راهکارهای بهبود روابط عاطفی با همسر

به گزارش مجله همراهان، داشتن روابط عاطفی سالم برای سلامت فردی و بعلاوه سلامت رابطه شما بسیار مهم است.

راهکارهای بهبود روابط عاطفی با همسر

عوامل مختلفی مانند استرس، مشغله های روزانه، تغییرات خلقی، فاصله فیزیکی، برنامه های شخصی و از همه مهم تر عدم آشنایی با راهکارهای بهبود روابط عاطفی، ممکن است باعث دوری شما از شریک عاطفی تان گردد. ادامه این روند آسیب های جبران ناپذیری را به رابطه شما و همسرتان وارد خواهد نمود، بنابراین توصیه می گردد برای جلوگیری از ایجاد فاصله عاطفی، آگاهی های لازم را کسب کنید. برای این کار بهتر است از مشاوره کارشناسان استفاده نموده تا رابطه ای عمیق، عاطفی و صمیمی را با شریک زندگی خود تجربه کنید. بعلاوه این مطلب نیز راهکارهای مفیدی درباره بهبود روابط عاطفی با همسر در اختیار شما قرار می دهد.

اهمیت حفظ و برقراری رابطه عاطفی با همسر

یکی از مهم ترین دغدغه ها در بین افراد مختلف این است که چگونه روابط عاطفی خود را در جهت بهبود و سلامت، پیش ببریم. پاسخ به این سوال و پایبندی به رعایت اصول و نکته هایی که به بهبود روابط عاطفی شما یاری می نماید، از اهمیت زیادی برخوردار است. رابطه عاطفی را می توان به این شکل تعریف کرد که شما به وسیله اعمال، رفتار و گفتارهایی که احساسات، آسیب پذیری ها و اعتماد را بیان می نماید، با شریک زندگی خود ارتباط عمیق تری برقرار کنید.

ارتباط عاطفی صحیح و سالم به این شکل است که شما اتفاقات و مسائل خود را با همسرتان در میان بگذارید، در خصوص رابطه تان با یکدیگر صحبت کنید و اخبار مهم روزانه را به همدیگر بگویید. وقتی هر دو طرف بتوانند احساسات خود را با دیگری به اشتراک بگذارند و در عین حال از جانب طرف مقابل درک شوند، می توان با اطمینان گفت که این زوج رابطه سالم تر، صمیمی تر و شادتری را تجربه می نمایند. داشتن رابطه عاطفی ایده آل، احساس امنیت عمیقی را در رابطه شما ایجاد می نماید و این امکان را به هر دو طرف می دهد که خود واقعی شان باشند. توجه داشته باشید که بدون برقراری صمیمیت، یک رابطه از بسیاری جهات دچار مشکل می گردد. به عنوان مثال، ممکن است احساس تلخی یا رنجش کنید، حساسیت بیش از حدی را از خود بروز دهید، در خصوص وفاداری شریک زندگی خود دچار تردید شوید و یا احساس تنهایی و انزوا کنید.

نشانه های بهبود روابط عاطفی

یکی از رایج ترین سوالات که ممکن است فکر شما را نیز بارها درگیر نموده باشد این است که از کجا بفهمم روابط عاطفی سالم و مناسبی دارم؟ این دغدغه بیشتر افرادی است که دوست دارند رابطه عاطفی صمیمی و ایده آلی را با شریک احساسی خود داشته باشند. اگر این نشانه ها در رابطه شما وجود دارد، شما یک رابطه عاطفی خوب با همسر خود دارید:

  • امنیت و اعتماد متقابل را در رابطه خود احساس می کنید.
  • محبت و گرمای جسمانی عمیقی بین شما برقرار است.
  • یکدیگر را در سطحی عمیق و معنی دار می شناسید.
  • سرگرمی، بازیگوشی و شوخ طبعی مشترکی بین شما وجود دارد.
  • تمایل به برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن دنیای درونی خود را با همسرتان دارید.
  • این احساس را دارید که رابطه عاطفی شما منحصر به فرد است.

بعلاوه اگر جزو زوج هایی هستید که از نظر عاطفی احساس صمیمیت می کنید، یکدیگر را عاشقانه در آغوش می کشید، آخر هفته هایمان با هم وقت می گذرانید، در واقع شما در حال زندگی کردن یک رابطه عاطفی سالم با همسر خود هستید.

راهکارهای مهم بهبود روابط عاطفی

حالا که با نشانه های رابطه عاطفی و صمیمی سالم آشنا شدید، ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که بعضی از جنبه های رابطه احساسی شما احتیاج به بهبود دارد. نگران نباشید، زیرا راهکارهای زیادی وجود دارید که می تواند به بهبود روابط عاطفی با همسرتان، یاری نموده و صمیمیت را بین شما برقرار کند. بنابراین این نکات را به خاطر بسپارید:

گوش دادن به یکدیگر بدون قضاوت را تمرین کنید

این کار ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما می توانید صمیمیت مکالمه های کوتاه را با کوشش برای گوش دادن به صحبت های همسرتان افزایش دهید. در عمل، گوش دادن بدون قضاوت می تواند به معنای امتحان کردن مهارت های زیر باشد:

  • هنگام صحبت کردن همسرتان، سر تکان دهید و تماس چشمی خود را حفظ کنید تا نشان دهید که او توجه کامل شما را به خود جلب نموده است.
  • جایی برای سکوت بگذارید. گاهی اوقات فقط ساکت ماندن می تواند به شریک زندگی شما فضایی برای اشتراک گذاری عمیق تر احساسات و افکارش را بدهد.
  • به زبان بدن خود، زبان بدن همسرتان یا لحن صدای او توجه کنید، به این شکل می توانید او را در موقعیت های مختلف به خوبی درک کنید.

از همسر خود قدردانی کنید

ابراز قدردانی از شریک زندگی خود فراتر از گفتن دوستت دارم است. این قدردانی باید برای همه کارهای کوچکی باشد که او هر روز برای شما انجام می دهد. سعی کنید یک تشکر ساده برای چیزهایی که معمولا بدیهی به نظر می رسد، به او بگویید. این کار از جمله مهم ترین اقدامات مراقبتی برای بهبود روابط عاطفی با همسر محسوب می گردد.

در واکنش و توجه به علایق یکدیگر افراط کنید

پرورش علایق فردی خود در هر رابطه ای مهم است، اما نشان دادن علاقه و اشتیاق به چیزهایی که معشوق شما دوست دارد، می تواند به همان میزان مهم باشد. به عنوان مثال، آیا شریک زندگی شما کتاب مورد علاقه ای دارد که هرگز نخوانده اید؟ خواندن آن می تواند بینش نوی در خصوص آنچه که شریک زندگی تان به آن علاقه دارد را به شما بدهد. در واقع وقت گذاشتن برای این کار راهی عالی برای نشان دادن محبت شما محسوب می گردد و به شما یک تجربه مشترک برای بحث و تبادل نظر می دهد.

تجربیات نوی را با هم امتحان کنید

برای یاری به بهبود روابط عاطفی خود با شریک زندگی تان، می توانید یک تجربه کاملا نو را با هم امتحان کنید. تحقیقات نشان داده است که انجام فعالیت های نو می تواند به احیای صمیمیت طولانی مدت بین شرکای احساسی یاری کند. این کار ممکن است به سادگی امتحان کردن یک رستوران نو با هم، ثبت نام در یک کلاس آموزشی یا ورزشی که هر دو به آن علاقه دارید و یا قدم زدن در بخش نوی از شهر باشد.

با یکدیگر به سرگرمی و مسافرت بروید

رفتن به تعطیلات و گذراندن اوقات خوش در مکانی سرگرمیی و دنج یکی از برترین راهکارهای برای بهبود روابط عاطفی با همسر است که حس و حال بی نظیری را بین شما ایجاد می نماید. آیا موزه ها، مکان ها یا جاذبه های دیدنی و سرگرمیی وجود دارند که هرگز از آنها بازدید ننموده اید؟ پس همین حالا برای تعطیلات خود برنامه ریزی کنید.

برای بهبود روابط عاطفی خود از خدمات مشاوره زوجین یا درمان فردی بهره ببرید

اگر متوجه شدید که فقدان صمیمیت یک مشکل دائمی برای شما و یا همسرتان است، برای حمایت بیشتر و دریافت راهکارهای اصولی به یک مشاور مراجعه کنید. در مشاوره زوجین، می توانید مهارت های ارتباطی موثر را تمرین کنید، در خصوص ایجاد برقراری روابط عاطفی سالم از حمایت های زیادی برخوردار شوید و بعلاوه روی مسائل مهمی که ممکن است ارتباط بین شما و همسرتان را سخت تر کند، کار کنید. برای این منظور ما در مرکز روانشناسی ویدیا در کنار شما هستیم تا از تجربه رابطه ای عاشقانه، عمیق و سلامت با شریک احساسی خود، لذت ببرید. با ما در درمانکده روابط عاطفی ویدیا همراه باشید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 2297

به "راهکارهای بهبود روابط عاطفی با همسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای بهبود روابط عاطفی با همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید