند تا معرفت حقیقی آمده است. همچنین مرضیه خاکباز گزارشی را از تطور نظریه اعتدال در اخلاق اسلامی منتشر نموده است.

از برزخ اخلاق اندیشی تا جهنم اخلاق ستیزی نوشته احد فرامرز قراملکی، مسئولیت پذیری در پژوهش: یادداشتی بر صندلی اخلاق در پژوهش علمی، کوشش ارزنده و نیازمند تکمیل نوشته سید حسن اسلامی اردکانی، قاعده طلایی: معرفی منابع انگلیسی و ارزیابی انتقادی منابع فارسی نوشته سید محمد حسین صالحی، چرا (مترجم و ناشر) خوب بودن سخت است؟ نوشته امیرحسین خداپرست، بازاندیشی سرچشمه های هنجارمندی نوشته حسین اترک، خالق اخلاقا خوب عالم نوشته نعیمه پورمحمدی، که صاحبخانه گر پیدا گردد مهمان گردد پیدا نوشته سید محسن اسلامی، اختلال خود شیفتگی از منظر روان پویایی نوشته سعید عبدالمالکی و فضیلت اخلاقی در جامعه متکثر نوشته علمی کاظمی عناوین مطالب منتشر گردیده در بخش نقد است.

در بخش نقد برگزیده مطلب تقریبا عقل نوشته تامس نیگل درج گردیده است. سرانجام بخش این شماره از فصلنامه نیز بخش شایسته ترجمه با مطلب منطق دل نوشته مریم نصر اصفهانی است.

شماره ششم و هفتم فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی ویژه تابستان و پاییز سال 1395 به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات موسسه خانه کتاب روانه بازار نشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 15

به "جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین شماره فصلنامه نقد کتاب اخلاق، علوم تربیتی و روانشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید