شناسایی داروهای امیدبخش در پیشگیری از سکته و زوال عقل

محققان دریافتند داروهای مورد استفاده در درمان بیماری قلبی و آنژین می توانند از زوال عقل و سکته پیشگیری نمایند.

شناسایی داروهای امیدبخش در پیشگیری از سکته و زوال عقل

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه ادینبرگ بریتانیا دریافتند دو داروی cilostazol و isosorbide mononitrate که برای درمان بیماری قلبی و آنژین مصرف می شوند، در آزمایش اولیه پیشگیری از سکته و زوال عقل ناشی از آسیب به عروق ریز خونی مغز امیدوارکننده بودند. این داروها بر روی گروهی از بیماران در بریتانیا آزمایش شد.

جوآنا واردلا، پژوهشگر ارشد، در این باره می گوید: نتایج این آزمایش برای درمان علت مشترک سکته و شایع ترین علت زوال عقلی عروقی امیدبخش است چرا که در حال حاضر هیچ درمان مؤثری برای این بیماری ها وجود ندارد.

آسیب به عروقی خونی کوچک مغز عامل حدود یک چهارم از سکته های مغزی است. همچنین علت شیوع مسائل حافظه و زوال عقل نیز است. درحال حاضر تنها راه کاهش ریسک بیماری، کنترل فشارخون و کلسترول، ترک سیگار و کنترل علائم دیابت است.

در این مطالعه به 57 بیمار مبتلا به سکته ناشی از آسیب به عروق خونی کوچک به مدت 9 هفته این دو دارو یا به صورت ادغامی یا به طور جداگانه داده شد. این افراد پرسشنامه سلامت را تکمیل نموده و به طور منظم تحت چکاپ فشارخون، آزمایش خون و اسکن مغز بودند.

یافته ها نشان داد داروها برای استفاده توسط بیماران دچار سکته، حداقل در کوتاه مدت، ایمن بودند.

همچنین نشانه هایی وجود داشت که درمان به بهبود عملکرد عروق خونی در دست و مغز یاری کرد و موجب بهبود مهارت های فکر شد. اما محققان بر انجام مطالعات بیشتری در این زمینه تاکید دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 تیر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 199

به "شناسایی داروهای امیدبخش در پیشگیری از سکته و زوال عقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی داروهای امیدبخش در پیشگیری از سکته و زوال عقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید