شمار کشته شدگان اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، معترضان باز در خیابان ها

به گزارش مجله همراهان، تظاهرکنندگان معترض به کودتای نظامی که خواهان آزادی آنگ سان سوچی هستند با وجود سرکوب های اخیر همچنان راهی خیابان ها شدند.

شمار کشته شدگان اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، معترضان باز در خیابان ها

در جریان سرکوب گستردهٔ معترضان پس از کودتای نظامی در میانمار تا کنون بیش از 500 تن جان باخته اند. انجمن یاریگریِ حامی زندانیان سیاسی که یک سازمان غیرانتفاعی مستقل است شمار جان باختگان را 510 تن ذکر کرد و همزمان بیان کرد که شمار واقعی آنان احتمالا بسیار بیشتر است.

طبق اعلام این سازمان، در بین افراد غیر نظامی کشته شده دانشجویان و نوجوانان نیز دیده می شوند. این سازمان توضیح داد که صدها نفر از افراد دستگیر شده در دو ماه گذشته مفقود شده اند.

این آمار در حالی منتشر می گردد که تنها در روز شنبه گذشته که روز نیروهای مسلح میانمار بود، بیش از 110 نفر از جمله هفت کودک در تظاهرات اعتراضی کشته شدند.

تظاهرکنندگان معترض به کودتای نظامی که خواهان آزادی آنگ سان سوچی، رهبر اتحادیهٔ ملی حامی دموکراسی هستند با وجود سرکوب های اخیر همچنان روز دوشنبه راهی خیابان ها شدند درحالی که سوگواران نیز، در مراسم دفن جانباختگانِ خود، سه انگشت میانی را به نشانهٔ اتحاد با این جنبش اعتراضی بالا می گرفتند.

این درحالی است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان صف آرایی متحد جهانی علیه نظامیان میانمار شد و همزمان از مقامات این کشور خواست تا جداً عهده دار انتقال دمکراتیک قدرت شوند. همچنین دولت ایالات متحده نیز در روزهای گذشته یک قرارداد تجاری با میانمار را به حال تعلیق درآورده است.

پاریس خشونت های اخیر را مذبوحانه و مرگبار خواند و پکن پایان خواهان خویشتن داری طرفهای درگیر شد و مسکو که در حال تحکیم روابط به نظامیان میانمار بود نیز از شمار شهروندان جانباخته و مجروح شده در این کشور ابراز نگرانی عمیق نموده است.

چین و هند تا به امروز از محکومیت رسمی کودتا در میانمار خودداری نموده اند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1598

به "شمار کشته شدگان اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، معترضان باز در خیابان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمار کشته شدگان اعتراضات میانمار از 500 تن گذشت، معترضان باز در خیابان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید