زمینه سازی برای رهبری نامحدود شی جینپینگ بر چین

به گزارش مجله همراهان، حزب حاکم کمونیست چین راه را برای ماندن نامحدود شی جین پینگ در پست ریاست جمهوری فراهم کرد و پیشنهاد حذف بندی در قانون اساسی چین را ارائه کرد که حضور در پست ریاست جمهوری را به دو دوره محدود می نماید.

زمینه سازی برای رهبری نامحدود شی جینپینگ بر چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، شی جین پینگ، رئیس جمهور 64 ساله چین طبق قانون اساسی کنونی باید پس از دو دوره پنج ساله از قدرت کنار برود. او که به سرانجام اولین دوره اش نزدیک می گردد رسما در نشست سالانه مجلس چین که پنجم مارس برگزار می گردد، برای بار دوم انتخاب خواهد شد.

او برای رهبری حزب محدودیتی ندارد اما یک دوره حداکثر 10 ساله مرسوم است. او دومین دور حضورش به عنوان رئیس حزب و ارتش چین را از اکتبر و در سرانجام کنگره حزبی که هر پنج سال یکبار برگزار می گردد، آغاز کرد.

این خبر که از سوی خبرگزاری دولتی شینهوا اعلام شد، جزئیات چندانی نداشت. طبق آن، پیشنهاد مذکور از طرف کمیته مرکزی حزب ارائه شده است که مهمترین نهاد حزب حاکم است. این پیشنهاد همچنین پست معاون رئیس جمهوری را هم شامل می گردد.

شینهوا گزارش داد: کمیته مرکزی حزب کمونیست چین پیشنهاد حذف عبارتی را از قانون اساسی این کشور داده است که رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری جمهوری خلق چین را از ماندن بیش از دو دوره متوالی در قدرت منع میکند.

شینهوا در گزارشی جداگانه گفت، این کمیته همچنین پیشنهاد درج تفکرات شی جین پینگ درباره سوسیالیسم با مولفه های چینی برای یک دوره جدید در قانون اساسی را مطرح نمود. این پیشنهاد به تفکر سیاسی رئیس جمهوری چین اشاره دارند که هم اکنون وارد مرام نامه حزب کمونیست چین شده است.

اصلاحات قانون اساسی چین باید به تایید مجلس برسد اما از آنجایی که این نهاد با وفادران حزبی پر شده است، این بدان معناست که این اصلاحیه به مانع نمی خورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 499

به "زمینه سازی برای رهبری نامحدود شی جینپینگ بر چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه سازی برای رهبری نامحدود شی جینپینگ بر چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید