سلبریتی هایی که به بیماری دوقطبی مبتلا هستند

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران: بیماری دوقطبی یا افسردگی شیدایی به نوعی بیماری گفته می شود که در آن شخص دچار نوسانات خلقی می شود؛ یعنی دوره ای در زندگی فرد وجود دارد که شدیدا احساس شادمانی و خوشی می کند که به آن دوره شیدایی می گویند و در دوره ای نیز فرد دچار خلق افسرده می شود که به آن احساس افسردگی می گویند.

سلبریتی هایی که به بیماری دوقطبی مبتلا هستند

این بیماری به دلیل وجود شرایط بد روحی و محیطی، تشدید می شود، متاسفانه درمان قطعی ندارد و تنها می توان از شدت آن کاست. احتمال بروز این بیماری، یک در میان صد نفر است، بااین وجود در طول تاریخ، سلبریتی های زیادی نیز درمیان افراد عادی وجود داشتند که به این اختلال دچار بودند. باهم با این افراد آشنا می شویم.

ماریا کری

در سال 2001 تشخیص داده شد که ماریا کری، خواننده معروف آمریکایی به اختلال دوقطبی مبتلاست، اما او به مجله پیپل گفته که تا سال ها در انکار این بیماری و در انزوا زندگی می کرد، اما بالاخره پس از بروز مجموعه ای از مسائل کاری و احساسی، به دنبال درمان رفت.

او در اینباره می گوید: من سعی می کنم که افراد مثبت را دور خودم جمع کنم و کاری را که دوست دارم، انجام بدهم، مثل نوشتن ترانه و آهنگسازی.

کری فیشر

حتما این بازیگر را در نقش شاهزاده لیا در مجموعه فیلم های جنگ ستارگان (Star Wars) به یاد دارید. او 24 ساله بود که متوجه شد به بیماری دوقطبی مبتلاست. کری، اولین رمانش را در سال 1987 پس از اوردوز مواد مخدر که او را تا پای مرگ پیش برده بود، نوشت. کری فیشر در سال 2016 به دلیل حمله قلبی درگذشت.

بیبی رکسا

این خواننده نامزد جایزه گرمی که با امینم در نوشتن ترانه ای نیز همکاری داشته، در توییتر درمورد بیماری اش با طرفدارانش صحبت کرده است. او اینگونه نوشت: من به بیماری دوقطبی مبتلا هستم و دیگر از ابراز آن خجالت نمی کشم. او می گوید که آلبوم بعدی اش، آلبوم موردعلاقه اوست، زیرا دیگر مجبور نیست چیزی را پنهان کند.

مل گیبسون

گیبسون در مستندی در سال 2008، اعلام کرد که بیماری دوقطبی دارد. مل گیبسون، کارش را با بازیگری آغاز کرد و با کارگردانی و تهیه کنندگی ادامه داد و دو نامزدی جایزه اسکار بدست آورد. مجله پیپل در سال 1985، او را جذاب ترین مرد زنده جهان نامید. مل در سال 2006 به دلیل رانندگی در مستی و توهین به افسر پلیس بازداشت شد و زندگی شخصی اش تبدیل به تیتر یک اخبار شد.

دمی لواتو

این بازیگر و خواننده جوان چندی پیش تایید کرد که برای درمان و ترک اعتیاد و به دلیل آسیب به خود در سال 2010 به کلینیک درمانی مراجعه کرده است. در همان کلینیک بود که دمی فهمید به بیماری دوقطبی مبتلاست. شبکه ام تی وی در سال 2012 مستندی درباره مسائل دمی لواتو تهیه کرده است.

راسل برند

راسل برند، استندآپ کمدین معروف و صداگذار انیمیشن هایی مانند من نفرت انگیز (Despicable Me) است. او وقتی جوان بود، متوجه شد که به بیماری دوقطبی مبتلاست و به دلیل رفتار های بحث برانگیز، کارش را در ام تی وی و بی بی سی از دست داد.

او پس از مدتی با کیتی پری ازدواج کرد، اما زندگی مشترک آن ها تنها دو سال طول کشید. برند، اولین زندگینامه خود را در سال 2007 منتشر کرد و در زندگینامه بعدی اش که در سال 2017 منتشر شد، درباره مسائل و درگیری هایش با مواد مخدر صحبت کرد.

کورت کوبین

کورت، یکی از بنیان گذاران گروه موسیقی معروف نیروانا (Nirvana) بود. او در کودکی به اختلال نقص توجه مبتلا بود و بعد ها نیز به دوقطبی دچار شد. او به دنبال درمان خود نرفت و درعوض در عرصه موسیقی، موفقیت هایی به دست آورد، اما از آنجا که با افسردگی دست وپنجه نرم می کرد، در سال 1994 در 27 سالگی خودکشی کرد.

ارنست همینگوی

نویسنده برنده جایزه نوبل، ارنست همینگوی، در سرتاسر زندگی اش رفتار های جنون آمیزی از خود بروز می داد. این رفتار در والدین، پسر و نوه اش نیز وجود داشت. ارنست همینگوی در طول زندگی از افسردگی و پارانویا رنج می برد. او بسیار به مرگ فکر می کرد و نهایتا در سال 1961 خودش را کشت.

کاترین زتاجونز

کاترین زتاجونز، ستاره ولزی الاصلی است که برای بازی در نقش مکمل در فیلم سینمایی شیکاگو (Chicago) برنده جایزه اسکار و برای بازی در تئاتر نیز برنده تونی شده و چندین بار هم نامزد دریافت جایزه گلدن گلاب شده است.

او در سال 2000 با بازیگر معروف آمریکایی، مایکل داگلاس ازدواج کرد. چند سال پیش، داگلاس به سرطان گلو و زبان مبتلا شد که البته درمانش موفقیت آمیز بود، اما استرسی که کاترین در این سال ها متحمل شد، منجر به افسردگی او شد و دکتر تشخیص بیماری دوقطبی را داد.

ویوین لی

ویوین ماری هارتلی، بازیگر انگلیسی هالیوود را با ایفای نقش به یادماندنی اش در فیلم های سینمایی زیادی همچون بر بادرفته (Gone With The Wind) در نقش اسکارلت اوهارا به یاد داریم. او همسر بازیگر معروف تئاتر و سینما، سر لارنس اولیویه بود. ویوین به بیماری جنون و افسردگی مبتلا بود؛ به حدی که به درمان با الکتروشوک روی آورد.

فرانک سیناترا

فرانک سیناترا حرفه اش را از نوجوانی به عنوان خواننده آغاز کرد و سپس تبدیل به خواننده و بازیگر معروفی در هالیوود شد و بیش از 150 میلیون نسخه از آهنگ های او در سرتاسر جهان فروخته شد. سیناترا برای بازی در نقش مکمل مرد در فیلم سینمایی از اینجا تا ابدیت (From Here to Eternity) برنده جایزه اسکار نیز شد، البته در پشت صحنه، او فردی خیر، اما درعین حال خشن بود که از نشانه های بیماری دوقطبی بود.

ژان کلود ون دام

ون دام که همگی، او را با عنوان فرانکی می شناسیم، ستاره فیلم های اکشن هالیوود است. او کاراته را از 10 سالگی آغاز کرد و هشت سال بعد کمربند مشکی گرفت. اولین فیلم سینمایی مشهور او در سال 1988 اکران شد و باعث شهرت زیاد او شد، اما ده سال بعد، ژان کلود متوجه شد که به بیماری دوقطبی مبتلاست. او در سال 2011 گفت که بخاطر تغییر حالی که از کودکی با او بوده، تحت درمان است.

وینستون چرچیل

چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در طول جنگ جهانی اول که همه او را با عنوان سیاستمداری قهار می شناسند، با سخنرانی های رادیویی معروف خودش درطول جنگ، مردم را به مقاومت دربرابر آلمان تشویق می کرد.

هرچند که چرچیل از درون با دشمن دیگری در جنگ بود؛ افسردگی، افکار مربوط به خودکشی و بی خوابی. او افسردگی را سگ سیاه می نامید. علی رغم این مسئله، او 43 کتاب نوشت و جایزه نوبل ادبیات را نیز دریافت کرد. او در سال 1965 در 90 سالگی از جهان رفت.

پتی دوک

پتی دوک، بازیگر معروف نقش هلن کلر در فیلم سینمایی معجزه گر (Miracle Worker) است که ستاره ای در پیاده روی هالیوود نیز به او تعلق گرفته است. در سال 1982 بیماری دوقطبی پتی تشخیص داده شد. او از آن پس، زمان زیادی از عمرش را صرف آموزش هایی درباره مسائل و مسائل روحی به جامعه کرد.

او دو زندگینامه از خود درباره بیماری اش نوشت و تلاش کرد تا کنگره آمریکا بودجه ای را به تحقیقات در زمینه این بیماری اختصاص دهد. پتی در سال 2016 در 69 سالگی بر اثر عفونت درگذشت.

جیمی هندریکس

این ستاره موسیقی و گیتار راک، در نوجوانی از مدرسه اخراج شد، یک بار اتومبیلی را دزدید و یک سال نیز در ارتش آمریکا حضور پیدا کرد تااینکه فرمانده دستور اخراجش را صادر کرد. او بعد ها آهنگی باعنوان افسردگی جنون آمیز (Manic Depression) نوشت که شرایط روحی او و تغییر حالاتش را در آن توصیف کرد.

هندریکس یاوجود مسائل روحی اش، در سالن های بزرگی، اجرا های موسیقی بی نظیری داشت که هنوز هم پس از سال ها افراد زیادی درباره آن صحبت می کنند. جیمی در سال 1970 در 27 سالگی درگذشت.

منبع: webmd

منبع: برترین ها
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 602

به "سلبریتی هایی که به بیماری دوقطبی مبتلا هستند" امتیاز دهید

1 کاربر به "سلبریتی هایی که به بیماری دوقطبی مبتلا هستند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلبریتی هایی که به بیماری دوقطبی مبتلا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید