سفیر ایران در بوسنی: تهران-سارایوو مصمم به گسترش همه جانبه روابط هستند

به گزارش مجله همراهان، تهران (پانا) - سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در پیگری فرایند توسعه و تقویت روابط اقتصادی میان بخش های اقتصادی و شرکت های خصوصی دو کشور مصمم است و در این راستا از هیچ مساعدتی به تجار و بازرگانان دو کشور دریغ نمی کند.

سفیر ایران در بوسنی: تهران-سارایوو مصمم به گسترش همه جانبه روابط هستند

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش ایرنا، رضا قلیچ خان همزمان با آغاز سال 1400 در مصاحبه با روزنامه اسلوبوجنیه قدیمی ترین روزنامه بوسنی و هرزگوین به تشریح مسائل مرتبط با روابط دو کشور و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات مهم منطقه ای و دنیای پرداخت.

سفیر ایران در این مصاحبه با اشاره به آنکه در تقویم دنیای 20 مارس روز اول بهار و آغاز سال نو ایرانی است، گفت: مردم ایران و برخی از مردم دیگر کشورها طبق رسوم چند هزار ساله، ابتدای فصل بهار را جشن می گیرند و در کشور بوسنی و هرزگوین نیز در تکایا جشن های سلطان نوروز برگزار می شود.

قلیچ خان افزود: متاسفانه دومین سال است که نوروز میهمانی ناخوانده دارد؛ ویروس کرونا نه تنها در ایران بلکه میهمان ناخوانده همه مردم دنیا است و گروهی به جای فراهم کردن وسایل جشن بهار، درگیر فراهم کردن امکانات درمان برای خود یا عزیزان خود هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مواضع اصولی کشورمان در خصوص کشورهای منطقه بالکان غربی گفت: رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تحکیم صلح، ثبات و آرامش در بالکان غربی به ویژه کشور بوسنی و هرزگوین است و ما همواره از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و همزیستی صمیمانه و مسالمت آمیز همه اقوام و مذاهب در بوسنی و هرزگوین حمایت می کنیم.

قلیچ خان با تاکید بر اهمیت توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور افزود: ایران و بوسنی و هرزگوین از ظرفیت های بالایی برای توسعه همه جانبه روابط برخوردارند و اراده سیاسی مقامات ایرانی و بوسنیایی برای بالفعل کردن این ظرفیت ها وجود دارد و سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو نیز نسبت به پیگری فرایند توسعه و تقویت روابط اقتصادی میان بخش های اقتصادی و شرکت های خصوصی دو کشور مصمم است و در این راستا از هیچ مساعدتی به تجار و بازرگانان دو کشور دریغ نمی نماید.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری آقای بایدن با اشاره به جایگاه مقاومت در برابر زورگویی خارجی و اهمیت استقلال نزد ملت ایران گفت: هر زمان دولت آمریکا از اقدامات خصمانه علیه ملت ایران دست بردارد و آمادگی داشته باشد به جای تهدید از باب تکریم و احترام به حقوق ملت ایران وارد شود و تحریم ها را لغو کند، آن زمان می توان گفت شرایط متفاوت خواهد بود.

قلیچ خان در خاتمه افزود: امیدوارم نوروز برای همه مردم دنیا به ویژه مردم دو کشور دوست، ایران و بوسنی و هرزگوین، سرشار از سلامتی، رفاه و بهروزی بوده و روز به روز شاهد گسترش و توسعه روابط دو کشور در تمامی عرصه ها باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1589

به "سفیر ایران در بوسنی: تهران-سارایوو مصمم به گسترش همه جانبه روابط هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در بوسنی: تهران-سارایوو مصمم به گسترش همه جانبه روابط هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید